Trafik polisi artık uyuşturucu kontrolü de yapacak

mgtdizayn

Onaylı Üye
Katılım
8 Ara 2011
Mesajlar
889
Yaş
39
Konum
İstanbul
istanbul’da trafik polisleri artık uyuşturucu kontrolü de yapıcak.

Emniyet binlerce kişinin hayatına mal olan ve bağımlılık oluşturan uyuşturucuyla mücadelesini sürdürüyor. Bu kapsamda kişilere verilen zararın en aza indirilmasi için trafikte de yeni bir uygulama başlatıldı. Buna göre istanbul’da trafik polisleri bundan sonra uyuşturucu kontrolü de yapabilecek.

Trafikte uyuşturucu denetimine yönelik uygulama, bugünden itibaren hayata geçirilecek.
Uygulamayla ilgili istanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme şubesi\`nce dün seminer düzenlendi. Seminerde uygulamada kullanılacak \`uyuşturucu analiz cihazı\`nın tanıtımı yapıldı.

19 ayrı uyuşturucu türünü tanıyabilen cihazın verdiği sonuçlara göre, uyuşturucu kullandığı tetkik edilen sürücünün ehliyetine 5 sene süreyle el konulacak ve 3 bin 600 lira nakit cezası kesilecek. Sürücüden alınan tükürük örneği ise \`adli kanıt\` olarak 2 yıl süreyle saklanacak.

Bugünden itibaren başlayacak uygulamada, uyuşturucu kullandığı tespit edilen sürücü trafik polislerinin işlemlerinin ardından bölgedeki en yakın polis merkezine götürülerek meselesinde uyuşturucu kullanmaktan adli işlem yapılacak.

Test yaptırmak istemeyenlere ise 2 bin lira para cezası kesilecek ve ehliyetine 2 sene süreyle el konulacak. lakin yönetmelikte belirlenen zaman içinde Adli Tıp Kurumundan \`temiz raporu\` getirirse cezası iptal edilecek.
 
Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır.
Üst