İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Turkiyenin Google'i

M

MrCooL

Misafir
Sadece bir temenni olarak yazdigim basligin akabinde, %100 Turk bir arama motoru olusturan ekibe destek vermenin dogru olacagini dusundum.

InfoGrup Internet hizmetleri tarafından 11 ay süren bir yazılım çalışması sonucu hazırlanan InfoGros adlı arama motoru, tamamen yerli çabalarla geliştirildi.

Arama motorunun "web sunucusu yazılımı", "Arama motoru yazılımı" ve "Robot tarayıcı yazılımı" olmak üzere 3 ana modülden oluştuğunu belirten bir yetkili, bu modüllerdeki tüm yazılımları kendi çabalarıyla geliştirdiklerini söyledi. InfoGros'a web site adresi eklemelerde eleme sistemi bulunuyor. Site yöneticileri, bunun işe yarar siteler içinden arama yapma imkanı sağladığını ve "yaramaz" siteler arasında boşuna zaman kaybı yaşanmasını önlediğini savunuyor.
Arama motoruna eklenen siteler çeşitli ana kategoriler altında listeleniyor ve arama motoru sadece veritabanına eklenmiş siteler içinde arama yapabiliyor. Özetle, sitenizi InfoGros'a kayıt etmeden, sitenizin içinden arama yapılasını beklememelisiniz. InfoGros'taki siteler, robot yazılım tarafından belli aralıklarla incelenerek içerikteki yeni bilgiler de kayıt altına alınıyor. Halen 4 bin sitenin kayıtlı olduğu InfoGros, her geçen gün veritabanını genişletiyor.

Sanirim hosting hizmeti veren arkadaslar daha bir degisik acidan inceleyebilirler. Fakat web sitesi olan arkadaslar en azindan sitelerinin adresini ekleyerek infgros robotun sitelerindeki faaliyetine izin verebilirler.

http://www.infogros.com

Z

zeynelkoc

Misafir
Bence desteklenmesi gereken güzel bir çalışma.
Fakat google gibi büyük arama motorlarının yerini tutuması gerçekten çok ama çok zor.

Benden mi kaynaklanıyor bilmiyorum fakat arama yaptığımda sayfa çok geç açılıyor. eğer sorun sistemdeyse biraz bu konu hakkında çalışma yapmaları gerekiyor.

infogros'a Hangi Kayıtlar Alınmaz ?
Arama motorumuza ücretsiz sitelerde bulunan web sayfaları, hazırlık aşamasında bulunan veya başka bir siteye yönlendirilen ya da frame tekniği kullanarak başka sitelerden bilgi alarak yayınlanan url kayıtları, Mp3, sms, eg-zotik, absürt siteler ve ürünler, şans oyunları, download siteleri, oyun siteleri, arkadaş bulma siteleri, arkadaş forum siteleri, hek, crack, cepmelodi, açılışda program yüklemeye zorlayan, ahlak kurallarına uymayan siteler gibi vb içerik ya da bu türde link bulunduran url adresleri kabul edilmez.

ayrıca bana göre kuralları da çok katı
böyle yaparlarsa zaten yarışı baştan kaybetmiş olurlar.

SiteRehber.com

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Evet çok yavaş.. Bir arama motorunda en olmamasi gereken şey.. veya biz google a aliştik ya.. o yüzden "arama motoru diyence hemen akla hizli olmasi geliyor".

Umarim başarili olurlar..

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
Evet hiza onem verin, site acilana kadar google toolbarda aramayi rahatlikla yapabiliyorsun.

hotweb

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ben cede desteklenmesi lazim
ama daha o arama motorunun alacagi cooooooooooooook yol var.

Bir kere digerlerinin dedigi gibi cok yavas

iki bir kelime aratiyorum tamamen ilgisiz seyler cikiyor. Mesela "milliyet" bunu aratinca milliyet gazetesinin ilk siralarda olmasi lazim. Ben ilk sayfada goremedim.

uc pek cok kelimede kendi sirketleri birinci geliyor, InfoGrup. Buda kuskulu.

"%100 Turk" "tamamen yerli çabalarla" bunlarda 20 yil oncesinde kaldi. Artik Turklerden baska kimse boyle milliyetcilik yapmiyor. Dunya globallasiyor. Hepimiz kucuk bir koyde yasiyoruz.

gercekci olamk gerekirse nasil destek olacagiz oda belli degil. Kodlarini opensource yapsinlar anlayanlar katkida bulunsun belki boyle olur.

C

canm

Misafir
Arkadaşlar, infogros hakkinda birkac sey paylasmakistiyorum.
Yavaşlığının dışında, infogros arama motoru sayılmaz ve abarttıkları yazılarada pek inanmanizi tavisye etmem. o sitede kullanılan scriptlerin benzerlerini hotscripts.com dan bulabilirsiniz. Onlar kendileri yapmis olabilirler ancak tekrar altini cizerek soyluyorum o bir "scripttir." Arama motorları hic bir zaman scripting language kullanmazlar. Genelde C++ ya da Java ile yazılırlar.
Ve infogrosun yaptıgı gibi meta taglere bakarak indexleme yapmazlar. Zaten yapsalardı ınfogrostakı gıbı sacma sapan konuyla alakasız url ler cıkarırlardı sızlerınde dedıgı gıbı.Allah bilir "revelance" da yoktur (zaten asp ile yapmaları da cok zor). Page rank gibi bir olay zaten dusunmeyin (yapamazlar scriptle)
Peki diyeceksiniz ki scriptin language larla (php,asp...) search engıne yazılmazmı dıye ?
yazılır ama bır yere kadar.....
bi sure sonra ındexlenen sayfa sayısı 1 mılyona ulastıgı zaman sayfa yaklasık 10 sanıye de acılacaktır. ki dusunun bı arama motorunda en azından 1 mılyar sıte bulunmalıkı duzgun sonuclar alınabılsın.
zaten eger 1 mılyar sıte ındexlerlerse o sayfa ozaman 1 dakka da falan acılır.
bu matematıksel olarak boyledır, ısterlerse 100 tane cluster kullansınlar yınede bırsey degıstıremezler cunku scripting dilleri ve kullandıkları database (buyuk ıhtımalle mssql) zaten buna ızın vermez.
Bızlerın kullandıgı arama motorlarının (google,yahoo,altavista,ask...) hıc bırı mysql,mssql,oracle gıbı database ler kullanmamaktadırlar.
hepsı kendı yazdıgı yazılımı kullanırlar....
Benim uzuldugum nokta adamlar 11 ay ugrastık dıyor ?
bunun ıcın mı ?
aynısını hotscipts.com dan bulabılırlerdı...
11 ay da gercekten duzgun bırseyer da yapılabilirdi.gercek yazılırımlar(c,c++ gibi)

Sımdı bunları nıye yazıyosun bıze ne dıyeceksınız ?
Su bakımdan soyluyorum, infogros hıc bır zaman dunya capında bır arama motoru olamaz. turkıye capında bıle olamaz, tarabul.com bıle ona gore cok daha ıyı.
illada bırılerıne destek olalım dıyosanız.
arabul.com
tarabul.com
gibi sitelere destek olmanızı onerırım.

Hotweb arkadas milliyet gazetesini arattiginda ilk sirada goremedigi soyluyor..
Zaten bunu hic bir zaman infogrosta goremeyeceksinizde :)
cunku hotweb in dedigi olay page rank ve revelance a girer. ki demin de dedigim gibi bunları 11 ay degil 11 sene ugrassalar da yapamazlar ASP ile...
izlenen yol yanlis.
haydi bir mucize oldu da yaptilar (olmaz) o sayfanin acilmasi 15 dakkayi falan alir :)

neyse herkeze
İyi calismalar...

C

canm

Misafir
forumun basligi simdi dikkatimi cekti.
turkiyenin google nedir ya :)
hahah
valla buna cok guldum bak heheh :)
"o" , turkiyenin, arabulu, tarabulu bile olamaz :) ehehe

hotweb

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
tarabul.com la girdim. Ordan bir cocuk resminden baska bir sey yok.

Adres dogru mu?

C

canm

Misafir
hmmm dogru cok pardon, o sitede bir sure once kapandı sımdı hatırladım.
ama kapanmadan oncekı halı ınfogrostan cok daha guzeldı.
fazla tutulmadı.
cunku bızım ulkemızde genenllıkle (dırectory) dızın tarzı sıteler tuttugu ıcın "bu tarz" arama motorları fazla rabet gormuyor.

M

MrCooL

Misafir
canm' Alıntı:
forumun basligi simdi dikkatimi cekti.
turkiyenin google nedir ya :)
hahah
valla buna cok guldum bak heheh :)
"o" , turkiyenin, arabulu, tarabulu bile olamaz :) ehehe

Sonucta kendi dilinde birseyler yapilmaya calisiyor, ve Sanirim hic degismeyecek sekilde ulkem insanina has bir reaksiyon veriyorsun. Yavasligi konusunda gereken aciklamalari yapmis adamlar. Ve "script" dedigin projede neleri kullandiklarinida yazmislar. Sorun iyi calismasi yada cok populer olabilmesi degil. En azindan ayni dili konusan insanlarin gelistirmeye calistigi bir proje. Internetin dinozorlari gibi yukardan bakmak yerine destek vermeyi secmeyi dene. Sen ve/veya ekibin daha iyisini yaparsa senin icinde gonulden destegimizi sunariz. Yeterki kendin disinda gelisen projeleri kabullenmeyi ogren.

