İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Türk Askeri Irak'a Girdi

GeniusTurkish

1
İyinet Üyesi
Reaction score
9
Türk Silahlı Kuvetleri'ne bağlı birliklerin Irak sınırına girerek PKK'nın kamplarını ağır silahlarla bombaladığı bildirildi. Yerel kaynaklardan elde edilen bilgilere göre operasyonun kapsamı büyük.

TSK'nın Kusey Irak'ta bulunan PKK kamplarını yoğun bir bombardımana tuttuğu, bu kamplar içerisinde Haftanin'in yoğun saldırı altında olduğu kaydedildi. Son yılların en büyük operasyonu olarak anladırılan sınır ötesi harekat ile ilgili şuana kadar resmi bir açıklama yapılmadı.

TÜRKİYE'YE ABD TEHDİDİ!

Amerikan eski Genelkurmay Başkanı Richard Myers, Türk ordusunun Kuzey Irak'a girmesi durumunda, Amerikan kuvvetleri ile karşı karşıya gelebileceğini söyledi.

ABD'nin sesi radyosuna konuşan Myers, görevde olduğu 2003 yılında Irak'ın Süleymaniye kentinde, Türk askerlerinin, başlarına çuval geçirilerek tutuklandığını hatırlattı.

Myers, Türkiye'nin Kuzey Irak'a müdahalesi halinde, bu gibi olayların yeniden meydana gelebileceğini söyledi.

Amerikan eski Genelkurmay Başkanı'na göre, PKK Irak'ın öncelikli sorunu değil. Myers, "Oradaki öncelik, Bağdat ve diğer bölgelere saldırı düzenleyen aşırı unsurlar. Bu yüzden, PKK ile mücadele kolay değil" dedi.

Orgeneral Myers, terör örgütü PKK ile mücadele, Irak savaşı ve Amerikan kongresine sunulan Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili tasarıları değerlendirdi. Myers, PKK’nın Kuzey Irak’taki varlığı konusunda Türkiye’deki hassasiyetin bilindiğini, ABD güçlerinin neden askeri olarak bu soruna çözüm bulmadığına ilişkin soru üzerine şöyle dedi:

“Bu işin çözümlenmesi için çok çaba sarf edildiğini düşünüyorum. Biliyorsunuz, ABD, Türkiye ile çok iyi ilişkileri olan Orgeneral Joe Ralston’ı göreve atadı. Bazı adımlar atıldığını düşünüyorum. Zorluklardan biri, PKK’nın çok küçük olması ve dağlık bir bölgede faaliyet göstermesi - dolayısıyla peşlerinden gitmek kolay değil. Bir diğer zorluk da Irak’ın egemen bir devlet olması. Açık konuşmak gerekirse, Irak’taki öncelikler farklı. PKK bu önceliklerden biri değil. Oradaki öncelik, Bağdat ve diğer bölgelerde saldırı düzenleyen aşırı unsurlar. İşte bu nedenlerden dolayı, PKK’yla mücadele kolay değil.''

Emekli Orgeneral Richard Myers, Türkiye’nin sınır ötesi operasyon düzenlemeden önce Türk ordusu ve hükümetinin vatandaşlarını korumak için yapabileceği çok şey olduğuna inandığını söyledi. Myers, “Irak’a girerlerse, benim korkum, iki dost kuvvetin yanlışlıkla karşı karşıya gelmeleri. Amerikan veya Irak birliklerinin Türk birlikleriyle karşılaşmaları. Biliyorsunuz, birkaç yıl önce çok kötü bir olay yaşanmıştı. Neyse ki o olayda kimse yaralanmadı. Ancak sınır ötesi operasyon düzenlendiği takdirde bu gibi olaylar beni kaygılandırır. Tabii, bunun yanında Türk vatandaşları PKK tarafından öldürülüyor. PKK bir terör örgütüdür. Bütün dünya bunu kabul ediyor. Irak’taki Kürt liderler de bunu kabul ediyor. Benim umudum ister ABD kuvvetleri, isterse başka güçler tarafından bu sorunun çözümlenmesi'' dedi.

