İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Toplama Server

strong

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ben önceleri dedicated kiralamayı düşünüyordum.Sunucuları türkiye'de bulunanlara baktımda bağlantı dahil olmadan sırf sunucu donanımı için en ucuzu 160 $ istiyorlar.Hizmet almayı bırakmak istersen sunucu onlarda kalıyor.Onun yerine bir sunucu satın alsam 12 taksit ile bir de co location aldık mı aynı paraya geliyor.Her neyse araştırmaya başladım sunucu fiyatlarını ... Snc diye bir marka var türk markası sanırım.Onun sitesinde http://www.snc.com.tr/sihirbaz/snchesap.asp

şunun gibi bir yapılandırma sihirbazı gördüm ve hoşuma gitti.Fakat amd tabanlı sistem falan oluşturamıyordun..

Ben co location hizmeti alacam ve tek gereken server bilgisayar..Hazır almak istemiyorum.Burdakine benzer bir şekilde toplama server oluşturabileceğim bir yer varmı ?

Şimdiden teşekkürler..

strong

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
pm'inizi aldım.Fakat sistemi oluşturmadan fiyatları öğrenmek işime gelir .Çünkü yapacağım sistemde kdv dahil 1000 usd civarında olması önemli :)

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
Kurmak istediginiz yada kurdugunuz serverin ozelliklerini ogrenebilirmiyim.
islemci, bellek, disk ...

strong

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
iyinetadmin' Alıntı:
Kurmak istediginiz yada kurdugunuz serverin ozelliklerini ogrenebilirmiyim.
islemci, bellek, disk ...

Snc 'de kurduğum sistem şu idi..

Ractory R42BA
Bellek : 1 gb ddram
CPU : İntel 3.0 prescott 800 mhz
HD: SEAGATE SATA 120 GB

SONUÇ OLARAK 1092$ oluyordu..

# AMD 64 Athlon 3200+
# 120gb hd
# 1024MB RAM

Bunun gibi bir sistem olabilir..

Birde konu ile pek alakası yok ama.Kontrol panel [ helm , direct admin,cpanel,ensim,plesk..]ve işletim sistemi [ windows web editon enterprise standart editon] lisanslarını nasıl aylık olarak uygun fiyata alabilirim. ?

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
Boyle bir sistem kurmusken bellegi mumkun oldugunca buyuk tut, minimum 2Gb olsun. CPU da ne kadar hizli olursa o kadar iyi. 2 x 3.2 mumkunse. SATA HD iyi olmus.
Bunlari kendin yapman ile host firmasina siparis vermen cok farkediyor. O yuzden yapmisken 1 kere yap iyisini yap.

CemYilmaz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
yakın zamanda bende bir dedicated almayı düşünüyordum ama dediğiniz bu olay gerçekten fiyat olarak daha uygun gelmekte ama bu olaya yeniyim biraz şimdi sunucu aldık diyelim co location hizmeti ni nereden alabilir uygun yerler nereler ve toplam fiyat co location hizmeti ile birlikte kaça gelir acaba

Birde sunucuyu aldığımızda co location hizmeti almayı bırakırsak sunucu nerede tutulmakta konu hakkında bilgi verebilecek arkadaşlarımız varsa çok memnun olurum çünkü bu konu hakkında türkçe bilgi bulamadım bir çok yerde...

Teşekkürler...

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
Bu tur sitelere baktigimda basit olarak avantaj ve dezavantajlardan bahsediyor. http://www.hostsearch.com/q_colocation.asp

Kisaca, eger kendi serverini kendin yonetebileceksen co-location iyi.
Ama herseyden sen sorumlusun, anladigim kadari ile bilgisayarida bir parca bozulursa ondan da sen sorunlusun.
Bu islerden anlamiyorsan, sadece kontrol paneli kullanicam gerisine karismiyacagim diyorsan, managed-hosting iyi.

CemYilmaz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Benim hakim olamadığım konu şu bu sunucuyu aldım diyelim sunucu nerede barındırılacak bakımı için sunucunun alınıp yerleştirildiği şirketlemi iletişime geçilecek.

