İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Televizyon dizilerini yayınlamak yasak mı ? değil mi ?

gifted

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Arkadaşlar dizileri youtubeden full olarak yayınlamak banlanma sebebi olabilir mi?Sonuçta bu diziler paralı vb. satılmayacak ama tabi telif hakkı diye birşeyde var.Ancak yayınlayan youtube bu konuda bilgisi olan var mı?

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
youtube.com da tek video cok fazla görüntü alamadıgın için sorun olmaz yani bir haftalık bölüm yayınlamak için bile en az 6-7 video olması lazım.

Sanmıyorum banlanma olucagını sanmam ( bu konu ads ile alakalı olmadıgını düşünüyorum banlanma ile telif hakkı olayı farklı ve konuyu Webmaster Genel Konular taşıyorum )

Zanza

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Normalde tabiki telif hakkı olan bir şeyin yayını yaptığın için ilgili kurumlar tarafından yaptırım ile karşılaşabilirsin.Ama adsense den banlanma gibi bir durum olacağını zannetmiyorum.

gifted

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Tamam genel olarak adsense için sormuştum adsenseden 2 kere banlandım.3 üyeliğimi çok zor aldım.Ondan bi daha banlanmak istemiyorum.Adını vermim bi dizinin bölümlerini parça parça dediğiniz gibi ekledim.Umarım bir problemle karşılaşmam.

Çünkü biliyorsunuz adsense o konuda biraz acımasız davranıyor.Bir bakıyorsunuz mail gelmiş geçersiz tıklama banlandınız diye niye ? neden ? filan demeleriniz hiç fayda vermiyor.Şimdi de bi dizi yüzünden banlanmayayım dedim.

Yeşilmen

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
niye adsense ile ilgili bir durum olmasın ki full program dağıttığınızda adsense nasıl itiraz ediyorsa bence bunun telif hakları için yine itiraz edebilir ama eder mi yoksa kılını bile kıpırdatmaz mı bu konu için orası başka ...

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
Bu telif hakları ihlali olacağından Adsense in servis şartlarına aykırı bir durum olur, şikayet eden olursa Adsense ten atılırsın.

CyberTurk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Atılmazsın çünkü normalde telif hakkı olan video youtubede yayınlanması yasak. Youtube videoyu yayınladığı sürece publictir. Sorumluluk ondadır. Senin onun telif hakkı var mı diye araştırmana gerek yok. Youtubenin videoyu silmesi gerekir.

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
Atılmazsın çünkü normalde telif hakkı olan video youtubede yayınlanması yasak. Youtube videoyu yayınladığı sürece publictir. Sorumluluk ondadır. Senin onun telif hakkı var mı diye araştırmana gerek yok. Youtubenin videoyu silmesi gerekir.

Yok böyle birşey, lütfen kullanıcıları yanlış bilgilendirmeyin.

Özetlemek gerekirse:
Siz de onların yaptığı yasa dışı yayına ortak olmuş olursunuz.

Detaylı açıklama için okuyunuz:
Telif hakları yasası nasıl çalışır önce onu bilmek gerekiyor.

Siz sitenize telif haklarına aykırı olduğunu bildiğiniz bir metaryeli (örneğin mp3,video) koyduğunuzda; bu yasal aykırılığı takip etmek ürünün sahibine yada yayın haklarına sahip olana aittir.

Telif hakları kendinize ait olmayan içeriği, telif hakları sahibi bunu anlayıp size uyarı yapana kadar kullanabilirsiniz! Aslında hiç kullanmamanız gerekiyor!

Uyarı yaptıktan sonra, siz içeriği kaldırmak ile yükümlüsünüz.

İçeriği kaldırsanız da kaldırmasanız da telif hakları sahibi size geçmişe dönük maduriyet davası açabilir.

İçeriği ısrarla yayınlamaya devam ederseniz mahkemelere düşebilirsiniz.

Gelelim YouTube e.

Orada da bir sürü telif hakalrını çiğneyen şeyler var, örneğin Türk dizileri bölüm bölüm orada.

Bunun ihbarı, dizi yapımcılarının elinde.

YouTube ihbarı alır almaz ilgili metaryelleri siteden kaldırmak ile yükümlüdür.

WebmasterEvi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
net aleminde kaç sitede diziler filmler var hepside google adsense takır takır kullanıyor...

gifted

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Arkadaşlar konuyla ilgili google mail attım cevap gelsin burada açıklayacağım.