Myers, Ermeni soykırımı tasarısının zaman zaman gündeme geldiğini, görevi sırasında da buna karşı çıktığını anlattı. Emekli ABD’li komutan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ben insanların bu konu hakkında dikkatli davranmalarını istiyorum. Geçmişte meydana gelmiş bir olaydan söz ediyoruz. Ne olduğu konusunda farklı görüşler var. Dünyanın en güçlü devletlerinden biri olan ABD’nin, taraf tutmadan önce şunu düşünmesi gerekir: Bir tarafta iyi ilişkilere sahip olmak istediğimiz, stratejik müttefikimiz olan çok önemli bir ülke var. Bu müttefikimizle olan ilişkilerimize çomak sokmadan önce çok iyi düşünmemiz gerekir. Bu Ermenileri umursamadığımız anlamına gelmiyor. Duygusal davranmadan önce bu meseleye daha dikkatle yaklaşmalıyız. Çünkü sözünü ettiğim ilişki daha iyisine layık. Tarihi bilgiler ışığında tartışılmayı hakkeden bir konu bu. İlişkilerimizi ileriye bakarak düzenlemeliyiz. Geçmişe bakmakta da fayda var bazen, ama ileriye gitmeye çalışıyoruz.'' Myers, Irak savaşından önce Saddam Hüseyin’i kitle imha silahlarından vazgeçiremediklerini, var olduğu öne sürülen kitle imha silahı bulamadıklarını anlatırken, savaş başlamadan önce buna dayanarak hareket ettiklerini anlattı. Emekli ABD Genelkurmay Başkanı, şöyle konuştu:

“Saddam Hüseyin’e bir çıkış yolu vermiştik. Savaştan önce bir tümeni Türkiye’den geçirmek istemiştik. Türkiye ‘hayır’ dedi. Bu konuda çok demeç verdim. Herkes bu olay nedeniyle Türkiye’ye karşı bir tutum içinde olduğumuzu düşündü. Bu doğru değil. Bu konunun görüşüldüğü bütün toplantılara katıldım.

Başkan, Dışişleri Bakanı, Savunma Bakanı, Ulusal Güvenlik Konseyiyle toplantılar yaptım. Kimse, bu olay nedeniyle Türkiye aleyhinde bir tutum sergilemedi. Türkiye egemen bir devlettir. Elbette hayal kırıklığı yarattı, ancak bu onların kararıydı. ’Evet’ demek zordu tabii Türkiye için. Üzülmüştüm, ama geçmişe bakmıyorum, ileriye bakıyorum. Genel olarak, savaş başlarken daha fazla uluslararası destek olsaydı daha faydalı olurdu diye düşünüyorum. Biraz destek vardı. Büyük operasyonlar tamamlandıktan sonra Irak’a 30 ülke yardım etmeye çalışıyordu. Ama esasen, ilk aşamalarda daha çok ülke destek verseydi daha iyi olurdu.''

PKK İLE SICAK TEMAS!

GÜVENLİK güçleri Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde PKK'lı teröristlere karşı operasyonlarını sürdürürken, Bitlis'te yola döşenen mayının infilak etmesi sonucu 1 asteğmen ile 1 uzman çavuş şehit oldu. Şırnak'taki çatışmada ise, 2 terörist öldürüldü.

Bitlis'e Hizan İlçesi yakınlarındaki Çeltikli Mevkii'nde, arata- tarama operasyonunu yoğunlaştıran güvenlik güçleri teröristlerin döşediği mayına bastı. Mayına basan Jandarma Asteğmen Sertaç Uzun ile yanında bulunan Uzman Çavuş Hakan Han’ın şehit oldu.

Şehit olan Jandarma Asteğmen Uzun ile Uzman Çavuş Han, için bugün saat 14.00 Tatvan Askeri Hastanesi'nde tören düzenlenecek. Yapılacak törenin ardından Asteğmen Uzun’un cenazesi memleketi olan Ankara Elmadağ'a, Uzman Çavuş Han'ın ise Erzurum’a gönderilecek.

ŞIRNAK'TA 2 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

Şırnak'taki Bestler Dereler Bölgesi'nde 3 günden bu yana sürdürülen operasyonlarda sıcak temas sağlandı. Güvenlik güçlerinin ‘Teslim ol' çağrılarına ateşle karşılık veren PKK'lı teröristlerden 2'si öldürülürken 4 güvenlik görevlisi hafif yaralandı.

