İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Türkçe sitelerimde Google Adsense reklam yayınını durduruyorum!

Priapos

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Merhabalar ;

Son aylarda yaşadığımız tatsız/amaçsız reklam yayınları sebebiyle türkçe sitelerimin tümünde Google Adsense yayınını durdurdum ve Adsense Hesap Maili üzerinden yetkililere açıklamalı posta atmayı düşünüyorum,

Site ziyaretçilerinden aldığım haklı tepkiler üzerine bu kararı aldığımı söylemek isterim.

Türk internet yayıncısının ekonomisi bir yana site ziyaretçilerime o reklamları göstermek ve yalan reklamlara tıklamalarını beklemek hoşuma gitmiyor.

Sizi de bu harekete bekliyorum gibi klişe bir cümle kurmak istemiyorum ancak bir şekilde tepkimi göstermem gerekiyordu ve kendimce bu yolu seçtim.

Ne acıdır ki kendi dilimde olan / kendi vatandaşıma hizmet ettiğim sitelerde reklamları kaldırıyorum ve yabancı sektöre eğiliyorum.

Herkese hayırlı kazançlar, iyi çalışmalar.

gokhans19

0
İyinet Üyesi
Reaction score
29
r10da şöyle bir resim yayınlanmış:

rezilligebaktq3.jpg

Türkler adwordsun içine ediyor maalesef..

Şıh

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Sevgili arkadaşım,
O işe yaramaz zanettiğiniz ucuz reklamlar, sitenizin içeriğine uygun reklam az olduğu zamanlar çıkarlar. O reklamlar olmadığı zaman, onların yerine "google genel hizmet reklamları" çıkar. Hangisi daha iyi? hiç kazanmamak mı? yoksa az da olsa kazanmak mı?

Bu ucuz reklamlar çoğunlukla, genel içerikli, yani her türlü içerik bulunduran sitelerde çıkar. Çünkü çok içerikli siteler hiçbir içerikte tam yoğunlaşmamış demektir.
Örneğin; içeriği sadece "satılık otomobiller" olan sitelerde o ucuz reklamlar kolay kolay çıkamaz. Çünkü kendine özgü reklamı boldur genelde. Ama içeriğinde biraz satılık otomobil, biraz emlak, biraz cep telefonu, biraz melodi, biraz download olan sitelerde genellikle o ucuz ilanlardan bulunur.

Benim 2 tane istem var, ikisi de dar içerikli. Yani çeşit çeşit konu yok. İkisinde de o rastgele ucuz reklamlardan göremezsin.
Ayrıca ben bir google reklam vereniyim. Eğer "iyi para veriyorsam", reklamımın da hem iyi ve hem de reklamımla birebir alakalı ve rastgele içeriği olmayan sitelerde çıkmasını isterim. Reklamımı melodi sitelerinde çoluk çocuğun tıklamasını istemem.

Ahlak dışı reklam veren varmıdır yokmudur bunu bilemem ama bunları çıkarsak eğer; bu konuda ucuz reklamı veren de, pahalı reklamı veren de, google da haklı. Kabahat site sahiplerinde.

"Yabancı site yapacağım" diyorsunuz. yabancı site arama makinelerinde çıkacakmı ki para kazandırsın? Hiti kaç olacak yabancı sitenin?
Yabancı siteden para kazanabilmek için, şu anda bildiğiniz yabancı dil seviyenizin en az 100-300 kat seviye üstüne çıkmanız gerekir. "300 kat" diyorum çünkü Türkiye'de "yabancı dil biliyorum" diyenlerin yabancı dilin Y'sinden haberi yok. "Ordan burdan kopyalarım" diyenler olursa eğer; onlara da bol kopyalamalar. Kopyalamayla bu iş olsaydı, günde 100 sayfa kopyalayıp herkes köşeyi dönerdi.
Yabancı siteden para kazanabilmek için, anadilin gibi yabancı dil bilmek de yetmez. Baba mesleğin gibi de meslek bilmek gerekir. İnternette, anlamadığın meslekten para kazanma devri artık bitmek üzeredir. Çünkü ortalıkta mesleksiz site sahipleri haddinden fazla zaten. Onlar birbirleriyle rekabet ederken, meslek sahibi site sahipleri parayı kazanır.
Yıllar geçtikçe, meslek sahibi olmak da yetmeyecek, aynı zamanda da bir işyeri sahibi olmak da mecburi hale gelecek. Yani sadece sanal alemde varlığını sürdüren, sitelerin yerini gerçekte de var olan firmalar alacak.