CyberTurk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Yok böyle birşey, lütfen kullanıcıları yanlış bilgilendirmeyin.

Özetlemek gerekirse:
Siz de onların yaptığı yasa dışı yayına ortak olmuş olursunuz.

Detaylı açıklama için okuyunuz:
Telif hakları yasası nasıl çalışır önce onu bilmek gerekiyor.

Siz sitenize telif haklarına aykırı olduğunu bildiğiniz bir metaryeli (örneğin mp3,video) koyduğunuzda; bu yasal aykırılığı takip etmek ürünün sahibine yada yayın haklarına sahip olana aittir.

Telif hakları kendinize ait olmayan içeriği, telif hakları sahibi bunu anlayıp size uyarı yapana kadar kullanabilirsiniz! Aslında hiç kullanmamanız gerekiyor!

Uyarı yaptıktan sonra, siz içeriği kaldırmak ile yükümlüsünüz.

İçeriği kaldırsanız da kaldırmasanız da telif hakları sahibi size geçmişe dönük maduriyet davası açabilir.

İçeriği ısrarla yayınlamaya devam ederseniz mahkemelere düşebilirsiniz.

Gelelim YouTube e.

Orada da bir sürü telif hakalrını çiğneyen şeyler var, örneğin Türk dizileri bölüm bölüm orada.

Bunun ihbarı, dizi yapımcılarının elinde.

YouTube ihbarı alır almaz ilgili metaryelleri siteden kaldırmak ile yükümlüdür.

İçerik Youtube de yayınlandığı sürece publictir. Yayınlarım youtube üzerinden ve hiç kimse bana yasal takip başlatamaz. Bu konuda yakınındaki bir avukata danışabilirsin. Başlatılan her yasal takibe verilecek savuınma bellidir. Youtube hizmet sözleşmesinde yazarki burada telif hakkı içeren içerik yayınlamak yasaktır. Ben bu yasağa güvenip youtube kodlarını sitemde kullandım Youtube ihbarı alır içeriği kaldırır benim sitemdende silinir. Bu olay bu kadar basittir. Sen telif hakkı içermeyen bir video yayınlasan bile video sonunda çıkan diğper video linklerinde telif hakkı içeren video olma ihtimali vardır. Yani bunu engellemenin yolu yok dediğin şayet geçerli olsaydı youtube kodu olan her site bir şekilde suçlu olurdu.

Hatırlar mısınız bir yabancı sevgilisiyle sevişirken sahilde çekilmişti ve video sitelerinde yayınlanmıştı. Davaların hepsi video sitelerine açıldı ama o sitelerden bu görüntüleri alıp yayınlayan haber sitelerine dava açılamadı. Açılanlarda düştü. Bilişim hukuku ve telif hakları konusunda yeteri kadar bilgim var ve bu konuda hakknıızda dava açılsa bile hiçbir şey yapılamaz.

Gelelim Google'a, Google yukardaki maile otomatik olarak kural ihlali diyecektir. O tür mailleri düşünerek atmazlar ama youtube de silinmemiş bir video yüzünden asla google adsense den banlanmazsınız.

KaRaKTeR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
36
cd si satışa çıkan dizileri izletirseniz uyarı alırsınız misal kurtlar vadisi onun dışında izletmenin hiçbir sakıncası yok

teknolojinet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Sevgili arkadaşlar,
yeni yasa der ki ,

İçeriğin kaynağı sizin sitenizde olsun yada olmasın, telif gerektirecek içeriği yayınlamaya aracı olduğunuz için , şikayet durumunda suçlu duruma düşersiniz.

Yani bu yasaya göre ,
sitelerin altında yazan " bu site içeriği kullanıcılar tarafından geliştirilmektedir.Yazılan ve eklenen tüm meteryaller yazan kişinin sorumluluğundadır" yazıları hiç bir anlam ifade etmez.

Site sahibi buna göz yumduğu için dolaylı da olsa suçludur.

Gerçi bu kural çok extrem bi kural.Yani genelde uyarı ile çözülebilmekte sorunlar.
Uyarı yapmadan direk yasal süreç başlaması anlamsız olabilir.

O yüzden siz siz olun , emin olmadığınız (başkaları nasıl olsa yapıyor, ben yapsam nolur diyerek) içerikleri sitenizde paylaşırken dikkatli olunuz.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5