“ALLAH'IN TAKDİRİ, VATAN SAĞOLSUN''

Bitlis'te PKK'lı teröristlerin döşediği mayına basması sonucu şehit olan Erzurumlu Uzman Çavuş Hakan Han'ın babası SSK emeklisi 57 yaşındaki İsmail Han, “Televizyonda oğlumun şehit olduğunu öğrendim. Allah'ın takdiri böyleymiş. Ne diyeyim, vatan sağolsun'' dedi. Kayınpederi Recai Çobanoğlu ise, “Vatan için hepimizin canı feda ama o yılanı orada beslemesinler'' diyerek bölücübaşı Abdullah Öcalan'a tepki gösterdi.

Bitlis İl Jandarma Komutanlığı'nda görevli 26 yaşındaki Uzman Çavuş Hakan Han'ın şehit düşmesinin acısı Erzurum’un Palandöken Semtindeki Hacı Salih Efendi Mahallesi Sıla Evler A Blok'ta oturan ailesini yasa boğdu. Eşini daha önce kaybeden SSK emeklisi İsmail Ha, evlerinde bir taraftan taziyeleri kabul ederken, şöyle dedi:

“Saat 13.00'de televizyonu açıp, haberleri dinlemek istedim. O sırada Bitlis’te iki askerin şehit olduğunu söyledi. Ardından da oğlumun adını duydum. O an için yıkıldım. 4 oğlumun en büyüğü olan Hakan, Allah'ın rahmetine kavuştu. Daha dün gece telefonla konuşmuştum. Baba, ‘Bitlis’e gel’ diyordu. kardeşlerini sordu. Ben de Pazartesi Bitlis'e gideceğime dair söz verdim. Şimdi onun cenazesi geliyor. Allah'ın emri böyleymiş. Başka ne diyeyim, vatan sağolsun'' diye konuştu.

Apartmanlarının önünde bir askeri ambulans ile sağlık görevlilerinin beklediği eve damadının şehit haberini duyarak gelen SSK emeklisi 50 yaşındaki Recai Çobanoğlu, kızı 23 yaşındaki Gül ile Hakan Han'ın 2 yıldan beri evli olduklarını söyledi. Henüz çocukları henüz olmadığını belirten Recai Çobanoğlu, “Bu vatan için hepizimin vcanı feda olsun. Ama o yılanı orada beslemesinler. Çünkü askerlerimizi şehit ediyorlar. Devlet de onları affediyor, besliyor'' dedi.

http://www.medya24.com/player.php?video_id=39360
http://www.medya24.com/player.php?video_id=39361

Kaynak: Medya24

Alıntıdır R10'DAN haberin doğruluğundan tam olarak emin değilim.!

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
eğer haber doğruysa,

çok kritik bir karar alınmış ve bu karar sonucu başımıza daha kötü durumlarda gelebilir fakat iyiki bu karar alınmış. pkk artık çizmeyi aşmıştı. önümüzdeki günler nasıl olacak sizce?

ramazan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Böyle birşey var ki haber yayıldı.
Hiçbirşey olmaz dostum, pkk ya gereken yapılmalıydı uzun süredir.
Zamanı şimdiymiş..
Allah Türk Askeri'nin başını dik tutsun.

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
abd hiç bir şey yapamaz abd her zaman bize göz degı veriyordu.

abd diyormuş dagınık bölge bulmak zor diyor bıraksınlar biz buluruz oanda izin yok bile bile abd ile pkk iş birliği yapıyor o zaman

abd : sen pkk bizim için diğer düşman unsurlarınd ayardım et bende seni türkiyeden koruyayım

Zanza

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
asparagas gibi duruyor. Hiç bir ciddi haber kaynağında ilgili bir haber yok.

Mehmet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
En komiği de abd'nin bu konuda laflar etmesi, kendisi denizaşırı topraktan gelip girerken bizden izin almış gibi biz sınır komuşumuz ülkeye girerken ondan izin alıcaz.

ABD'yi sahada vurmadan PKK bitmez, zira PKK ABD destekli bir örgüt değildir, ABD'nin ta kendisidir. Bunu yapacak gücümüz de tecrübemiz var, umarım bu haberler doğrudur.

