İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Türkçe internet için geri sayım!

pacey666

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Netpia'nın Türkiye'ye getirdiği Türkçe İnternet Adresi (TİA) sisteminin teknik hazırlıkları tamamlanarak, deneme çalışmalarına başlandı.

Netpia'dan yapılan açıklamada, Güney Kore Merkezli şirketin 1997 Yılında geliştirdiği ana dilde internet adresi sistemi ile dünya çapında yeni bir dönem başlattığı belirtildi.

Teknik hazırlıklar tamamlandığında herhangi bir ön (www) ya da son (com, org, net, vb) eke gerek kalmadan, Türkçe karakterleri (ğ, ı, ü, ş, ö, ç) ve boşluğu da kapsayacak şekilde Türkçe İnternet Adresi alınabilecek, e-posta adreslerinde Türkçe gerçek isimler kullanılabilecek. Katılımcılar birçok web sitesine doğrudan Türkçe internet adreslerini kullanarak, yalnızca gerçek isimleriyle ulaşabilecekler. Ek olarak katılımcılar arzu ettikleri Türkçe internet adreslerini geçici bir süre için ücretsiz edinebilecekler.

Türkçe İnternet Adresi almak için http://www.netpia.com.tr web sitesini ziyaret ederek kayıt yaptırmak yeterli oluyor.

kaynak:http://www.maksimum.com/teknoloji/haber/28/39088.php

mc2media.net

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
sen benden çok yaşayacan bende aynı konuyu açtım :D
domain avcıları koşun garii... :D

H

hikayebul

Misafir
Siz arkadaslar toptan gec kalmissiniz be :D Biz bundan 1.5 sene evlle kapacagimizi kaptik uhaha :)

mc2media.net

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
hikayebul kafa kıyak herhalde aynı konudan bahsetmiyoruz gibime geliyor hani türkçe karakterli .com .net gibilerden bahsediyorsan sen de geç kalmışın 1996 dan beri o iş var

yeterli cevap sanırım...

pigeon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
biz de aldık bakalım belki işe yarar.. evcille ilgili herşey alınmış ilginçtir ama sevki yi almamışlar!! onu da ben aldım..

pigeon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
arkadaşlar bu eg-zotik kelimeler yasak mı? ne arasam duruyor.. öyleyse almayalım!

pigeon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
kayıt olunca ücretsiz deneme kaydı yapabiliyorsun.. sanırım ! benim yaptığım o kayıt oldum garip kelimeleri aldım.. bazı kelimeler domainlere yönelmiş şimdiden..
yanlış mı yapıyoruz ? alınacak şey/kelime 'saksi' ya da 'evcil' değil mi?
gamend kafamı karıştırdın. senin bilme gerek bunları.. ;)

Gamend

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Bu olayı kavrayamadım tam olarak. Biri iyice anlatabilirmi; gecenin bu saatinde anlayacak halde olamıyor maalesef insan.

Y

yusufona

Misafir
bu sistem işletim sistemi ile beraber entegre gelmedikçe çok yaygın kullanılmaz gibi geliyor bana.

devilsunti

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bence gereksiz.
sadece domainlerin sonundaki com.tr yi kaldrip sadece tr yapmalari yeter.
klavyesinde "şçö" gibi harfler olmayan kullanici ne yapcak? illa türkleştireceksekde tr deki adresler com.tr deil sadece tr olsun...

B

By-e

Misafir
Atıyorum, ben "mynet" i alıp ona mynet.com adında bir sub açtığımda ne olacak ?

Gamend

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Google ve mynet için; adres çubuğuna "google" yazıp enter yaptığımızda google.com karşımızda oluyor, aynı şey mynet içinde geçerli, adres çubuğuna "mynet" yazdığımızda mynet.com karşımızda.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi