İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

telif hakkı olmayan filmler

sivrisinek

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Arkadaşlar bir proje için telif hakkı olmayan veya çok eski filmler telif hakları bitti diye biliyorum bu konularda bilgileri olanlar paylaşabilir mi?

Türkçe filmler lazım.

tetal

1
İyinet Üyesi
Reaction score
20
Arkadaşlar bir proje için telif hakkı olmayan veya çok eski filmler telif hakları bitti diye biliyorum bu konularda bilgileri olanlar paylaşabilir mi?

Türkçe filmler lazım.

çok eski olan filmler yapımcı firma kapandıysa, haklarını devretmemişse yayınlanabilir. senin dediğin olay kitap telifleri için geçerli, yazarın ölümünden belli bir sene sonra eser anonim hale geliyor. duyduğum kadarıylada o süre baya bir uzun.

CMYLMZ

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Public adı ile anılan filimlerin Günümüz tarihinden (gün dahil) 70 yıl geri gitmesi gerekmektedir. hiç birşeyi tehlike altına atmamak için 71 yıllık filmleri yayınlarsanız kimse size yasal olarak dokunamaz.
(avukatlarımızın vermiş olduğu bilgidir)

tetal

1
İyinet Üyesi
Reaction score
20
Public adı ile anılan filimlerin Günümüz tarihinden (gün dahil) 70 yıl geri gitmesi gerekmektedir. hiç birşeyi tehlike altına atmamak için 71 yıllık filmleri yayınlarsanız kimse size yasal olarak dokunamaz.
(avukatlarımızın vermiş olduğu bilgidir)

1930 lardaki filmlerde iyi hit çeker :D

wesc

1
İyinet Üyesi
Reaction score
12
Sanırım olay şu:

Bir eser (kitap, kaset, film vs.), sahibi ölünceye kadar sahibine aittir. Sahibi öldükten sonra 70 yıl boyunca hakkı ailesine geçer. Ailesi isterse yayınlayabilir, istemezse 70 yıl beklemek zorundasınız.

CMYLMZ

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Sanırım olay şu:

Bir eser (kitap, kaset, film vs.), sahibi ölünceye kadar sahibine aittir. Sahibi öldükten sonra 70 yıl boyunca hakkı ailesine geçer. Ailesi isterse yayınlayabilir, istemezse 70 yıl beklemek zorundasınız.

hayır kesinlikle bu degil.
bir eser (film için söyleyebilirim bunu) ilk yayınlandığı gün / ay / yıl itibari ile 70 yıl sonra Public olur. sahibi yaşasın yaşamasın. yada ailesine kalsın kalmasın.
bir eser maksimum 70 yıl süresince lisanslıdır.
(uluslararası kanunlardan türkçeleştirilerek avukatlar tarafından onaylanmıştır)

sivrisinek

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
bizde ne yapalım ozaman kısa film hazırlayan adamların filmleri işimizi yapacaz..

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
4 temmuz 2070de Kemal Sunal filmlerini sitelerimize ekleyebileceğiz :)
Ne güzel diyemeyeceğim; bu filmlerin telif hakkı sahibi kim?

CMYLMZ

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
her filmin yapım şirketi o filmin (genelde) yapım haklarına sahiptir. ve miras olarak çocuklarına bile bırakabilir y.şirketinin sahipleri bunları. mal mülk gibi devrolunur.

bybart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
charlie chaplin, laurel&hardy filmleri kaç yıl oldu ya :D

Birde merak ettiğim alkislarlayasiyorum.com da eklenenler çok eski genelde anonim müzikler, bir ara kapatılma sorunu yaşamışlar, arada yeni şarkılara veya kliplerede denk geliyorum acaba telif sorununu nasıl çözüyorlar?

CMYLMZ

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
charlie chaplin, laurel&hardy filmleri kaç yıl oldu ya :D

Birde merak ettiğim alkislarlayasiyorum.com da eklenenler çok eski genelde anonim müzikler, bir ara kapatılma sorunu yaşamışlar, arada yeni şarkılara veya kliplerede denk geliyorum acaba telif sorununu nasıl çözüyorlar?

bir çok konuda mahkemeleri sürüyor diye biliyorum.

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
zeitgeist belgeselinin bildiğim kadarıyla telif hakkı yok. üreticileri, direk google video'da yayınlıyorlar.

OnuR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
52
Konuyu hortlatıyorum ama tv'lerde yayınlanmak üzere telif hakkı olmayan belgeselleri ve filmleri araştırmam gerekiyor, konuyu okudum ve 70 yıl beklemek yerine (ki bazı filmlerin teliflerini mecburen alıyoruz) telif hakkına takılmadan yayınlayabileceğimiz ne bulabilirsek şuan arşivimiz için kardır..

Bununla ilgili bilgisi olan paylaşabilirse sevinirim, örnek atay'ın yazdığı belgesellere bakıyorum şuanda..

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5