İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

TR Karakter Sorunu 6 Saattir Uğraşıyorum Delirmek üzereyim. Yardım Lüt

dark_way

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Selam.

Arkadaşlar sorunum tr karakter sorunu veritabanına yazarken harfler bozuluyor. denemediğim yol kalmadı.Localde sorun yok ama host katilim olcak.

Detaylar şöyle;

sayfa karakter setleri : <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html;charset=UTF-8" />

notepad++ utf 8 bomsuz:

veritabanı bağlantı dosyası karakter seti kodları:
mysql_query("SET NAMES 'utf8'");
mysql_query("SET CHARACTER SET utf8");
mysql_query("SET COLLACTION_COLLECTİON = 'utf8_general_ci' ");

veritabanı karakter seti: utf8_general_ci

Aynı yapıyla daha önce bilisimist.net sunucuları üzerinde sitelerim var ama bu scripti attığım zaman sorun çıkarıyor. İsimtescil sunucularına attım orda da aynı sıkıntı.

Ekstra: Bu scripti kodlarken daha önce hiç karşılaşmadığım bi sorun var ilgisi var mı bilmiyorum. Notepad++ varsayılan ansi ayarlıydı hep bende. utf8 bomsuz yapıyorum kaydediyorum ama notepad++'ı kapatıp açtığım zaman yine ansi oluyodu kodlama. Varsayılanı utf8 bomsuz olarak ayarladım localdeki sorunum çözüldü. Hosttan birkaç dosya indiridim. Notepad varsayılan ansi yaparak işndirdiğim dosyaları açtım utf8 bomsuz görünüyor sorun da yok gibi aslında.

Yaşadığım sorunla ilgili googleda epey bi araştırma da yaptım aynı dertten muzdarip olanlar var ancak sonuca ulaşılamamış, ulaşanlar da yazmamış ya da ben bulamadım.

İlgilenen herkese teşekkür ederim.

Sorun yaşadığım site: www.medyabit.com
( veritabanında localde işlediğim veriler olduğu için şu an sorunsuz görünüyor. Ama bir güncelleme yaptığımda ya da yeni bir yorum eklediğimde Türkçe karakterler bozuk. )

dusesmoda

0
İyinet Üyesi
Reaction score
10
bide bunu denermisin ben böyle düzeltmiştim ama baya oldu

.htaccess dosyasına şunları yaz

AddDefaultCharset UTF-8
DefaultLanguage tr-TR

dark_way

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Hocam yardım için saolun hallettim sorunu benim hatammış veritabanı oluştururken hostta karakter seti seçmemişim swedish ci gibi bişeymiş tabloları defalarca kontrol ettim ama veritabanının kendisi aklıma gelmedi. 5 dakkalık işi 15 saatte çözdük yani :)

kodları arşive ekledim muhakkak işime yarar teşekkürler.

dark_way

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bu site ömrümden ömür çaldı ya sorunum çözülmemiş.

Tr karakter sorunum çözüldü ama hostta film ekleyip chromeda siteyi açınca bu sitenin dili ingilizce, Türkçeye çevirmek istiyor musunuz diyo sürekli. Hostta eklediğim filmleri kaldırınca çıkmıyor. Sebebini bilen tavsiyesi olan varsa çok sevinirim. Teşekkürler

Ayrıca index te almıyo neden böyle başımı ağrıttı anlamadım ki extra bişey de yapmadım aslında standart kodladım her zamanki gibi : S

bide bunu denermisin ben böyle düzeltmiştim ama baya oldu

.htaccess dosyasına şunları yaz

AddDefaultCharset UTF-8
DefaultLanguage tr-TR

Denedim. Fark yok

<META HTTP-EQUIV="Content-language" CONTENT="tr">
Tmam bu defa sanırım halloldu, problem yok gibi şimdilik

PhpCode

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
chrome sürekli olarak ingilizce kelime yakalıyor bu film arşivi olan biri için gayet doğal metalara sayfanın tr olduğunu belirttiysen sorun çıkmaması lazım. ki şuan sitene baktım türkçeye çevir gibisinden bir yazıya rastlamadım

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5