İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Türkiye Lokasyonlu 5 Mbit Hatlı Sunucular

BiLHost

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
yeri gelmişken bende bir şeyler yazmak istedim sistemnet burada akılları sıra karalamaya çalışan ve nixcon gittim gördüm diyenlerin mesajlarının tamamını detaylı sekılde ınceledım sankı bu gittim gördüm diyen kişilerin tamamı aynı ağızdan konusuyor gibi geldi belirli bir metni kendi yorumlarınca yazmaya calısmıslar muhakak bunu herkes fark etmiştir.

Sistemnet hiç bir zaman kapılaırnı müşterisine kapatmamış kapamayada hiç niyeti olmayan dc lerden burada bu şahışları apartılı şekilde karalayıp insanların rızıkları ile oynuyanan arkadaşları ( yaşları kaç bilmiyorum ) şiddet ile kınıyorum.

Burada sadece şunu belirtmek istiyorum.Gezip görenlerin aynı şeyleri yazıp çizmesi normal.Çünkü herkes aynı şeyi gördü.Biri ben elma gördüm derken diğeri armut gördüm derse şüphelenmek lazım zaten. :)

M

mercansoft

Misafir
TT'nin 100mbit'lik bir paketi olduğunu bilmiyordum.Bildiğim kadarıyla T1 ve T3 satışları var.Metro dediğiniz bir bağlantı tipi değil, fiberoptik bağlantılar için kullanılan modeme denir.Sistemnet en son T1 bağlantı (~34mbit) kullanıyordu.

Her sunucuya ayrı ayrı 5mbit vermeleri beni şaşırtıyor fakat beni şok eden farklı bir konu var;

Aylık 1000GB band !

Türkiye şartlarında aylık 1000GB band demek cok büyük bir rakam demektir.Sistemnet bunu nasıl karşılayacak bu da ayrı bir merak konusu.Hesaplamadım ama bir adam 5mbit hat la 1 ay içerisinde 1000gbyte'lık veri transferi yapabilecek midir ? O da ayrı bir soru işareti.

Neden Türkiyede Bazı Şeyler İyi gitmeye başladığında Kötüye alışmış olmalıyoızki Bazı Şeyleri Kabullenemiyoruz yada kabul etmek istemiyoruz ama kabul etmek zorundayızki bilhost arkadaşında dediği gibi türkiyede artık bazı şeyler değişiyor...

zahir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Sayin Zahir ; Bildigim kadari ile diye ibare'de bulunmussunuz , ben size gerekli gercek hat bilgisini vereyim , sistemnet'in 100mbit metro'su vardir datacenteri 7/24 saat hic bir gun ayirimi olmadan ziyaret edilebilir durumdadir , baska kafalara takilan sorunlari datacenter'deki yetkililer ile goruserek cevaplandirabilirsiniz.

Saygilarimizla

tamam bu daha güzel siz bunu bilen olarak buraya sistemnet in kapasitesini yazmışsınız,

20 tane 5 mbit tam kullanan makine sistemi iflas ettirecektir, ki sanmıyorum 150-200 makineden aşağı olmasın datacenterlarındaki makine sayısı, şu durumda overselling yapılıyor yani karşılanabileceğinden fazla satış yapılıyor burada mantık her birimizin bildiği gibi 5 mbit harcamaz müşteriler başlar başlamaz mantığıdır, diyelimki bu oldu 20 tane makine 100 mbit kullanmaya başladı ne olacak bu durumda söyliym çoğu türk firmanın yaptığını yapacaklar hat artırırmına gidilmeyecek aynen devam edilecek peki ne olacak oda çok basit eskiden 2 sn de açılan siteler 4 saniyede açılacak (yoğun saatlerde) sonuçta tr de olduğu için yine yurt dışından hızlı açılacak siteler.

3 mbit hat ile 15-20 tane radyoya (Fm ve ulusal yayın yapan radyolar ) servis veren türk firmaları ( benim yurt dışı server lardaki radyo kalitesi bile bu datacenterdaki radyoların kalitesinden çok üstün durumda idi) dahi olduktan sonra sistemnet in 100 mbit hat ile 100 lerce server barındırmasıda doğal karşılanacaktır.

100 mbit hat kapasitesi = aylık 10 milyar tt ye ödeme demektir.
+ min 5 sistemci çalıştırılması demek aylık min 3 milyar maliyet demek,

bunun kurtarılabilmesi için 13 milyar/100(ortalama hat kazancı olsun server başına) = 130 server da bu maliyet kurtarılıyor. tabi makineleri vs saymıyoruz bunlarında maliyetini kurtarmak için 30 server daha ekleyelim 160 server barındırmaları durumunda sistemnet günü kurtarır. bundan sonrası türk mantığı ile devam ederlerseki bence hat artırırmını kolay kolay düşünmez bizim turkish şirketler bedava çalışmak olur aksi taktirde bu bunun için aynı hat kapasitesi ile 50-100 makine daha koyabilirler rahatlıkla...
peki ilerde ne olur onuda söyliym ,

öncelikle malum firma ile sistemnet in kıyaslanması yanlış, birisini herkes biliyor nasıl birileri olduğunu,
sistemnet ise riske girmiş durumda (bence şuan için erken) ancak bir bakıma mantıklı bir risk çünki 2007 yılından itibaren ADSL+ çıkacağı için hat maliyetlerinde vs çok büyük indirimler olacaktır sistemnet 2007 yılına kadar dayanabilirseki bunu başaracaktır az vakit var ozaman bu indirimlerden faydalanıp rahata kavuşacaktır...

ancak şuan için yaptıkları dediğim gibi erken risktir bu süreçte yıpranmalar olması doğaldır keşke biraz daha sabırlı davranıp girseydiler bu işe...

Makroturk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
TT'nin 100mbit'lik bir paketi olduğunu bilmiyordum.Bildiğim kadarıyla T1 ve T3 satışları var.Metro dediğiniz bir bağlantı tipi değil, fiberoptik bağlantılar için kullanılan modeme denir.Sistemnet en son T1 bağlantı (~34mbit) kullanıyordu.

Her sunucuya ayrı ayrı 5mbit vermeleri beni şaşırtıyor fakat beni şok eden farklı bir konu var;

Aylık 1000GB band !

Türkiye şartlarında aylık 1000GB band demek cok büyük bir rakam demektir.Sistemnet bunu nasıl karşılayacak bu da ayrı bir merak konusu.Hesaplamadım ama bir adam 5mbit hat la 1 ay içerisinde 1000gbyte'lık veri transferi yapabilecek midir ? O da ayrı bir soru işareti.

T1 ve T3 un Turkiyede oldugunu soyledigin icin....
Metro modemi dedigin icin :)
T1 baglanti hizina 34 Mb dedigin icin
34Mb lik baglanti paketi dedigin icin

olmak uzere diger yazdiklarinida goz onunde bulundurarak seni

KINIYORUM ARKADASIM...

bu tip yarim yamalak arastirilmadan bilgisizce sozlerle bizleri elestirmeye calisan arkadaslarin tumunu

KINIYORUMMMM...

diger arkadaslara hormetler ederim mesleklerindeki profesyonellikleri icin...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5