Turkcell’den Bursalı girişimci kadınlara tam destek

deltafx

0
İyinet Üyesi
Katılım
20 Kasım 2013
Mesajlar
1,713
Reaction score
0
Turkcell, Bursalı gazeteciler ile girişimci kadınları bir araya getirdi

Turkcell’den Bursalı girişimci kadınlara tam destek

Kadınların güçlendirilmesine yönelik projeleriyle Birleşmiş Milletler tarafından dünyaya örnek gösterilen Turkcell, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) işbirliğiyle kadınların ekonomik üretime katılımını artırmak amacıyla hayata geçirdiği “Ekonomiye Kadın Gücü” projesi kapsamında Bursalı gazetecilerle bir araya geldi. Projeyle ilgili bilgilerin aktarıldığı toplantıda Bursalı girişimci kadınlarla buluşan gazetecilere projeyle ilişkin Bursa’ya özel bilgiler de verildi.
Turkcell, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) işbirliğiyle kadınların ekonomik üretime katılımını artırmak amacıyla hayata geçirdiği “Ekonomiye Kadın Gücü” projesi kapsamında Bursa’da bir basın sohbet toplantısı düzenledi. Bursalı kadın gazetecilerin ve girişimci kadınların katılımıyla projeye dikkat çekmek ve farkındalığı artırmak amacıyla düzenlenen toplantıda Ekonomiye Kadın Gücü projesinde gelinen nokta ve Bursa iline özel bilgiler paylaşıldı.

Bursa’da kullanılan kredi miktarı yıllık 3 milyon TL
Turkcell Kurumsal Sosyal Sorumluluklar Müdürü Aslı Ünlü’nün ev sahipliğinde Bursa Hilton Otel’de düzenlenen basın toplantısında, Bursa’da kadın girişimcilerin kendi ayakları üzerinde durmasına destek olmak amacıyla açılan şube sayısının 6’ya, Ekonomiye Kadın Gücü Projesi’nden faydalan aktif üye sayısının 2 bin 779’a, tüm şubelerde kullanılan mikrokredi miktarının yıllık ortalama 3 milyon TL olduğu açıklandı. Turkcell’in mikrokredi desteğinin yanı sıra iletişim ve teknoloji gücünü dar gelirli girişimci kadınlarla buluşturmak için yola çıktığı projede Türkiye’nin dört bir tarafında 70 bin kadına destek veriliyor.

Ünlü: “Amacımız kadınlarımızı iletişim ve teknoloji gücümüzle desteklemek”
Toplantıda proje hakkında açıklamalar yapan Turkcell Kurumsal Sosyal Sorumluluklar Müdürü Aslı Ünlü, “Türkiye’de kadınların işgücüne katılımı ve toplumsal hayattaki rolünün daha etkin olması için fırsat eşitliğini her alanda önemsiyor, kadınlarımızın güçlenmesini destekleyen projeleri hem bizzat yürütmeye hem de içinde olmaya özen gösteriyoruz. Bu kapsamda Eylül 2012’de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı himayesinde, TİSVA işbirliğiyle Ekonomiye Kadın Gücü projemizi hayata geçirdik. Ekonomiye Kadın Gücü ile şu anda 70 bin kadınımıza destek sağlıyoruz” dedi.
Bursa’da projeye yoğun bir ilgi olduğunu vurgulayan Aslı Ünlü sözlerine şöyle devam etti: “Bursa’da 2779 girişimci kadın projemizden faydalanıyor. Girişimci kadınlarımız, el işinden takı tasarımına, dokumacılıktan terziliğe ve restoran işletmeciliğine örnek teşkil edecek pek çok çalışma ortaya koyuyor. Bugün sizleri el emeği, göz nuru ürünler yaratan kadınlarımızla bir araya getirmek ve bu kadınlarımızın hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmak için daha çok seslerini duyurmak istedik. Kısa sürede emeklerinin karşılığını alacağına yürekten inandığım, hem kendi hem de çevresindeki insanların hayatlarında önemli farklar yaratan girişimcilerimizi cesaretlerinden dolayı bir kez daha kutluyorum. Türkiye’nin www.ekonomiyekadingucu.com sitesi üzerinden daha fazla destekle bu projeyi büyüteceğine inancımız tam” dedi.

500 girişimci kadın eğitim aldı
Turkcell bugüne kadar İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Samsun, Sinop, Denizli, Şanlıurfa, Tokat ve Aydın olmak üzere 10 ilde 11 ayrı programla toplam 500 girişimci kadına Özyeğin Üniversitesi eğitmenlerinin katkılarıyla eğitimler verdi. Daha etkin ve başarılı bir iş hayatı için temel bilgiler içeren, girişimci kadınların kişisel gelişimlerine ve iş dünyasındaki vizyonlarına katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirilen yüz yüze eğitimlerin yanı sıra Turkcell’in Mobil Eğitim altyapısıyla da ek katkılar sağlandı.

