İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Türkçe Karakter sorunu

KR@LKSK

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bedava yabancı host kullanıyorum ve sitede türkçe karakterlerde sorun oluyor.bunu nasıl düzeltebilirim?

metadige

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Arkadaşım sayfanın başında dil kodu kullanıyormusun, head-head tagları arasına:

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-9" />

bunu ekle.

3

3HARF.COM

Misafir
ASP kullanıyorsan şöyle bir alternatik sunabilirsin; sunucudan çıkmadan veri Türkçe'ye uyarlanır...
<%
Response.Charset = "windows-1254"
%>
bütün kodlardan önce ekleyeceksin...

metadige

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
3HARF.COM' Alıntı:
ASP kullanıyorsan şöyle bir alternatik sunabilirsin; sunucudan çıkmadan veri Türkçe'ye uyarlanır...
<%
Response.Charset = "windows-1254"
%>
bütün kodlardan önce ekleyeceksin...

o kod sadece windows sistemler içindir, diğeri ise uluslararası İso standartıdır, yani bütün işletim sistemleri için geçerlidir ve belli başlı bütün tarayıcılar tanır.

Ayrıca PHP için gerekli headeri da yazıyım:

header ("Content-Type: text/html; charset=iso-8859-9");

3

3HARF.COM

Misafir
"ASP" diye belirtmiştim zaten :)
Birde UTF-8 var... O da bütün dilleri tek sayfada kullanmanı sağlıyor ama yinede karıştırabilirsin...

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" />
العربية • فارسی • 한국어 • עברית • ไทย • 中文 • Български • Русский • Српски • Українська • Català • Česky • Dansk • Eesti • Esperanto • Galego • Hrvatski • Ido • Bahasa Indonesia • Lietuvių • Magyar • Bahasa Melayu • Norsk (bokmål · nynorsk) • Română • Slovenčina • Slovenščina • Suomi • Türkçe हिन्दी • ಕನ್ನಡ • मराठी • தமிழ் • తెలుగు • ייִדיש • ქართული • Ελληνικά • Беларуская • Чăваш • Ирон æвзаг • Македонски • Afrikaans • Alemannisch • Aragonés • Asturianu • Bân-lâm-gú • Bosanski • Brezhoneg • Corsu • Cymraeg • Simple English • Euskara • Føroyskt • Frysk • Gaeilge • Gàidhlig • Interlingua • Íslenska • Basa Jawa • Kurdî / كوردی • Latina • Latviešu • Lëtzebuergesch • Limburgs • Nnapulitano • Occitan • Plattdüütsch • Scots • Shqip • Sicilianu • Sinugboanon • Srpskohrvatski / Српскохрватски • Tagalog • Tatarça • Tiếng Việt • Walon • Winaray বাংলা • कश्मीरी / كشميري • संस्कृतम् • ગુજરાતી • മലയാളം • ދިވެހި • پښتو • اردو • Հայերէն • Молдовеняскэ • Монгол • Удмурт • Kreyòl Ayisyen • Azərbaycan • Eald Englisc • Furlan • Ilokano • Interlingue • Kapampangan • Kaszëbsczi • Kernewek • Ladino / לאדינו • Lingála • lojban • Lumbaart • Malagasy • Malti • Māori • Nahuatl • Ekakairũ Naoero • O‘zbek • Tok Pisin • Rumantsch • Sámegiella • Sardu • Basa Sunda • Kiswahili • Vèneto • Võro

gibi..

KR@LKSK

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
metadige' Alıntı:
sayfanın başında dil kodu kullanıyormusun, head-head tagları arasına:

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-9" />

bunu ekle.
yaptım ama düzelemdi sorun hala devam ediyo.
host 5000megs.com yönlendirmede dot.tk dan bunlarla bi ilgisi olabilirmi

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi