İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

TELİF HAKLARI İHLALİ VE CEZASI VE TELİF İHLALİ SINIRI

zubar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
23
arkadaşlar öğrenmek istediğim bir kaç husus vardı.Googlede arama yaptım ama doyurucu bilgi bulamadım.Birisinin kişisel bloğundan onun yazılarını ve resimlerini izinsiz alıp kendi sitemde yayınlamam telif hakları ihlali oluyor.(emin değilim sanırım) işde tam burda bu vatandaş bu yazıların kendisine ait olduğunu nasıl kanıtlıyor?

bana kaldır uyarısı vermeden direkt mahkemeye verip dava açabilir mi?

dava açarsa alacağım ceza ne olur?

eğer dava açılıp ceza alacaksam çoğu büyük hitli sitede yazan " Sitemiz, 5846 sayılı Kanun ve Ek 4 üncü maddesinin üçüncü ve dördüncü fıkraları gereği UYAR-KALDIR " diye devam eden yazılar o siteleri nasıl kurtarıyor? ya da onlara dava açılmıyor mu?

son olarak yemek tarifindeki üç beş yemek tarifini çaldım diye devletin polisi savcısı vs işi gücü bırakıp bu işle mi uğraşacaklardır ? :D

yorumlarınız değil de bilgileriniz benim için çok önemli. başına böyle bir iş gelen ya da böyle bir olaya şahit olan arkadaşlar varsa bizi aydınlatırsa çok iyi olacak.şimdiden teşekkürler.

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
253
savcılığa gider adam sana dava açacağını söyler, savcı sana mail atar şöyle böyle diye, sende içeriği kaldırırsın, kimseye bişey olmaz.

X

Xman

Misafir
Adamın sitesindeki yazı ve resimlerin kendisine ait olduğunu yasal olarak ispatlaması gerekir öncelikle, yani kısaca sitesindeki yazı ve resimlerin telifini resmi olarak koruma altına almadıysa hiç bir yere gidemez ne mahkemeye ne de başka bir yere.....

zubar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
23
savcılığa gider adam sana dava açacağını söyler, savcı sana mail atar şöyle böyle diye, sende içeriği kaldırırsın, kimseye bişey olmaz.

dediğine göre birisi direkt gidip dava açmış.ayrıca savcı kamu davası da açacakmış :D

Adamın sitesindeki yazı ve resimlerin kendisine ait olduğunu yasal olarak ispatlaması gerekir öncelikle, yani kısaca sitesindeki yazı ve resimlerin telifini resmi olarak koruma altına almadıysa hiç bir yere gidemez ne mahkemeye ne de başka bir yere.....

yazılar neyse de kadın kendi resimlerini koymuş. kocasını çocuğunu koymuş bloğuna dolayısıyla konular botla çekildiği için o resimler de gelmiş.bana diyorki "benim çocuğumun eşimin resmini nasıl alıp koyarsın" . sen kendin zaten vermişsin nete bir de ben siteme koysam ne olur yani?

valla resmi yazı gelinceye kadar kaldırmayacağım.resmi yazı da gelemez ne domain ne de host benim adıma.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54

Yazılar için net bir şey söylemek mümkün değil ancak fotoğraflar için telif belgesine gerek yok. Fotoğraf makinası çektiği kareleri saklarken içindede çeşitli bilgiler saklar. Bu bilgiler makinanın kalitesine göre değişim göstersede hangi id li makinada hangi tarihte vs gibi temel bilgiler mevcuttur. Bu temel bilgileri fotograf sahibi sunar ama kullanan sunamazsa haklı haksız ayrımı çok net bir şekilde yapılır ve bu konuda telife ihtiyaç yoktur. Çünkü fotoğraf kişiye özeldir.

zubar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
23
Yazılar için net bir şey söylemek mümkün değil ancak fotoğraflar için telif belgesine gerek yok. Fotoğraf makinası çektiği kareleri saklarken içindede çeşitli bilgiler saklar. Bu bilgiler makinanın kalitesine göre değişim göstersede hangi id li makinada hangi tarihte vs gibi temel bilgiler mevcuttur. Bu temel bilgileri fotograf sahibi sunar ama kullanan sunamazsa haklı haksız ayrımı çok net bir şekilde yapılır ve bu konuda telife ihtiyaç yoktur. Çünkü fotoğraf kişiye özeldir.

kendi bloğunda yayınladığına göre özel bir tarafı olmasa gerek ama bilemiyorum.

benim asıl öğrenmek istediğim " Sitemiz, 5846 sayılı Kanun ve Ek 4 üncü maddesinin üçüncü ve dördüncü fıkraları gereği UYAR-KALDIR " diye devam eden nokta.birçok sitede bu var.bu adı geçen yasayı tam olarak nereden bulabiliriz.

ya da genel olarak telif haklarıyla
ilgili yasalara nasıl ulaşabiliriz?