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
arap kanallarındada bu haber gösterilmeye başlanmış. sanırım uydurma değil. ama kesin emin olmak için haberturk.com u yenileyip duruyorum orada çıkarsa %100 dür artık.

alorak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Kürt kaynağından aldığım bir bilgi:

HPG gerillalarına yönelik bölgede kapsamlı operasyona hazırlanan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Fedaral Kürdistan Bölgesi Sınırı'nı geçtiği iddia edildi.

Edinilen bilgilere göre Türk ordu birlikleri 22:30 sıralarında Güney Kürdistan sınırına geçti. Beytüşşebap - Uludere ilçeleri arasında bulunan Şivrezan - Avras Bölgesi'ne konumlanan askerlerin bu mevkide bulunan köylerden geçerek Fedaral Kürdistan Bölgesi'ni geçtiği bildirildi. Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre kısa süreli sınırı geçen askerlerin bir talimat üzerine geri çekildiğini belirtti. Kaynaklar sınır hattında bulunan askerlerin halen hareketliliğini koruduğunu belirtiyor.

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
inşallah tsk şu anda kerkükte pkk kamplarının anasını ağlatıyordur. merakla bekliyorum...

Zanza

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
yok daha neler kerkük'ün nerede olduğunu bilmiyosunuz heralde...
Bu arada ordu basına yansımasını engelliyor olabilir mi stratejik bir uygulama olarak?

fan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Zanza olabilir ki örnekler var tarihte ALLAH ASKERİMİZE YARDIM ETSİN.

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
aspagarasdır inş.

neden böle düşünüyordun her tehtit eden ülkeden korkup yaşamak mı iyi sonuna kadar bu işin ucundan tutmakmı..

bend eartık birisi bişi diyecek deyip korkak hareket etmemek lazım

iran görüyorsunuz dünya tehtit etti yok 1 yaınız kaldı yok 30 gün dediler ayalr geçti hiç bir şey yapamadıalr ve adamalr nükler santrallerini acılışını bile yaptıalr.

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
neden böle düşünüyordun her tehtit eden ülkeden korkup yaşamak mı iyi sonuna kadar bu işin ucundan tutmakmı..

bend eartık birisi bişi diyecek deyip korkak hareket etmemek lazım

iran görüyorsunuz dünya tehtit etti yok 1 yaınız kaldı yok 30 gün dediler ayalr geçti hiç bir şey yapamadıalr ve adamalr nükler santrallerini acılışını bile yaptıalr.

aynen katılıyorum ve strateji sebebiyle olayın basından saklanıyor olmasıda mantıklı geldi, olabilir.

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
basından saklanması bence mantıklı bu tür şeyler sonuç elde edilmeden gündeme bildirilmemesi gerekli sonuçta gizli bir askeri iş yapılıyor

Turkmucit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ya iyice emin olmadan yazmayın bizide yalancı çıkarmayın :)

Ke[R]eM

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Irak'a girmek, bu saatten sonra mantıklı bir iş değil. Geçen gün, Kan Uykusu kitabına ek olarak gelen DVD'deki Osman Pamukoğlu Özel Röportajı'nı izledim. Osman Paşa orada da söylüyor, bu saatten sonra bu tür bir sınırötesi operasyon, bize yarardan çok (hem içte, hem de dışta) zarar sağlayacak ve kayıp vermemize sebebiyet verecektir diye.

PKK'nın kökünün kurutulması lazım ama bunun çözümü Kuzey Irak'a girerek geçmiyor. Nedir peki bunun çözümü, bende bilmiyorum.

cakirx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
hiçbirşey yapmamaktan iyidir. inş teröristlerin kökünü bu sefer kazıyacaz.

S

secret ^ love

Misafir
az once bende haberlerde dinledim.evet boyle bisey olmus askerlerimiz girmis iraka ama arap tv lerindede dendigi gibi kisa sureligine geri cikilmis ..bu arada barzanide costu baya valla bu adami susturacak birisi lazim daha dun saddamdan kacip bize siginan turkiyenin ekmegini yiyip suyunu icen bu seref...zi fazla buyyuttukl ve buyuttunuz arkadaslar turkiye istese gecenlerde soylenildigi gibi kerkuke girmemiz yarim gun bile surmez..
saygilarimla

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi