İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

TRY çekınde sorun !!!

jackal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
ilk kez elıme bir google çekı geldı,
uye olurken turk lırasını sectım :(

ancak arkadaşlarımda gorduğu çeke benzemıyor her şey aynı ancak çekın tam ortasında çapraz şekılde

Acoount Payee (only)

yazıyor doalr çeklerınde boyle değilmiş nedne bu çekde boyle sadec e bende mı boyle her turklırası çekınde mı boyle ???

calisko

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Sadece hesap sahibine odenir ciro edilemez anlamına gelir o merak etme.

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
calisko nun dedigi gibi sadece cekde adi yazana odenir.
Yutrdisi ceklerinde genelde yapilan biseydir bu, postacilar mektubu acip cekin arkasini ciro etmesin diye cekin bir kosesinden diger kosesine (hipotenus) bir cizgi cizilir yada "Acoount Payee (only)" seklinde yazi yazilir.
Bu senin guvenligin icin yapilan birsey.

canparlak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
evet ama ben ciro ile bozuyorum çeki o nasıl oluyor $ çekini tanıdık diye banka herhalde

calisko

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Sen çeki bankaya tahsil edilmesi için ciroluyorsun ve çek senin adına düzenlenmiş. Problem olmaz tabiki. ;) Bankanın tanıdık olmasıyla alakası yok.

canparlak' Alıntı:
evet ama ben ciro ile bozuyorum çeki o nasıl oluyor $ çekini tanıdık diye banka herhalde

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
ZIPPKIN' Alıntı:
ya, bende try çeki citibanka gönderdim ama cirolamadım, öderlermi sizce

Cekin uzerinde sadece adi yazan kisiye odenir yaziyor ise, yukaridaki gibi, bankadaki veznedarin (yada ceki kim bozuyorsa) ceki getirip veren kisinin kimligini sormasi gerekiyor, ceki bozmaya getiren kisinin ismi ile cekte yazan kisinin ismi ayni olmak zorunda. Bu yukarida bahsi gecen cek icin gecerli.

Senin cekinde boyle bir koseden bir koseye yazi yoksa yada cizgi yoksa, yukardaki yazdiklarim seni baglamaz.

Cek bozdurulurken her halukarda arkasina yazilip (cirolanip) bozdurulur, bazi bankalar cirolamadan da bozuyorlarsa onu bilemem.

canparlak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
calisko' Alıntı:
Sen çeki bankaya tahsil edilmesi için ciroluyorsun ve çek senin adına düzenlenmiş. Problem olmaz tabiki. ;) Bankanın tanıdık olmasıyla alakası yok.

benim adıma çeki başkasına veriyorum arkasını imzalayıp.

ApoLLonx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Hiç alakası yok, kaç bankaya gittiysem söyledikleri tek şey "Yurt dışı çeklerinin başkasının adına cirolanamayacağı" oldu. Hatta ben noter onaylı vekalet olsa dedim; ona bile hayır, kesinlikle çekin sahibi bozdurabilir dendi. Zaten çekin ön yüzünde de yazıyor zaten başkası tarafından alınamayacağı (USD çekler için). Bu yüzden başkası adına cirolanma olayı hikaye, arka nüshadaki cirolanma olayı ise başkası için değil bizzat çekin kendi sahibinin bozdurduğunun kanıtı yada ispatı gibi bişeydir sanıyorum.

canparlak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
yaptığıma mı inanayım senin söylediklerine mi?

h4x0r

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Google çeki(bir önceki) bir arkadaşım adına ciro edip vermiştim, geri döndü ancak sen alabilirsin diye.. Bilginize.

ApoLLonx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Sen bozdurmuş olabilirsin ama bu istisnadır ve kahideyi bozmaz. Genel anlamda bu tür çekler başkası tarafından bozdurulamaz. Nerden biliyorum? Çünkü 1 aydır bu konu ile uğraştım ve sonuç olumsuz, hemde noter vekaleti ile gerisini artık siz hayal edin.

canparlak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
hayır %100 olmaz diyorsun ben yaptım dedikten sonra da ondan dedim.

ApoLLonx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
canparlak bu senin şansın yada veznedarın cehaleti, muhtemeln tr çeki gibidir zannetmiştir. Burada amaç şansa yada tanıdıklarla yapılmış bilgileri değil genel anlamda prosedürün nasıl işlediğini belirtmek, kişisel değil yani.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5