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
253
bak mesela az önce müyaptan siteme ihtar geldi, adamlar uyardılar bende içeriği kaldırdım, direk olarak mahkemelerde sürünmüyorsun, uyar kaldır kanununu bi çok vatandaş bilmiyor

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
kendi bloğunda yayınladığına göre özel bir tarafı olmasa gerek ama bilemiyorum.

benim asıl öğrenmek istediğim " Sitemiz, 5846 sayılı Kanun ve Ek 4 üncü maddesinin üçüncü ve dördüncü fıkraları gereği UYAR-KALDIR " diye devam eden nokta.birçok sitede bu var.bu adı geçen yasayı tam olarak nereden bulabiliriz.

ya da genel olarak telif haklarıyla
ilgili yasalara nasıl ulaşabiliriz?

Webmasterım diyorsun google aklına gelmiyor :(
http://www.google.com.tr/search?q=5...&rls=org.mozilla:tr:official&client=firefox-a

zubar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
23
ben onların hepsini okudum.bir yemek tarifi noterden tasdik edilmediği sürece o yasaya göre ne edebiyat içerisine giriyor ne de orda yazan başka bir katagoriye giriyor.keza sağlıkla ilgili makaleler de öyle.kısaca noterden tasdik ettirirse kendine aittir diye dava edebiliyor.ama onun için de önce uyarmak zorundaymış. resim olayına GELİNCE ZATEN KENDİSİ UMUMA AÇIK OLARAK DAĞITTIĞI İÇİN YA DA YAYINLADIĞI İÇİN HAK İDDAA EDEMİYOR.

gorkemsanal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ben onların hepsini okudum.bir yemek tarifi noterden tasdik edilmediği sürece o yasaya göre ne edebiyat içerisine giriyor ne de orda yazan başka bir katagoriye giriyor.keza sağlıkla ilgili makaleler de öyle.kısaca noterden tasdik ettirirse kendine aittir diye dava edebiliyor.ama onun için de önce uyarmak zorundaymış. resim olayına GELİNCE ZATEN KENDİSİ UMUMA AÇIK OLARAK DAĞITTIĞI İÇİN YA DA YAYINLADIĞI İÇİN HAK İDDAA EDEMİYOR.

e resimle ilgili yazılarda umuma açık dagıtılıyor ayrıca bir insan bir yazıyı yazabiliyorda diğeri aynı yazıyı neden yazamasın bence telif olaylarında yazılar hiçbir şekilde önemli değil

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54

Kurufasulye tarifini noterden tasdik etsen ne olur etmesen nooolur. Kim kime dava açabilir ki bu konuda. biraz düşünürek fikir üretmek lazım :)

kaiser

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Arkadasim bahsetmis oldugunuz olay kisinin resmi/veya resimleri! Bu tamamen kisinin özel hayati,kisi istedigi yerde kendi resimlerini yayinlaya bilir ve ayni zamanda yayindan kaldira bilir.

siz kaldirmayin bos verin mahkeme masrafinida üstlenirsiniz olay biter:)

zubar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
23
evet ben kaldırmıyorum. YAZILARIMI RESİMLERİMİ KALDIRIN DEMEKLE YAZI RESİM KALDIRILMIYOR MALESEF. linki vereceksin üç gün bekleyeceksin. olay bu kadar basit ki her verdiğin linki de kaldıracak değiliz.

hostgator benim bloğu kapatmış.sebebi de yabancı bir blogdaki bir yazının alınmasıymış. ben de çat pat ingilizcemle ispatlasın o yazının ona ait olduğunu dedim.adam önce ben yayınladım demiş.ben de wp adminden yazının yayınlanma tarihini 2001 e aldım. yazıyı kaldırmadım ki yazı o işinin değil sadece aklı sıra uyanıklık yapacak.

SONUÇ OLARAK ÖNÜNE GELEN AVUKAT TELEFONU VERİP DAVA AÇTIM DİYOR KESİNLİKLE BUNLARA KANMAYIN. DİREK DAVA AÇILAMIYORMUŞ. TEK TEK LİNKLER BELİRLENİP HER LİNK İÇİN AYRI MÜRACAAT EDİLMESİ GEREKİYORMUŞ.

TRinsanRehberi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
evet ben kaldırmıyorum. YAZILARIMI RESİMLERİMİ KALDIRIN DEMEKLE YAZI RESİM KALDIRILMIYOR MALESEF. linki vereceksin üç gün bekleyeceksin. olay bu kadar basit ki her verdiğin linki de kaldıracak değiliz.

hostgator benim bloğu kapatmış.sebebi de yabancı bir blogdaki bir yazının alınmasıymış. ben de çat pat ingilizcemle ispatlasın o yazının ona ait olduğunu dedim.adam önce ben yayınladım demiş.ben de wp adminden yazının yayınlanma tarihini 2001 e aldım. yazıyı kaldırmadım ki yazı o işinin değil sadece aklı sıra uyanıklık yapacak.

SONUÇ OLARAK ÖNÜNE GELEN AVUKAT TELEFONU VERİP DAVA AÇTIM DİYOR KESİNLİKLE BUNLARA KANMAYIN. DİREK DAVA AÇILAMIYORMUŞ. TEK TEK LİNKLER BELİRLENİP HER LİNK İÇİN AYRI MÜRACAAT EDİLMESİ GEREKİYORMUŞ.