Yani elmek arslanın ağzından miğdesine geçecek. Zaten olması gereken de bu. Çünkü bu heryerde böyle. Kolay para hiçbir yerde yok.

Saygılar, sevgiler.

izuner

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
"Yabancı site yapacağım" diyorsunuz. yabancı site arama makinelerinde çıkacakmı ki para kazandırsın? Hiti kaç olacak yabancı sitenin?
Yabancı siteden para kazanabilmek için, şu anda bildiğiniz yabancı dil seviyenizin en az 100-300 kat seviye üstüne çıkmanız gerekir. "300 kat" diyorum çünkü Türkiye'de "yabancı dil biliyorum" diyenlerin yabancı dilin Y'sinden haberi yok. "Ordan burdan kopyalarım" diyenler olursa eğer; onlara da bol kopyalamalar. Kopyalamayla bu iş olsaydı, günde 100 sayfa kopyalayıp herkes köşeyi dönerdi.
Yabancı siteden para kazanabilmek için, anadilin gibi yabancı dil bilmek de yetmez. Baba mesleğin gibi de meslek bilmek gerekir. İnternette, anlamadığın meslekten para kazanma devri artık bitmek üzeredir. Çünkü ortalıkta mesleksiz site sahipleri haddinden fazla zaten. Onlar birbirleriyle rekabet ederken, meslek sahibi site sahipleri parayı kazanır.
Yıllar geçtikçe, meslek sahibi olmak da yetmeyecek, aynı zamanda da bir işyeri sahibi olmak da mecburi hale gelecek. Yani sadece sanal alemde varlığını sürdüren, sitelerin yerini gerçekte de var olan firmalar alacak.

Yani elmek arslanın ağzından miğdesine geçecek. Zaten olması gereken de bu. Çünkü bu heryerde böyle. Kolay para hiçbir yerde yok.

Saygılar, sevgiler.

Mantıken yanlış bir kanı olmuş. Çünkü ingilizce evrensel bir dildir. şöyle düşünün türkçe bir kelimede ilk sayfada çıkmak birde ingilizce bir kelimede 10. sayfada çıkmak mı iyidir ? -ki ingilizce kelimeler dünyada her dilde kullanıldığı için yani evrensel olduğundan dolayı daha fazla hit alma şansınız vardır.
Ana dilin gibi ingilizce bilmende yetmez demişsiniz. Biraz mantık çerçevesinde konuşun. Evet artık internetten para kazanmak zorlaşıyor ama o kadarda abartmamak gerekir. zamanında sadece forex kelimesinde haftada 200 dolar para geldiğini vede özgün olmayan bir içerikle gösterebilirim.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Mantıken yanlış bir kanı olmuş. Çünkü ingilizce evrensel bir dildir. şöyle düşünün türkçe bir kelimede ilk sayfada çıkmak birde ingilizce bir kelimede 10. sayfada çıkmak mı iyidir ? -ki ingilizce kelimeler dünyada her dilde kullanıldığı için yani evrensel olduğundan dolayı daha fazla hit alma şansınız vardır.
Ana dilin gibi ingilizce bilmende yetmez demişsiniz. Biraz mantık çerçevesinde konuşun. Evet artık internetten para kazanmak zorlaşıyor ama o kadarda abartmamak gerekir. zamanında sadece forex kelimesinde haftada 200 dolar para geldiğini vede özgün olmayan bir içerikle gösterebilirim.

ingilizce belli bi kelimeden hit cekmek herzaman daha zordur.

izuner

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
evet zordur ancak anlatmak istediğim ingilizce kullanan kullanıcı çok olduğundan dolayı örneğin 10. sayfalarda vs gezindiğini varsayarsak , türkçe içerikten fazla hit gelir. Yani tamamen ing kullananlar fazla olduğundan dolayı zor olmasına rağmen türkçe içerikle arasındaki farkı çok kolay kapatır. Zaten belirli bir kelimeden hit çekmeniz için belirli bir seviyede ingilizce bilmeniz lazım yani kısaca özgün olması gerekir.

Şıh

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Mantıken yanlış bir kanı olmuş. Çünkü ingilizce evrensel bir dildir. şöyle düşünün türkçe bir kelimede ilk sayfada çıkmak birde ingilizce bir kelimede 10. sayfada çıkmak mı iyidir?
Sevgili dostum,
Eğer her ikisi de aynı manada bir kelime ise; Türkçe kelimeyle birinci sayfada çıkmak, İngilizce kelimeyle 10.uncu sayfada çıkmaktan yüz kat daha iyidir.
Birinci sayfada birinciş çıkmakla, ikinci çıkmak arasında bile %25 fark var. (Bunu defalarca tecrübe ettim) 10.uncu sayfadaki farkı sen düşün artık.