Girişimci kadınların ürünleri N11.com’da
Projeden faydalanan girişimci kadınların el emeği göz nuru ürünleri n11.com’la yapılan işbirliği sayesinde milyonların beğenisine de sunulmuş durumda. Ekonomiye Kadın Gücü projesinden aldıkları mikrokrediler ile ürettikleri eşsiz güzellikteki ürünler N11.com’da açılan Turkcell El Emeği Mağazası’nda sahiplerini bekliyor.

Bursa’da örnek başarı öyküleri
Mikrokrediden faydalanarak iş sahibi olan ve işlerini büyüten Bursalı Hande Tav, Nefise Demir Yurdakul ve Ayşe Saadet Akgün’ün hikâyeleri mikrokredi sisteminden yararlanmak isteyen diğer kadın girişimcileri cesaretlendirecek ve onlar için örnek oluşturacak nitelikte...

“İşlerimi büyüterek daha çok kişiye istihdam yaratmak istiyorum”

Hande Tav:

“1969 Bursa doğumluyum, evli ve 2 çocuk annesiyim. İş hayatına Halk Eğitim Öğretmenliği ile başladım. Eşimle evlendikten sonra öğreticiliğe ara verip kendi dükkânımı açtım. Ev tekstili, mefruşat ve organizasyon alanlarında hizmet verdim. Mikrokrediyle ilk tanıştığımda 700 TL kredi kullandım. İlk kredimi dükkânım için bir makine alarak kullandım. İlerleyen süreçte kredi miktarları artıkça işlerim için büyük destek sağlamış oldum. Çevremdeki kadınlara iş olanağı sağlamak amacıyla mikrokrediyi sürekli öneriyor ve programa yeni üyeler kazandırıyorum. Mikrokrediden ve Ekonomiye Kadın Gücü projesinin sağladığı destekten dolayı çok mutluyum.”

“Mikrokredi ile sermaye sıkıntımı çözdüm”
Nefise Demir Yurdakul:
“1961 Bursa doğumluyum. Ailemin maddi durumu yeterli olmadığı için ilkokuldan sonra okula devam edemedim ve çalışarak onlara maddi-manevi destek oldum. Kendi çabamla dikiş, nakış ve elişi yapmayı öğrendim. Evleyim ve bir oğlum var. Oğluma daha iyi bir hayat sunabilmek için çalışmak zorundayım. Şu anda nikah şekeri, elişi yapımı, keçeden çanta ve anahtarlık üretiyorum. İlk zamanlar sermaye sıkıntısı çektim. Bu duruma çare ararken bir arkadaşımdan mikrokrediyi duydum. Bursa mikrokredi şubesinden bilgi edindikten sonra benim gibi iş yapan arkadaşlarımla beş kişilik bir grup oluşturduk. Üç günlük mikrokredi eğitiminin ardından ilk kredimi aldım. Şu anda işlerim çok güzel gidiyor. Hedefim ilerleyen zamanlarda işlerimi büyütmek. Turkcell Ekonomiye Kadın Gücü projesine bizlere sağladıkları imkânlardan dolayı teşekkür ederim.”

“Ekonomiye Kadın Gücü Projesi ile işlerimi büyüteceğim”

Ayşe Saadet Akgün:

“1950 Bursa doğumluyum. Mikrokrediyle 2011 yılında tanıştım. Aldığım kredilerle işim için malzeme aldım. Ürettiğim süs eşyalarını Mudanya’da kurulan pazarda sergiliyorum ve satış yapıyorum. Yakalamış olduğum bu başarının devamlılığını sağlayabilmek için Turkcell’in Ekonomiye Kadın Gücü projesinden destek almaya devam edeceğim.”

Ekonomiye Kadın Gücü hakkında:
Turkcell, 2012 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) işbirliğinde dar gelirli, girişimci kadınlar için cepten kalkınma seferberliği başlattı. Ekonomiye Kadın Gücü adlı seferberlik sayesinde dünyada ilk defa bir mobil operatör, bir mikrofinans kuruluşuyla ortak ‘sosyal borçlanma’ modelini hayata geçirmiş oldu. Turkcell’in teknolojisiyle güçlendirilen sosyal borçlanma modeli sayesinde dileyen herkes dar gelirli kadınlara 1 yıl vadeli borç verebiliyor ya da bağış yapabiliyor. Turkcell projeye 400 bin TL katkı vererek başladı. Sosyal borçlanma modeli sayesinde gelen destek ise 1 milyon TL’yi geçmiş durumda ve 70 bin kadın mikrokrediden faydalanıyor.
Projeye destek vermek isteyen herkes operatörü ne olursa olsun, FON yazıp 5886’ya SMS göndererek proje havuzuna 5 TL bağış yapabiliyor. Ayrıca www.ekonomiyekadingucu.com üzerinden de (havale/EFT, kredi kartı, Turkcell Cüzdan ) dar gelirli girişimci kadınları desteklemek mümkün.
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Elektronik Sigara
pubg mobile uc
Üst