İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Türkçe Turqchleşmesin !

Lanet

1
İyinet Üyesi
Reaction score
97
Komik değil mi? İngilizce isimleri, eğitimleri ya da başka bi dilin kullanılmamasını savunan ya da karşı çıkan kişilerin nickinde Türkçe bi kelime bile yok.
Tebrik ediyorum, bu şekildeki protestoların ne kadar dikkate alınmasını istiyorsunuz ki?
Düzeltecekseniz, düzeltirsiniz ama, düzelmeye kendinizden başlamalısınız.

T

themaniac

Misafir
Komik değil mi? İngilizce isimleri, eğitimleri ya da başka bi dilin kullanılmamasını savunan ya da karşı çıkan kişilerin nickinde Türkçe bi kelime bile yok.
Tebrik ediyorum, bu şekildeki protestoların ne kadar dikkate alınmasını istiyorsunuz ki?
Düzeltecekseniz, düzeltirsiniz ama, düzelmeye kendinizden başlamalısınız.

Lanet iste bizde bundan bahsediyoruz. Sende bu bahsedilene guzel bir ornek oldun. Evet arkadaslar Lanet arkadasimiz gibi oyle nick'e (bu arada nick'in turkcesi rumuz'dur) takilmamak gerekiyor. Cunku bu bizim turkcemizi kullanisimizi gostermiyor. Bu sadece bir forumdaki rumuzumuzdur. Onemli olan goz gore gore nick cafe vb gibi kelimeleri gunluk konusmalarimizda kullanmak suretiyle dilimizi bozmamaktir.

Karluk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
52
Bak sen takma adımın altındaki "Prestige" yazısını eleştir, orada haklısın ama onun dışında söylediklerin boş. Yazdıklarımı da tam anlamıyla anladığından emin olmadığım gibi, bahsettiğim kitabı da okuduğundan hiç mi hiç emin değilim.

Türkçedeki binlerce Arapça ve Farsça kökenli kelime Türkçenin potasında erimiş ve yepyeni kalıplara, telaffuz şekillerine sahip olmuştur. Sen bunu neden inkâr ediyorsun, neye dayanarak? Diyorsun ki Almanlar, İngilizler, Fransızlar Latinceden kelime almış ama kendi dillerinde bunu yoğurmuşlardır falan filan... Ee, biz başka bir şey mi yapmışız? Bizim yaptığımız da aynı şey.

Osmanlı Türkçesi diye bir gerçek var, bunu kabul edeceksin. Böyle asılsız ve boş yazılara gerek yok. Osmanlılar'ı siyasi olarak farklı değerlendir, tarihî oalrak farklı değerlendir ve saire fakat dil konusunda çamur atmak çok doğru değil. Osmanlılar Türkçeyle Arapçayı ve Farsçayı ayırt edebiliyordu. Bir kelime türkçeleştiğinde ona "Türkçe" diyorlar, Arapçada olduğu gibi kullanılıyorsa ona "Arapça" diyorlardı.

Sen dediğim kitabı bir oku, iyi okumamışsın gibi.

Okuduk merak etme, (...)

T

themaniac

Misafir
bir arkadasta Osmanli Turk Dusmani'dir diye talihsiz bir aciklamada bulundu. Ben soruyorum o zaman SEN KIMSIN? Biz Osmanli Torunu olmakla ovunuyoruz. Ve gittigimiz ulkelerde Osmanli Torunu diye hurmet goruyoruz. O sanli tarihin anilari bile insanlarin bizi yuksek gormesine yetiyor. Ve Ataturk alfabeyi degistirmemis olsaydi (Ataturk'u kinamiyorum sadece varsayim olarak yazdim, simdiden uyarayim) suanda hemen hemen bu kullandigin Turkceyi konusuyor yazarkende Arapca harflerle yaziyor olcaktin. Bunun adinada Osmanlica diyecektin.

Babalar ogullarindan ne kadar nefret ediyorsa, Osmanli'dan Turklerden o kadar nefret ediyordu.

H

halilarici

Misafir
bir arkadasta Osmanli Turk Dusmani'dir diye talihsiz bir aciklamada bulundu. Ben soruyorum o zaman SEN KIMSIN? Biz Osmanli Torunu olmakla ovunuyoruz. Ve gittigimiz ulkelerde Osmanli Torunu diye hurmet goruyoruz. O sanli tarihin anilari bile insanlarin bizi yuksek gormesine yetiyor. Ve Ataturk alfabeyi degistirmemis olsaydi (Ataturk'u kinamiyorum sadece varsayim olarak yazdim, simdiden uyarayim) suanda hemen hemen bu kullandigin Turkceyi konusuyor yazarkende Arapca harflerle yaziyor olcaktin. Bunun adinada Osmanlica diyecektin.

Babalar ogullarindan ne kadar nefret ediyorsa, Osmanli'dan Turklerden o kadar nefret ediyordu.

Ama ciddi ciddi nefret ediyordu.Osmanlı'ya yahudilik geldiğinde Türkleri öldürüyorlardı.Sosyal hocamız açıklamıştı araştırıncada öyle çıkıyor sonuç.

S

Swat

Misafir
Çok düzel bir konuya değinmişsin. Bu konuda duyarlı olmamız gerekir.

H

halilarici

Misafir
Banner yapan olursa sitelerimize koyarsakda çok iyi olur.En azından afrika yardım bannerlarından daha iyidir.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5