Birinci sayfada veya haydi 2.inci veya 3.üncü sayfada çıkabilirsen doğrudur. Fakat para kazandıran kelimelerde, ilk sayfaları, o aramaların yapıldığı ülkelerin, o dalda profesyonel insanları dolduruyor zaten. İngilizce olarak arayan çok, ama İngilizce sitelerin sayısı da bir o kadar çok. Üstelik bir çoğu içerik bakımından da çok zengin oldukları için ön planda çıkabilme şansına sahip.

"Ana dilin gibi İngilizce bilmek yetmez demedim" . "Yetmeyecek" dedim. İlersi için konuştum yani.
Forex bir furyaydı. Başka bir furya çıkarsa ondan da kazanabilirsin daima. Ama furyalar geçicidir.
Saygılar, sevgiler.

Şıh

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Pardon sevgili İzuner, ilk iki cümleyi yanlış kurmuşum. Ama devamını okursan ne demek istediğimi anlayacaksın. Tekrar saygılar, sevgiler.

izuner

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Sevgili dostum,
Eğer her ikisi de aynı manada bir kelime ise; Türkçe kelimeyle birinci sayfada çıkmak, İngilizce kelimeyle 10.uncu sayfada çıkmaktan yüz kat daha iyidir.
Birinci sayfada birinciş çıkmakla, ikinci çıkmak arasında bile %25 fark var. (Bunu defalarca tecrübe ettim) 10.uncu sayfadaki farkı sen düşün artık.

Burada kelimenin yeri ve de amacı çok önemlidir. Ben örnek olarak xx kelimesi için konuştum. Tabiki sadece bir kelimeye odaklandığınız zaman bile ilk 3 sayfaya girmeniz zor ancak girdiğiniz zaman ise aynı kelimeden türkçe içerikten fazla hit çekersiniz.
Ama burada tek kelimeden çok genel bir içerik olarak ele aldım . çünkü ileri düzeyde ingilzcem olmadığı için daha çok genel içeriklerde başarı elde ettim veya elde edenleri gördüm.

Birinci sayfada veya haydi 2.inci veya 3.üncü sayfada çıkabilirsen doğrudur. Fakat para kazandıran kelimelerde, ilk sayfaları, o aramaların yapıldığı ülkelerin, o dalda profesyonel insanları dolduruyor zaten. İngilizce olarak arayan çok, ama İngilizce sitelerin sayısı da bir o kadar çok. Üstelik bir çoğu içerik bakımından da çok zengin oldukları için ön planda çıkabilme şansına sahip.

Bu konu daha çok adsense ile bağıntılı olduğu için hitiniz az bile olsa ingilizce içerikte daha fazla kazanıyorsunuz. evet belki içimize sinmiyor ama maalesef yapmak gerekiyor.
Not: şu an herhangi bir yayıncı (adsense dahil) kullanmıyorum. sakin bir şekilde dinletmekteyim şu an.

"Ana dilin gibi İngilizce bilmek yetmez demedim" . "Yetmeyecek" dedim. İlersi için konuştum yani.
Forex bir furyaydı. Başka bir furya çıkarsa ondan da kazanabilirsin daima. Ama furyalar geçicidir.
Saygılar, sevgiler.
ilerisi için konuştunuz ancak biraz abarttınız. şöyle diyebilirdiniz. ingilizce dili her gün daha globalleşen bir dil olduğundan dolayı artık diğerlerinden de iyi bilmeniz gerekiyor. bakın bu da yeni saptadığım bir olay. Özgün içerik kavramı farklı olmaksa bunda da dil ve içerikte kullanılan kelimeler önemlidir.
Forex konusuna gelirsekte arada böyle kelimeler çıkıyor bunları yakalayarak ek kazanç elde edebilirsiniz . Ama her zaman denk gelmez , bazen hüsranla karşılaşabilirsiniz .

izuner

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Pardon sevgili İzuner, ilk iki cümleyi yanlış kurmuşum. Ama devamını okursan ne demek istediğimi anlayacaksın. Tekrar saygılar, sevgiler.

Evet zaten ona göre cevap verdim. benimde devamında verdiğim cevaplarda zaten ortak düşünceye çıkıyor.

Priapos

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Benim tepkim az para kazandırmasından yana değildi,
Tamamen çocuklara,gurbetçilere vs. hitap eden sitelerde ahlaki değeri olmayan kelime bazlı reklamların çıkması ve benim de bu reklamları ziyaretçilere sunmamdı.

Google Adsense Programını biliyorum, tekrar öğrettiğin için teşekkür ederim :)

TuRKuaZz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Benim tepkim az para kazandırmasından yana değildi,
Tamamen çocuklara,gurbetçilere vs. hitap eden sitelerde ahlaki değeri olmayan kelime bazlı reklamların çıkması ve benim de bu reklamları ziyaretçilere sunmamdı.

Google Adsense Programını biliyorum, tekrar öğrettiğin için teşekkür ederim :)

Evet.

Az ya da çok vermesi önemli değil. Günde 10$ verirken sevinmek 1$ verirken üzülmek değil bahsettiğimiz. Bir çok reklamların etik olmaması...

wesc

1
İyinet Üyesi
Reaction score
12
Hergün webmaster sitelerinde bu şikayetleri görmekten ben bıktım, biliyorum siz de bıkmışsınızdır. Ama olaya bir de Google açısından bakın. Adama adwords kayıtları geliyor, e ucunda para olduğu için mecburen kabul ediyor.(Sanıyorum ki tüm ülkelerde böyledir.) Senin sitenin içeriği ister absürt olsun,ister dini olsun bu reklamlar çıkmak zorunda. Çünkü reklam verenlerin çoğu kontörcü olmaya başladı. Dolayısıyla çıkan reklamların %70'i bu reklamlar olması lazım. Bu sefer şikayetçi olanlarda diyor ki biz de neden böyle reklamlar çıkıyor? Google da diyorki: o zaman yayınlamayın...

efekentli

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Çok yüksek hitli veya kaliteli sitelerde bile gördüm. ( örnek chip)

Türkiye de tekel olduğu için istediğini yapıyor.Herkes organize olup reklamları kaldırsa o zaman youtube olayına döner.Af niteliğinde yayınladığı haberleri okuruz :)

sivrisinek

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Kim diyor allah aşkına adwords daha çok kazanıyor.. İyice kötüledi adwords iyi biliorumki bu sitelerin reklamlarının hepsi 100 dolarlık kuponları 10 ytl alıp sonra reklam yapanların olduğudur..

Zaten 100 dolarlık google reklam verebilselerdi. Yani bundan para kazanabilselerdi. O kontör üzerinden para kazanan şirketler. Örnek ringofon, Bu şirketler o kadar webmasterle uğraşıp aman ödeme yaptık , hesap numarası aldık , inceledik , reklam hile yaptılar vs ile uğraşmazlar direk google reklam verirlerdi..

Bu yüzden şuanki reklamcılar sadece kuponlarla işi yapanlar son demlerinden bir şeyler kazanabilirmiyiz diyenler.Bunlar googleye her reklam başına 0,4 cent vererek bu işten para kazanamazlar.Çünkü millet akıllandı.Son demleri nasıl kazanırız onun peşindeler.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
valla ben son ödemeyi alınca kaldırmayı düşünüyorum...2 hesabım vardı ayrı ayrı...birini kapadım zaten...diğeri 80$ civarında şu an...canlımı alır almaz onuda kapıycam...
Bende ahlaksız reklam vs. gibi bir şey oluşmadı fakat verdiği para hiç bişi değil. Google reklamı yerine kendi resmimi koysam en azından ünüm olur :D

rugzO

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Arkadaşlar iyi hoş kaldırmaktan bahsetmişsiniz. İşin aslı aynı durumdan bende şikayetçiyim. Rekabetçi Reklam Filtresi doluyor yensini eklemek için bir tane çıkarıp ekliyorum. Günleri bitiyorya bu tarz reklamların.

Herneyse asıl sormak istediğim, alternatif ne yapmayı düşünüyorsunuz. Sonuç olarak bu konuyu okuyanların ilk aklına gelen soru bu. Evet piyasada alternatifte çok ama sizler ne yapacaksınız ?

Priapos

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Arkadaşlar iyi hoş kaldırmaktan bahsetmişsiniz. İşin aslı aynı durumdan bende şikayetçiyim. Rekabetçi Reklam Filtresi doluyor yensini eklemek için bir tane çıkarıp ekliyorum. Günleri bitiyorya bu tarz reklamların.

Herneyse asıl sormak istediğim, alternatif ne yapmayı düşünüyorsunuz. Sonuç olarak bu konuyu okuyanların ilk aklına gelen soru bu. Evet piyasada alternatifte çok ama sizler ne yapacaksınız ?

Kendimce reklam döndürüyorum, alternatif ürettim yani.

...::LorD::...

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
bannerleri kullansanız daha iyi olur en azından text ahlaksız reklamlar gibi reklamları olmuyor verdiği ücret düşük ama en azından tıklamalarda bannerlar ilgi çekiyor.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5