İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Türkiye'de bütün ip'ler sabit olsa ?

Inferno

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
2
Merhaba arkadaşlar her gün hepimizin sitesi en az 1 atak alıyor. Bazılarımızın sitesi binlerce Türkiye'de bulunan makinalarda olan botların atağına uğruyor. Şöyle düşünüyorum atağın yarısını engelliyoruz diğer yarısını engelleyene kadar ilk yarısı ip değiştirmiş oluyor. Nasıl ip değiştiriyor ? Sadece modem açıp kapamayla, sadece bağlantısını kesip tazelemeyle yapılabiliyor.
Şöyle bir şey düşündüm. Acaba Türkiye'de bütün ip ler sabit olsa nolurdu ( Devlet ve önemli kurumlar hariç)? Büyük ihtimal saldırıların çoğu engellenir, hukuksal durumlar çok kolay bir şekilde işler diye düşünüyorum. Faydalı kısmı bana daha önemli geldiği için zararlı kısmını hiç düşünmedim. Siz neler düşünüyor sunuz bu konuda ?

ManuaL

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Tabi, tc kimlik no gibi sabitlense herkese her koyun kendi bacağından asılsa filan güzel olur. Temiz internet olabilir belki. Tabi toplu Internete girme ortamlarınada bir cözüm bulmak şart :) Evden girenleri engellersin bir türlü ama cafeler sürekli sorun olarak kalacaktır.

Mepring

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba arkadaşlar her gün hepimizin sitesi en az 1 atak alıyor. Bazılarımızın sitesi binlerce Türkiye'de bulunan makinalarda olan botların atağına uğruyor. Şöyle düşünüyorum atağın yarısını engelliyoruz diğer yarısını engelleyene kadar ilk yarısı ip değiştirmiş oluyor. Nasıl ip değiştiriyor ? Sadece modem açıp kapamayla, sadece bağlantısını kesip tazelemeyle yapılabiliyor.
Şöyle bir şey düşündüm. Acaba Türkiye'de bütün ip ler sabit olsa nolurdu ( Devlet ve önemli kurumlar hariç)? Büyük ihtimal saldırıların çoğu engellenir, hukuksal durumlar çok kolay bir şekilde işler diye düşünüyorum. Faydalı kısmı bana daha önemli geldiği için zararlı kısmını hiç düşünmedim. Siz neler düşünüyor sunuz bu konuda ?

Bu size yapılan saldırının kesilecegi anlamına gelmez sonucta o ip adresleri degişsede telekomda kayıtlı mahkemeye başvurursan iplerin yerleri tespit edilir ancak 1000 lerce ip ile tek tek ugrasman bişi degiştirmez cünkü onlarda kurbandır ah botnetciler ah :)

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Tabi, tc kimlik no gibi sabitlense herkese her koyun kendi bacağından asılsa filan güzel olur. Temiz internet olabilir belki. Tabi toplu Internete girme ortamlarınada bir cözüm bulmak şart :) Evden girenleri engellersin bir türlü ama cafeler sürekli sorun olarak kalacaktır.

İnternet cafeler içinde sabit ip olur ve o ip'den cafe'nin sahibi sorumlu olur. Bu da bir çözümdür.

Bunu bende düşünmüştüm ama maliyetli olduğu için bu tercih edilmiyordur.

Mepring

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Tamam katılıyorum ancak onlarda vürüs virüs vüris :) ondan yemişlerdir yapacak bişi yok ancak bilgisayarlara bunları bulaştıranlara ulaşılması ile sorun çözülür yada cok cok güclü firewall olacak

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
İnternet cafeler içinde sabit ip olur ve o ip'den cafe'nin sahibi sorumlu olur. Bu da bir çözümdür.

Bunu bende düşünmüştüm ama maliyetli olduğu için bu tercih edilmiyordur.

ADSL'e başvururken formda statik ip istiyorum seçeneğini işaretleyince veriyorlar, ek bir maliyeti yok diye biliyorum.

CyberTurk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Türkiye'de bütün ip'ler sabit olsa rapidden dosya indirmek çile olurdu. Herhangi bir siteden hata sonucu banlansak açtırmak için baya uğraşmamız gerekirdi. :)

Kaldıki hukuksal durumla sabit IP bağını anlayamadım zaten herhangi bir suç unsuru taşıyan IP adresinin, delili, zamanı iletildiğinde zaten Telekom telefon numarasını mahkemeye sunuyor. Yeterki insanlarda suç duyurusunda bulunabilecek cesaret olsun. Şimdiye kadar bana e-posta ve diğer araçlarla tehdit, göz dağı saldırı yapan 5 kişi hakkında suç duyurusunda bulundum şimdiye kadar. 3 tanesi bulundu, 2 si cafe çıktı. Bulunlardan 3üde 18 yaşından küçüktü. Babablarıyla muhattab oldum, özür dilediler fakat yine de mahkemede yargılandılar. Ceza almamaları için benim avukaım hakime rica etti.

Ve yine anlamsız olmasının bir yani, nete bağlı bir makinayla proxy kullanmak çocuk oyuncağı. Bunu engellemenin bir yolu yok. Zaten olmasın. İnsanlar fişlenmesin...

ankara

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bütün Ip ler sabit olsa ben olmasdım alem banlardı sülalemi internetten :>

ip sabitmi olrmuş :) bence 3 sn de bir değişmeli

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
John Lennon'in IMAGINE adli parcasi aklima geldi.

"You may say that I'm a dreamer
But I'm not the only one"

Keske tum IP ler sabit olsa.

varyemez

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
İpler sabit olsa gerçekten çok rahatlardık banladığımız ip hiç bi şekilde siteye giremezdi .

Alexis

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
Hem iyi hem kötü olurdu, saldırgan saldıracağı adresi sürekli bilirdi.

tolgatarim

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bence ayarsız bir firewalla tr nin % 10 nu banlardınız 1 ayda . Bu kurbanlar tekrar sitelerimize giremediği için trafik ve hit kaybederdik.Hergün sabahlara kadar ip ban ları kaldırmayada uğraşabilirdik.

Inferno

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
2
Hem iyi hem kötü olurdu, saldırgan saldıracağı adresi sürekli bilirdi.

O zaman ip değiştirme işi kararla falan olsa daha güzel olur. Dilekçe ile değiştirilse. Yani benim vurgulamak istediğim konu saldırıyı engelleyemiyoruz. Mesela irc serverım da birine ban attığım zaman 10 saniye sonra tekrar girebiliyor. Ben bunun önüne geçmek istiyorum.

tolgatarim

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
o sıkıcı ya tipler geliyo yeni yetme küfür ediyor falan sen atıyosun o gelio bi daha bi daha :)

E

ErsinAcar

Misafir
şuanda zaten IPv4 protokolünde adresleme sıkıntısı var. bu dediğin uzak değil en çok 10 sene sonra IPv6 ile olacak her bilgisayara hatta buzdolabına kombiye bile statik IP verilecek :) düşünsenize buzdolabı zombi olup botnet yapıyormuş asdygsayudgas

ankara

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ircd demeyin :)
o yeniğ yetmelerden ne çektik.
internete adam killeyerek Başlamıştık :)

önüne geçemessin kurduğun proxy ve korumalar bir süreden sonra senide atar :p

En sonunda servisleride düşürürsün serveride kapatırsın :p allahtan Kurtulduq

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5