Ve arkadaşın yukarda çıkardığı gibi bir sunucu standart masrafları ile kaça patlar

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
Yukaridaki yazima ek olarak, hazirladiginiz makinenin kapladigi yer onemlidir.

Sunucuyu almadan once, nerede co-lo yapacagina karar vereceksin. Yani once hosting (co-location) firmasini sec.

Burasi en onemli kisim:
Ardindan firma yetkilileri ile fiyat ve server ozellikleri hakkinda gorus. Serverin baglanacagi backbone (yani internet baglantisi) nin hizi izin verilen bant-miktari ve bant-genisligi konusunda bilgi al. Birim alan fiyatlarini sor, bu sogutmali datacenter in birim alan fiyatidir. Butur odalarin maliyeti yuksek oldugu icin, birim bazinda fiyat artar. Ayni ozelliklerde kocaman (bulk) bir makina ile rack/blade turu bir makina icin isteyecekleri fiyat yari yariya fark edebilir.

Birkac firma ile konusup fiyat alip, son rakamlari ve ozellikleri karilastirmanin ardindan, serverini kurabilirsin.

Sonra, makinanin onlarin datacenter ina gitmesi geriyor. Makinayi onlar da alabilir sende goturebilirsin. Anlasmaya bagli olarak. Yalniz dikkat et makina o odaya 1 kez girdimi calisiyor halde olmalidir. Mumkun mertebe makinanin fiziksel olarak disariya cikmamasi gerekiyor. Her disari cikis icin odeme yapman gerekebilir (anlasmaniza bagli olarak bu degisir).

Makina bir kere datacentera girip internete baglandimi, sen artik remote baglanip istedigini yapabilirsin.

Artik, networku kurmak, IP adreslerinin atamasini yapmak, guvenlik programlarini kurmak, apache, mysql, php, kontrol paneli ... bunlari kurmak senin isin. Bunlari makinayi vermeden once de kurup deneyebilirsin.

Ek olarak, firma ile teknik destek konusunu gorus, bu konu da cok onemli. Bazen ayda 2-3 saat teknik destek fiyata dahil olabilir. Bu senin acindan cok iyi olur, en ufak bir problemde senin gidip bakman gerekmez. Onlar sorunu cozebilir.

Sonuc olarak:
Webserver yonetimini yapabiliyorsaniz ve iyi bir co-location firmasi bulup, dedicated server fiyatlarindan daha iyi bir fiyat alabiliyorsaniz co-location daha avantajli.
Ben bu islerden anlamiyorum diyorsaniz, normal webhosting hizmeti almaniz daha avantajli.
Yada benim gibi, o islerle ugrasmak istemeyip, 24 saat teknik destekli dedicated alirsiniz ama paraniza da kiyarsiniz.

hukuki

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
İyinet admin burda şu soru akla geliyor;
dedicated mi co-location mu?

Açıkçası benim de dedicated'i seçmemin nedenleri;

- co-location fiyatlarının neredeyse dedicated fiyatlarına yakın olması
- co-locationda arıza durumlarındaki zorluklar ve maliyet
- dedicated alarak upgrade masrafından kurtulmak..

Sanırım managed dedicated almak bugün için çok daha avantajlı. Ama co-location için gelecekte farklı durumlar olacağına inanıyorum. Bu konuda dünya sonuncusu olduğumuz gün hat fiyatları düşer, trafiğe daha az para ödediğimizde co-location fiyatları da düşer, işte o zaman co-location derim.

Saygılar.

strong

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0

ZIPPKIN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
strong seni msn e ekledim ama online değilsin dün geceden beridir, eğer hala almadıysan yarın öğle saatlerinde beni bi ara senin için napabiliyorum beraber bakalım.
tel noyu özeline gönderiyorum.

strong

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ZIPPKIN' Alıntı:
strong seni msn e ekledim ama online değilsin dün geceden beridir, eğer hala almadıysan yarın öğle saatlerinde beni bi ara senin için napabiliyorum beraber bakalım.
tel noyu özeline gönderiyorum.

Şu sıralar pek online olamıyorum online olduğum zaman konuşuruz..

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5