İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Türk bilimadamı Einstein'ın teorisini çürüttü !

AlemTurk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Profesör Tolga Yarman; Einstein'in eylemsizlik kütlesi ve yerçekimi kütlesinin esitligi üstüne oturttugu "Genel Görecelik Kurami"ni farkli bir yaklasimla çürütmeyi basardi. Yarman'in kurami, Einstein'in, otuzlu yaslarinin ortasindan itibaren, hayatinin sonuna kadar ugrasip da yapamadigini yapiyor ve yalnizca yerçekimi alaninda degil tüm kuvvet alanlarina uygulanabildigini kanitliyor.

Dünyada Yapilan Deneyler Yarman'i Dogruluyor

Dünyaca ünlü merkezlerin ve üniversitelerin konuyla ilgili yaptigi deneyler ise Profesör Yarman'in kuramini dogrular nitelikte. Fransa'nin uzay bilimleri enstitüsü ONERA; yerçekimi alaninda Yarman'in sasirtici sonuçlariyla Einstein'in sonuçlari arasinda ortaya çikan farki sinamak üzere bir sure önce atom saatleriyle deneyler yapmaya giristi. Ancak deneyde kullanilan aletlerin hassasiyeti yetmeyince, Yarman'dan yeni deneyler önermesini istedi. Bunun üzerine Profesör Yarman ONERA'ya yeni deneyler sundu. Öte yandan, bir süre önce Rusya'nin ünlü Lebedev Enstitüsü'nde iki esit agirliktan birinin elektronlarla dövülmesi sonucu, dengenin bu sonuncunun aleyhine olarak bozulmasi, Yarman'in öngörüsüyle ayni paralelde olarak yorumlanmaktadir.

Son olarak, Belarusya Devlet Üniversitesi'nde Prof. Alexander Kholmetskii yönetiminde yapilan deneyler, Yarman'in tezini dogruladi. Buna göre, bagli manyetik alan, isik hizindan en az dört kat daha hizli yayiliyor. Bu sonuç Einstein'in kuramiyla çelismektedir.

Konuyla Ilgili Makalesi En Çok Okunanlar Arasinda

Yarman'in konuyla ilgili olarak Aralik 2006'da ABD'nin taninmis doga bilim dergisi, Foundations of Physics Letters'te yayinlanan makalesi, son üç aydir, en çok okunan makaleler arasinda yer aliyor.

Yarman Kurami ve Einstein Kurami Arasindaki Fark

Einstein'in "Eylemsizlik Kütlesi" cismin ivmeli harekette sergiledigi kütle, "yerçekimi kütlesi" ise cismin yerçekiminde sergiledigi kütle olarak açiklanabilir. Söz konusu iki farkli kuramdan çikan sonuçlar birbirlerine yakin olmakla beraber, bunlar arasinda yine de çarpici farklar ortaya çikmaktadir.

Örnegin Prof. Yarman'a göre "kara delikler" olmamaktadir, yani tekillik yoktur. Zaman hiç bir biçimde durmamaktadir. Yarman, "Einstein'in özel görecelik kuramini", esas itibariyle bu kuramin sonucu olarak ortaya çikan "enerji ve kütle arasindaki esdegerlik" çerçevesinde, "enerji korunumunun" genisletilmis bir hali olarak "temel" aliyor. Ancak Einstein'in tersine, onun bu kuramini, bir yerçekimi ortamina iz düsürürken bozmuyor.

Ayrica Yarman'in kurami, yalnizca yerçekimi alanina degil, Einstein'in, genel görecelik kuramini ortaya attiktan sonra, hayatinin sonuna kadar, otuz bes yil boyunca, tüm gayretlerine karsin basaramadigi bir çizgide, tüm kuvvet alanlarina uygulanabiliyor. Einstein'in kuraminin tersine, Yarman'in kurami, diger taraftan bugün artik çok çesitli yönlerden dogrulanmis olan, "çagdas atom kuramiyla" bagdasiyor, hatta bunun çok ötesinde, bu son kuramin temel varsayimi olan "de Broglie Bagintisi"nin, yine salt "enerji korunumu" çerçevesinde türetilmesine imkan sagliyor.

Bu durumda, enerji alis verisi yoluyla olmasa da, "bilgi", örnegin "yer çekimi" ya da "elektriksel etkilesme" bilgisi, isik hizindan daha hizli yayilabiliyor. Duran cisimler ise, birbirleriyle hangi uzaklikta olurlarsa olsunlar ani olarak etkilesebiliyor oluyorlar ki, Einstein'a göre, hiç bir etkilesme isik hizindan daha hizli olamaz.

