İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

televizyonda neye dikkat edilir

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
bir teknoloji özürlüsü konu ile tekrar bir aradayız.

lcd televizyon alırken nelere dikkat edilmeli, konu ile ilgili daha önce araştırmış arkadaş var mı aranızda? çözünürlük, sonra 15.000:1 ratio filan gibi bir olay var, bu ne işe yarar, bir de tepkime süresi mi birşey varmış, ingilizcesi nedir bunun ürün detaylarında ben öyle saniyeli birşey göremiyorum.

kısacası hangi özellikler önemli, aynı boyuttaki bir tv 600 dolarken, başka biri 1000 olabiliyor. sebebi sadece marka değildir heralde diye düşünüyorum.

sepulchral

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Tekniğe fazla girmezsek LED TV ve FULL HD özelliklerine ağırlık vermeni tavsiye ederim. LED-lerde HD READY var mı onuda bilemiyorum tabi:)

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Ben de anlamam ama ben alırken şuna dikkat etmiştim. Bilgisayara bağlayabilmek için ayrı bir giriş. Adını bilmiyorum ama umarım anlamışsınızdır. Giriş kablosu masaüstü bilgisayarların monitörlere bağlanan uçları gibi.

Film izlerken veya çift mönitöre gerektiği durumlarda işe yarayabiliyor.

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
LED budur. Yapısı itibariyle daha az enerji tüketir. Mevcut LCD lerde kullanılan flöresanlar ve bu flöresanların yanabilmesi için kullanılan inverterlarin çok fazla enerji tüketimi söz konusudur. LED teknolojisi ile bu enerji israfının önüne geçilmiştir.

Ayrıca, LED kullanilmis ekranlarda görüntü daha güzel çıkmakta.

sepulchral

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
bende nacizena bilgimle açıklamaya çalışıyım :)

Lcd tv alırken şu aralar moda olan 2 şey var. Biri Full HD diğeri ise HD Ready. Bunlar tamamen ekran çözünürlükleri aslında. Full olanda 1920x1080 çöz. varken Ready olandaki değer 1366x768 dir.
15.000:1 30.000:1 gibi değerler ise tv deki parlaklık oranıdır. Ancak buna çok riayet etme bence. Çünkü bu değerin tam anlamıyla bir standartı yok. Sony farklı sistemde ölçüyor philips farklı sistemde ölçüyor. Aynı aygıtla ölçüm yapma şansın olsa verilen değerler çok alakasız çıkacaktır.

Çözünlüklere birde ekran boyunun etkisi var aslında. Örneğin 106 lcd Full HD ile 82 HD Ready görüntüsü arasında çok fark hissetmessin. Çünkü 1920 olan 106 cm e genişler 1366 olanda 82 ye. Ancak Hem 106 hemde HD ready almanı önermem. Eğer Full HD alıcam diyorsan sorun yok ama HD Ready alıcam dersen 106 ekranda kötü görünüyor. Hoş göz alışıyor zamanla ama başka yerde güzel görüntüyü görünce aldıgına pişman olabilirsin.

Fiyat farklılıklarında kontras değerlerini (15.000:1 vs.) önemseme. İlk dikkat etmen gereken yukarıda dediğim gibi çöz. değerleri. Fiyat konusunda ise tabiki marka farlılıklarıda var. Mesela aynı özelliklerde casper notebook ile toshiba arasında ciddi farklar olabiliyor. Çünkü toshiba her testi geçen parçalar kullnırken casper kutusuz tabi ettiğimiz ürünler kullanıyor gibi...

dsgnr

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
84 ekran üzeri almamanı tavsiye ederim öncelikle :\ Full HD 1080p destekli bir Led TV alabilirsin.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5