İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

türkçe sorunu - üye girişi - session ---Yardım!!

menanty

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
1-Yaptığım sitede üye giriş formuna giriş yapıldığında, giriş formunun gözükmeyip kullanıcının adının gözükmesini istiyorum fakat yapamadım. Kullanıcının adını yazdırıyorum
fakat giriş formu ekranda kalmaya devam ediyor. Ayrıca gelen yazı üye formunun üzerinde değil sol tarafında çıkıyor

2-oluşturduğum sitede veri tabanında oluşturduğum menülerde veya içerikte sayfaya aktardığımda türkçe karakter sorunu yaşıyorum. latin olarak seçmeme ve windows 1254 yapmama rağmen problem devam ediyor. Neyi gözden kaçıryor olabilirim?

3- Üye kullanıcı girişi yaptığında ilk açılan sayfada kullanıcı ismi görünüyor fakat başka birlinke taklandığında sanki siteye yeni girilmiş gibi oluyor. problemi nasıl aşabilirim?

şimdiden teşekkürler

BordoMavi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
1- soruyu tam anlamadım sanırım formu post edince giriş formunun ekrandan kalkmasını istiyorsun eğer bu ise sorun;
PHP:
if(!$_POST and !$_GET){
//giriş formu kodların
}else{
//kontrol kodların
}

2- karakter setini ISO-8859-9 veya UTF-8 olarak bir test karakter setini UTF-8 yaptığın sayfaları Notepad++ ile açıp Menüde yer alana Kodlama menüsünden "UTF-8(BOM'suz) olarak Kodla" seçerek kaydet

3- Muhtemelen tüm sayfalarda sessionu başlatmıyorsun. her sayfanın başına veya her sayfaya en tepede include ettiğin bir sayfa var ise session_start();, eğer cookie kullanıyor isen kontrol yaptığın sayfada(giriş kontrolü) sonuç doğru döndüğünde kullanıocı adı ve parolayı bir session değişkeninde sakla örneğin: $_SESSION[kul_ad] = $_POST[kul_ad]; gibi,
daha sonra diğer sayfalarda da en başta session_start(); dan sonra $kul_ad = $_SESSION[kul_ad]; gibi tekrardan kullanıcı adını ve parolanı alarak kontrol ettir.

CryForLive

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bağlantı dosyana şunları ekle
mysql_query("SET NAMES utf8");
mysql_query("SET CHARACTER SET utf8");

mysql den de karakter setini utf8_general_ci olarak belirle sorun kalmaz.

Diğer bir sorununa gelelim giriş yaptıktan sonra isimi gözüksün şimdi şöyle birşey yap login.php şeklinde bir php dosyan olmalı girişleri buraya post ediyorsundur herhalde orada giriş yapılınca $_SESSION["oturum"] = true; yap. eğer session_start(); yapmadıysanda bunu yapmalısın.

CryForLive

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
mysql_query("SET NAMES utf8");
mysql_query("SET CHARACTER SET utf8");

bunları ekledikten sonra hangi kodlama programını kullanıyorsun bilmiyorum ama notpad++ yukarıdan kodlamadan urf8 tipini seç

giriş kısımına gelince session_start(); ile oturumu başlattıktan sonra kişi giriş yaptı diyelim sonra

if($_SESSION["oturum"]) {
// Oturum açtıktan sonra gözükecek yer
}else {
// eğer oturum açmamışsa gözükecek yer şeklinde belirleyebilirsin
}

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5