İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Türkçe karakter sorunu

dizayn1st

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba arkadaşlar,
Almanya daki serverımda,
asp de querystring ile aldığım Şarkı kelimesini sarki ya çevirmeye çalışıyorum,
sayfada
<%Session.CodePage=1252%>
var. Metalar var,

<%
i=request.querystring("i")

i=Replace(Replace(i,"Ş","s"),"I","i")
%>
<%=i%>

ile yazdırıyorum ama yinede olmuyor :)
kafayı yiyeceğim, replace de kaçtane şey denedm allah bilir, google ın altını üstüne getirdim yien bulamadım, veritabanına falan bağlanmıyorum sadece querystring dekini çeviricem ama olmadı, neden böyle sorun olduğunu bilen var mı?

dizayn1st

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
denetim masasında "regional and language options" da Turkish gözüküyor. başka bir yerde de ayar yapmam gerekiyor mu?

WebsuX

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Advanced'dan da yapman gerekiyor ve bu değişiklik sonrası restart etmeni isteyecektir, yeniden başlat sorun düzelir.

dizayn1st

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
oraya baktım orada da Turkish,

ğ, ş ve ı karakterlerini bir türlü çeviremedim, diğer hepsi çevriliyor ama bunlar çevrilmedi :S

dizayn1st

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
querystring olayını çözdüm ama veritabanında sorun var,

veritabanından verileri sayfaya yazdırırken türkçe karakterleri düzgün bir biçimde yazdırıyor ancak sayfaya yazdırmadan asp kodlaır ile replace yaptığımda "İ, ı, Ş, ş, Ğ, ğ" karakterlerinde sorunlar meydana geliyor, her karakteri replace yaparken bu karakterleri değiştirmiyor.

uğraştık didindik ama yapamadık :eek:

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

<-->sekito <-->sekito