İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Ticareti Canlandırmak için Neler Yapılmalı?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Rapmaster

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Açıkcası bir sitede Tc kimlik numarası ile alışveriş yapacaksam hepsiburada.com gittigidiyor.com gibi bir site olmadığı sürece alacağım olsa bile almam mail atarım saçma bir öneri bence, kimse kusura bakmasın ama kimseye güvenmem sanal ortamda :) Bir kimlik numarası insanın başına bilmediği belalar açabiliyor sonuçta

T

trgy

Misafir
Kimlik numarası işi biraz yanlış kaçıyor aslında. Hak veriyorum üyelere kimse vermek istemez. Kendimi sizin yerinize koyuyorum ben olsam ben de vermek istemem.

Şu olabilir ancak benim bahsetmiş olduğum eklentiyi yazdırırsam herkes kendi işini kendi halleder. Dolandırıcılık durumunda da bizim müdahele etmemiz kolaylaşır.

Person

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
10
Önce ticareti kolaylaştırmanız lazımki ticaret olsun başlamadan bu kadar prosedür olursa aynı güzel memleketim bürokrasisine döner buda caydırıcı olur.

Nekadar az bürokrasi o kadar ticaret.

Dolandırıcı siz ne yaparsanız yapın işini bilir, bi şekilde yapar.

Bi reklam vardı arabanın alarmı calıyor hırsız alarmda oynuyordu, onun hesabına dönmesin..:)

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59
:) Adam dolandırıcıysa her hangi bir kimliğin fotokopisini çekemiyecek kadar geri zekalı değildir zaten. Telefonuda her türlü halleder. Buna bence siz değil alış veriş yapan iki kişi karar versin. Zaten siz ne kadar karışırsanız karışın yine alış veriş yapan kişiler karar verir işin nasıl yapılacağına.

Gittigidiyor gibi bir eklentisi yokmu vb nin hem sitede para kazanır. %1 komisyon alsanız yeter size. Tabi eft masrafıda 5 lira olacağı için 50 TL lik bir alışverişte 5.5 lirası havaya gidecek buna önlem almak lazım.

batinduz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
GGdeki gibi havuz sistemi kurulması gerek bence.Dİğer webmaster platformlarında en büyük sorunlardan birtaneside dolandırıcılık.
ama bu havuz sisteminede güven olabilmesi için iyinetin kurumsallaşması gerekir diye düşünüyorum.

enginsev

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
siteden ayrı olarak pazarın canlanmasını beklemek gerek he piyasada olduğu gibi bilişim piyasısındada alım satım arz talebi azaldı.
ama bazı sektörleri korumak adına kurallar koydurulabilir.
hosting vps satışlarında konu açma veya teklif verme yalnızca yetki belgesi olanlarla sınırlandırılabilir.

nedendir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
turgay kardeşim fuub gayet güzeldi diye düşünüyorum ben bu forumdaki herkesi fuub a davet et ve bunu duyur millte derim ben.. konu dısı bir durum ama.

hem fuub.net hemde iyinet.com yeterince para harcadın.. inş. bu işin içinden çıkarsın. kazanmaya baslarsın
hakkında hayırlısı olması dileğiyle basarılar....

KR@LKSK

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ticaretin döndüğü kategoriler alt kategorilerle genişletilebilir.
Başka webmaster forumlarında site satışı, reklam bölümleri karman çorman.örneğin oyun sitesine reklam vermek istiyorum fakat oyun sitesi bulamıyorum 10. - 15. sayfalarda kalmışlar. Yeni konu açıyorum o da 2-3 saat ilk sayfada kalıyor kayboluyor hedefime ulaşamıyorum. Burda onun önüne geçilmek amacıyla site satışı, link satışı, reklam bölümleri site kategorilerine göre ayrılabilir

T

trgy

Misafir
Teklif veripte almayanları banlarsanız sevinicem

eTicaret sistemini kullanınız onun için. Çünkü ortada bir dolandırıcılık söz konusu olmuyor o durumda.

Bir daha ki satışlarda da eTicaret puanına bakarak kişinin teklifini kabul etmeyebilirsiniz.

Person

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
10
Ticaretin döndüğü kategoriler alt kategorilerle genişletilebilir.
Başka webmaster forumlarında site satışı, reklam bölümleri karman çorman.örneğin oyun sitesine reklam vermek istiyorum fakat oyun sitesi bulamıyorum 10. - 15. sayfalarda kalmışlar. Yeni konu açıyorum o da 2-3 saat ilk sayfada kalıyor kayboluyor hedefime ulaşamıyorum. Burda onun önüne geçilmek amacıyla site satışı, link satışı, reklam bölümleri site kategorilerine göre ayrılabilir

Evet bu şekilde diger forumlardan farkı olur ve tercih sebebi sayılır..

neoorog

1
İyinet Üyesi
Reaction score
19
GGdeki gibi havuz sistemi kurulması gerek bence.Dİğer webmaster platformlarında en büyük sorunlardan birtaneside dolandırıcılık.
ama bu havuz sisteminede güven olabilmesi için iyinetin kurumsallaşması gerekir diye düşünüyorum.
İşte en güzel önerilerden birisi bu. Havuz sistemi webmaster arkadaşlar tarafından çok tutulan bir sistem. Fakat bunu gerçekleştiren bir webmaster forumu yok. Bu konuda sanırım Xman yardımcı olabileceğini söylemişti. Bu konuyu iyice bir düşün derim Turgay hocam. ;)

X

Xman

Misafir
havuz sistemi sizi maliye ile sıkıntıya sokar. maliye tespit ederse, satışı yapılan herşeyi resmileştrmenizi ister v.s

İkinci el ürün satışında vergilendirme yok şu an, sıfır ürünler için bir şey diyemem ama bir formül bulunabilir elbette :).

Burada asıl sorun havuz hesabını yönetecek kişinin ücretsiz bir internet bankacılığı hesabına sahip olması, yoksa oldukça zorlanabilir, düşünsenize aylık 5000 liralık ticaret olsa havuz üzerinden bu tutarlar havuza ulaştıktan sonra alacaklılara dağıtılırken bir sürü farklı bankaya eft yapılacak buda oldukça yüksek maliyetler doğurabilir, havuz hesabından yapılacak %5 lik bir kesinti bile durumu kurtarmayabilir.

Invictus

0
İyinet Üyesi
Reaction score
8
iyinet gittigidiyor gibi ticarette/alışverişte aracı bir kurum değil, webmaster forumu. yani ticarete imkan vermeli ama ticarete karışmamalı yoksa herhangi bir sorunda iyinet de yükümlülük altına girer. kimlik fotokopisi telefon onayı olayı da biraz garip olmuş. burda sadece ilan veriliyor ticaret yönlendirilmiyor. Örneğin sahibinden.com a bakın, ilan sahibine ulaşıyorsunuz direk verdiği iletişim bilgileri ile ya da site içi mesajlaşma ile. sahibinden.com hiç bir ticarete karışmıyor, sorumluluk da almamış oluyor. ben şahsen kimlik bilgilerinin paylaşılmasından yana değilim. bankadan bile özel numaradan aradıklarında bankanın numarası belli olucak şekilde görünür bir numaradan aramadıkları sürece herhangi bir bilgi vermeyeceğimi söylüyorum ki burda forum yetkililerinin kontrolünde olabileceği söyleniyor. bu yetkililerin 2 gün sonra yetkilerinin silinmeyeceği ve bu bilgileri ifşa etmiceklerinin garantisi var mı? bence bu öneri ticareti canlandırmaz, öldürür.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5