Yazının tarihini 2001 'e almakla işi çözdün mü?
Ben internete içerik üreten bütün ama bütün arkadaşlarıma webmasterlık yaparken içeriği email ile alıyorum
bu ne demek?
eskiden yazarların kullandığı bir yöntemin internetcesidir bu
o arkadaşlarımın yazılarından birini yayına al mahkemeye düş bilir kişi olarak email serverlık yapan 3. şahsı mahkemeye çağırıyor mu çağırmıyor mu bir bak

bir de bütün sitelerin günlük arşivlerini tutan 3. şahıs siteler var
bir yerde kaldır diyorsa bildiği birşey vardır adamın.
eğer bir arkadaşının seni işletmediğine emin isen bence akıl yürütme
vicdanına danış o yazıyı o şekilde kim üretti?
sen mi?

zubar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
23
Yazının tarihini 2001 'e almakla işi çözdün mü?
Ben internete içerik üreten bütün ama bütün arkadaşlarıma webmasterlık yaparken içeriği email ile alıyorum
bu ne demek?
eskiden yazarların kullandığı bir yöntemin internetcesidir bu
o arkadaşlarımın yazılarından birini yayına al mahkemeye düş bilir kişi olarak email serverlık yapan 3. şahsı mahkemeye çağırıyor mu çağırmıyor mu bir bak

bir de bütün sitelerin günlük arşivlerini tutan 3. şahıs siteler var
bir yerde kaldır diyorsa bildiği birşey vardır adamın.
eğer bir arkadaşının seni işletmediğine emin isen bence akıl yürütme
vicdanına danış o yazıyı o şekilde kim üretti?
sen mi?

başıma gelen olay hostgator hak legalpara ediyorlar linkdeki yazı kladır dedi. ben de kanıtlasınlar dedim. canlı chatdeki kişi bana xxx sizden önce yazmış dedi. ben de biraz bekleyin dedim yazının yayın tarihini önceye alıp geçerli bir kanıt sunmasını söyleyin dedim.aynı yazıyı ondan önce yazmış başka siteler de vardı çünkü.bu mesele bu şekilde kapandı.belki yazının gerçek sahibiydi belki değildi.

işin vicdan boyutuna gelince.amatörce bu işlerle uğraşırken tesadüfen öğrendim emek vererek yazdığım onca yazının onlarca site tarafından çalındığını.bu iş böyle yapılıyormuş demekki dedim.ben de kuralına uymaya başladım.zamanla bot mot hepsini öğrendim.

kişi gelip bana rica etse herhangi bir yazı için değil yazı siteyi kapatırım gerekirse.üç kuruşluk domain ve botla çekilmiş beş kuruş kazandırmamış binlerce çöp içerik sonuçta. ama bana asarım keserim bu işi en iyi ben bilirimle gelinirse insan ister istemez bozuluyor.

TRinsanRehberi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Anladım sizi
gerçek sahibi bile olsanız uslubunuzu bozmayacaksınız
ben onca para verip hazırlattığım bir içeriği satış yapan bir sitede gördüm tek dedim ki bari aldığın yeri belirt...
tamam mamam dedi sonra linksiz düz yazı ile (o da yazarımın adını yazdı siteyi bile değil)
bu şekilde maalesef internette içerik üremiyor.
değerli içerik üremesi için üretene menfaat sağlamalı
google dahi buna dikkat etmiyor
hangisi günyüzüne erken çıkarttıysa diğerlerini spama atması gerek.
ama yapmıyor
sırf bu yüzden orjinal içerikleri indeksleyene kadar sadece google robotlarına gösterdiğim çok oldu maalesef google dahi gerektiği gibi arama sonuçlandırmıyor

beceriksiz_acemi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
Yazı için hak idda etmek zordur.Bahsettiğin kanun zaten ağırlık olarak; eklenen videolar, telif hakkı olan dizi film şarkılar için.. Senin soruna gelince; sen benim resmimi gel benim sitemden al ve kendi sitene koy, ben seni uyarmadan dava açarım. Savcılık bilişim polisleri aracılığıyla tespit yapar ( sitenin ekran görüntüsünü alırlar ). Bu belgelerle seni; resmimi yayınlamaktan içeri atamasamda çok ama çok uğraştırırım.Emin olki, kazanırımda.. Fikrim; kaldır resimleri.. Bu sorun arttı biliyorsun facebook ile.Sahte profillerden çok kişinin başı ağrıyor. Haa uğraşırlarmı bunlarla bilmiyorum ama bence sen kurallara uy ve kaldır.

Bahsedilen kanunun işleyişi ise; sen gidip ccccc filminin bölümünü sitene eklediğinde, lap die dava açmıyacaklar.Seni uyaracaklar, 3 gün bekleyecekler.Senden ses çıkmazsa savcılığa gidip 3 gün içinde tekrar kaldır diyecekler.Yine ses çıkmazsa, siteni erişime kapıyacaklar. Kaldırınca da tekrar açacaklar.Tabiki ne zaman açarlar allah bilir :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5