İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Türk Telekom: "Bana mecbursunuz"

odevsiteleri

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Tele.com.tr: Türk Telekom'a mecbur değiliz. Türk Telekom: Mecbursunuz.

Haziran 2005'te, Türkiye toplumunun telekom sektöründeki serbestleşmeden haberdar olmaması, dolayısıyla serbestleşmenin nimetlerinden faydalanamaması nedeniyle bir kampanya düzenlemiştik. Başlığı, konuyu en çarpıcı şekilde özetlemeyi amaçlıyordu: Türk Telekom'a mecbur değiliz!

Kampanyanın içeriğini şu metinle özetlemiştim:

2005'te, insan sosyal hayatının en temel araçlarından olan telefonun herkes tarafından daha kolay kullanılabilmesinin mücadelesini vermek durumunda kalıyoruz. Ve kamuoyu bu mücadeleden habersiz olduğundan, "Jakoben" bir hareket de geliştiremeyeceğimiz için, bir kampanya başlattık: "Türk Telekom'a mecbur değiliz!" kampanyası.

Amacımız adı geçen kurumu yermek değil, tersine, Türk Telekom'un şu anda en büyük payı aldığı pastayı büyüterek bu alanda gelişme sağlamak. İlk adım, 1 Ocak 2004 itibariyle tekel hakkı yasal olarak sona eren Türk Telekom'un, telefon dahil her türlü telekomünikasyon hizmeti için tek seçenek olmaktan çıktığını kamuoyunun gündemine sokmak, bu amaçla bir cins isim olan "telekom" sözcüğünün zihinlerde yalnızca "Türk Telekomünikasyon Anonim Şirketi"ni çağrıştırmasına sebep olan algılamaya son vermek.

Kampanya Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği Telkoder'den ve bir basın temsilcisinden destek görmüştü. Ancak tüm sektör dernekleri ile ortak bir takvim oluşturulamadığından, kampanya basitçe yukarıdaki metin ve sözkonusu basın temsilcisinin destek yazısından ibaret kalmıştı.

Türk Telekom olaydan bir yıl sonra bize bu kampanya nedeniyle dava açıyor. Kampanyanın durdurulmasını ve maddi tazminat talep ediyorlar. Türk Telekom, "Türk Telekom'a mecbur olmadığımız" iddiasına karşı çıkıyor. Bu, bana bir başka davayı hatırlattı: Aziz Nesin, "Türk halkının %60'ı aptaldır" dediğinde, bir vatandaş kendisine dava açmıştı. Aziz Nesin "Lütfen bana bu davayı açmayın, kazanırsam, Türk halkının aptallığı mahkeme kararıyla tescillenecek" demişti. Türk Telekom, kendisine "mecbur olduğumuzu" mahkeme kararıyla tescillemek istiyor. Bizi "kavgaya" davet ediyorlar... Davetleri kabulümüzdür.

http://www.tele.com.tr/blog_comment.asp?bi=1839

Ekim Nazım Kaya
Tele.com.tr Dergisi
Yayın Yönetmeni

I

i.s.a.q

Misafir
Birşeyi merak ediyorum.Türkiyede Adsl Hizmetini ana kumanda olarak türktelekom dışında başka bir firma alamazmı ?

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
i.s.a.q' Alıntı:
Birşeyi merak ediyorum.Türkiyede Adsl Hizmetini ana kumanda olarak türktelekom dışında başka bir firma alamazmı ?
Altyapı kurması gerekir ve bu bağlamda yine Telekom giriyor devreye. Telekom un tekelliğide buradan geliyor..

SLiM_BoY

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Mahallelere kurulacak olan wireless noktalarını, adsl kullanıcılarına aynı fiyata sağlanabilecek uydu bağlantılarını, ABD'deki gibi elektrik prizine takar gibi internet hizmetlerini makul fiyata sağlayabilecek bir firma varsa, işte o zaman Telekom gümler :)

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
i.s.a.q' Alıntı:

o alt yapıyı kuracak firma yok türkiyede.. o tür hizmet vermen için yer yere kablo cekeceksin. Uydu kuracaksın vs...

yurt dışınd aolda 10 tane firma var bölee

favorites

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
konu iletişim olunca " ülkenin iletişim güvenliği ve kişisel iletişim güvenliği " açısından, bu hizmetin " yabancı firmalara " satılmasını /devredilmesini tasvip etmiyorum.
Türk firma devir alabilir ( keşke alsa ) ama yabancı ı - ıhh :)

hitix

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
iletişim ve ulaşım firmalarının yabancılara satılmasına bende karşıyım. telekom olayına gelince koç-sabancı ortaklığı belki birşeyler yapar. onun haricinde tek kişinin bu yükü kaldırması mümkün değil. yüzmilyonlar dolar yatırım gerektiren bir altyapı bu.

gifted

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Telekomun özelleşmesine rağmen zihniyetinin değişmemesi çok ilginç.Sahip olan firma başka ülkelerde yönettiği internet hizmetlerinde kesinlikle site kapatma vb. girişimde bulunamamış.Ancak Türkiyede hemen birşey olsun sorgusuz süalsiz mahkeme kararı gösterilerek siteler kapatılıyor.Yurt dışında bu tarz uygulamalar yok sizce orada mahkemeler yok mu?Binlerce mp3 sitesi var.He sadece bu site kapatma davası değil tabi bu fiyat+kota+hız dünyada yok böyle birşey.Adamlar tekeliz diye kafaya göre takılıyorlar.Başka firmanında gelip rakip olmasına açıkçası ben pek ihtimal vermiyorum.Çünkü bunlar çok büyük yatırımlar ve Türkiyede şuan büyük bir internet kullanıcısı yok.Para çok uzun vadeli yatırama dönüşeceği için firmalar bu tarz yatırımlardan kaçacaklardır.Şimdi tek dileğim bir gün özel şirketlerin bu tekele çomak sokmaları benim mp3 vb sitem yok ama o arkadaşlar adınada uyuz oluyorum.Çünkü bugün mp3 sitesini kapatan yarın yüz bulur arkadaşlık sitesini kapatır ondan sonraki günde geleceği kapatır...

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
konu marez olunca kapatsın ...ben sonuna kadar arkasındayım tt.netin...çünkü başkalarının sırtından karşılık vermeden para kazanmak bir nevi hırsızlık olarak geliyor bana ve bu hırsızlıkta bir şekilde cezalandırılmalı diye düşünüyorum...Ve gördüklerim arasındada bir tek haksız kapatma yok. Hepside çatır çatır marez doluydu...Keşke her ülke yapsa böyle bişi...Toplum olarak bir takım gelişmelere genel olarak alışık değiliz ve herkesi kendimiz gibi düşündüğümüz içinde haksızlık olarak yorumluyoruz. Ama tabi ark. siteleri vs gibi bi durumda kapatma kararı olacağını sanmıyorum...Böyle bir duruma bende karşı çıkarım.
Ancak bağlantı vs gibi konularda TT.neti kabullenmekten başka bi çare yok. Yıllar evvel kurulmuş ve halada kurulmaya devam eden alt yapıları başka bir firma ya da kurumun tek başına sıfırdan ele alacağını hiç sanmıyorum. Bu noktada bence tt.netin kucağındayız. Ne kadar bağırsakta ne kadar zırlasakta değişmez. Buk konuda ttnete bulaşmaktansa diğer holding bünyelerine "hadi sizde ağ kurun" demek gerekli...Ne kadar saçma oldu dimi...İşte saçma oldugundan dolyı ttnet tek başına ;)

UguG

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Türk Telekom gider başkası gelir merak etmeyin... Yani Türkiye için sonuç hep hüsran olacak. Türk Telekom'a karşı bir şeyler yapabilecek tek Türksel var diye düşünüyorum.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Cep telefonu ilk çıktığı zamanlarda ericsson da çalışıyorum...kurulan baz istanyonları, kurulumunu vs yakında biliyorum...sadece bir 70-80 metrakare bi alana bir hazır baz istasyonu koymak için insanlara milyarlar verdiler. Aradan yıllar geçtmesine rağmen hala hatırı sayılır adetteki yerlerde telefon çekmiyor...
Demek istediğim, sadece ericssonun yaptığı baz istasyonları bile istedikleri her yere ve istedikleri sayıda koymazlarken bu saatten sonra kimse tr nin heryerini kablo ile döşeyemez. Ancak biri gider tamamen hisselerini alır tt nin ancak o zaman bazı konularda düzelmeler olabilir ancak buda kesin sonuç olamayacaktır...Çünkü alışılmış bir hizzmeti bizlere anında mükemmel bir şekilde vereceklerini sanmıyorum...yavaş yavaş sindire sindire verirler:D...o zaman kadarda kim öle kim kala

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5