HaberTurk

Tebrik ederim sayın hocamızı

sitemedya

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Prof. Yarman'ı bu çalışmasından dolayı tebrik ediyorum.
Fizik, özellikle quantum fiziği dalında dünya çapında ses getirecek çalışmalarında başarılar dilerim.

visitistanbul

0
İyinet Üyesi
Reaction score
9
Bu durumda, enerji alis verisi yoluyla olmasa da, "bilgi", örnegin "yer çekimi" ya da "elektriksel etkilesme" bilgisi, isik hizindan daha hizli yayilabiliyor. Duran cisimler ise, birbirleriyle hangi uzaklikta olurlarsa olsunlar ani olarak etkilesebiliyor oluyorlar ki, Einstein'a göre, hiç bir etkilesme isik hizindan daha hizli olamaz.

Birşey sorucam da yer çekimi nasıl ışık hızından daha hızlı olabiliyor ??
Nasıl bir kanıtı var bunun ??

visitistanbul

0
İyinet Üyesi
Reaction score
9
Einstein'e sormak lazim :)

Abi millet anlamıyor ya sallıyorlar ya :p

Bende onun teorisini çürüttüm bakın Yer çekimi nasıl ışık hızından hızlı oluyor hehe şaka tabi :D ama gerçekte olabilir belki büyük bir bilim adamı ile yazışıyorsunuz bizim de işimiz yer altı bilim abicim (Pırlanta nerden çıkıyor)

sverdlow

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
teoriler öyle çürüttüm demekle çürümez. bu alandaki söz sahibi bilim adamlarının hepsinin aynı kanıda olması lazım. visitistanbulun ima ettiği gibi lafa kalırsa herkes bişey çürütebilir.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Kimse çürüttüm dememiş zaten, o lame Habertürk'ün haber yapma biçimi. Ayrıca bilimsel teorilerin kanıtlanması deneyle olur, bütün bilim adamlarının aynı kanıda olup olmaması birşeyi değiştirmez.

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Tolga Yarman, Einstein teorilerini çürüttüğünü yıllardır (90 lı yıllardan beri) söylüyor yeni birşey değil fakat halen daha çürütülmüş, elle tutulur bir bilgi yok (belki yabancı yayınlarda vardır, onu bilemiyorum), aptal bir insan değil fakat ünlü kişilerle (daha çokta fizikçilerle galiba) sidik yarıştırma huyu var denilebilir, bir zamanlar SHP nin başkanlığı için Erdal İnönü ile yarışmıştır.

İlginizi çekebilecek bir yazısı Gelişen Otomasyon Teknolojisi ve İrade

sverdlow

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Kimse çürüttüm dememiş zaten, o lame Habertürk'ün haber yapma biçimi. Ayrıca bilimsel teorilerin kanıtlanması deneyle olur, bütün bilim adamlarının aynı kanıda olup olmaması birşeyi değiştirmez.
dostum zaten bilim adamları da kıraathanede değil laboratuvarlarda çalışırlar. Deney ve 'biliminsanı olmak' birbirlerinin olmazsa olmaz kavramlarıdır.

antiTRust

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Teoriler çürütülür ama einstein ın teorileri artık kanunlaşmıştır çürütülmesi çok zor gibi duruyor. yanlış da olsa doğru da olsa kanunlar kolay kolay anti-tez ve teorilerle çürütülemez. ayrıca okudum biraz mantıksız geldi..

K

Kayıtsız Üye

Misafir
Einstein'ın Terosini Çürütme İddiası

Haklısınız! Tolga Yarman haberi bir sansayon yaratma gayretidir ne yazık ki! Yarman, bu hadisede, abartılı bir biçimde, Einstein'in teorisini çürüttüğünü iddia etmiş, ama hiç bir ciddi basın kuruluşu ve bilim adamı,bu konu üzerinde haber ve yorum yapmamıştır. İlgi çekebilmek temel kaygı olunca, gerçekle bağlar kopabiliyor.

Üzücü olan, bu tür haberlerle bilimin saygınlığının zedelenmesidir. ''Einstein'ın teorsini çürütme'' iddiası yerine keşke, eğer varsa, saptadığı verileri, ciddi basın kuruluşlarının haber yapmaya gerek görmediği bir toplantıda değil, bilimsel platformlarda, seçkin üniversitelerdeki bilimsel sunumlarla bizlere ulaştırsaydı. İnandırıcı olamıyor bu durumda ne yazık ki!

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5