Iyi Calismalar

C

canm

Misafir
bizlerde kendi dilimiz için birşeyler yapmaya çalışıyoruz.
ama tutupta ana sayfada, 11 ayda yaptık gibi sahte kelimeler kullanmıyoruz.
Birde bunun ustune tutupta Turkiye'nin Google i gibi sacma sapan bi kelime edilirse kusura bakmayin ama ben buna gulerim.
Destek olunacak binlerce turk sitesi, infogrostan cok daha saglam dizinler, arama motorlari var.
infogros sadece sadece zaman kaybi.
eger web ya da programcilikla ugrasan biriysen zaten dediklerimi anlarsin, yok ben anlamam programciliktan diyorsan o zaman bu konuyla ilgili birseyler okumani oneririm, bilgi edindikten sonra benim niye boyle tepki verdigi anlayacaksin.

iyi calismalar...

C

canm

Misafir
bende 7 senedir bu isin icindeyim, ve artik yapilan seylerin ne oldugu hakkinda bilgi sahibi oldugumu dusunuyorum.
Bu sebepten tepeden bakan dinazor benzetmesini pek yakistiramadim.
Ben sadece buradaki insanlara, webmaster lara genel bilgilendirme yaptim.

destegi gercekten hak eden bir site olsun sonuna kadar destekleriz.
sonucta bende Turkiye adina birseyler yapmaya ugrasiyorum hic bir kar amaci gutmeden.

M

MrCooL

Misafir
Turkiyenin Google'i konusunda hak veriyorum. Biraz abartili. Ama boyle yeni projeler gordukce seviniyorum. Bu global koy dedigimiz yerde kendimize ait birseyler olmasini isteyen her web sever gibi bende gordugum bu projelere kendi gucum elverdigince destek vermeye calisiyorum. Hepimizin surf yaptigi degisik alanlar var. Desteklenecek projeler oldugunda paylasirsaniz mantikli dusunen herkesin birseyler yapacagina eminim. Bizi mynet mi temsil edecek? Yoksa E-kolay mi? Orda calisan sistem yonetici ve yazilim gelistiricilerden daha buyuk bir potansiyel olduguna eminim Turk web camiasinda.

C

canm

Misafir
soyledıklerıne katılıyorum. ve dedıgım gıbı bende destekcıyım.
benım neye kızdıgımı anladıgın ıcın tesekkurler ayrıca...

iyi calismalar...

hotweb

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
yazmasi kolay da gereksiz bir tartismaya girmek istemiyorum, bosver. Mesajimida sildim.

C

canm

Misafir
ok sen bılırısın.
ama bende merak ettım ?
benım amacım ukalalık etmek falan da degıl lutfen yanlıs anlasılmasın, bende kımseyle tartısma yaratmak ıstemıyorum.
ama bu konu hakkında bilgim var, yani ben sunu yaptım bunu yaptım dıye reklam da yapmak ıstemıyorum.
herkesin gorusune de saygılıyım, ama yazdıklarım dogrudur ((bende genıs acidan yazdim, fazla ayrıntıya ınıp bır hesaplama yapmadım ama yapılsaydı dedıgım sonuclara yakın seyler cıkardı)).
bunları kafamdan atmıyorum, cunku yaklasık 3 sene boyunca kendi alanında unlu bır arama motorunun yapımına katkıda bulundum, bizzat tanık oldum, arastırma yaptım, adamların nasıl yazılım yaptıgına, nelerı kullandıklarına.......

eger hala ogrenemedıgım seyler varsa ogrenmekten mutluluk duyarım.
sızın kafanıza takılan ya da yanlıs oldugunu dusundugunuz seyler varsa bunları da soyleyın, bunları acıklamaktanda mutluluk duyarım.

ıyı calısmalar...

M

malatyasporlu

Misafir
güzel ama yavaş hemde çok bence zamanla arabulu geçer ama googlela kıyasalamak çok saçma.

ozyy

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Bu siteyi evinizdeki bir serverdemi tutuyorsunuz napıyorsunuz

Harbiden ilgimi çekti bu sitenin serveri evinizde felanmı yani serverde yaptığım araştırmalara göre bana türk telekom yolunu gösteriyor türkiye diyor 5 websitesi var diyor yani 5 site olan bir sunucunun asp bile olsa çok daha hızlı çalışması lazım ayrıca hitinizede baktım ortalama günlük 20 tekil ziyaretciniz ya var ya yok ÇOK AĞIR ÇALIŞIYOR bence bu yavaşlıkla hiçbir rank alamassınız.

S

Senbul

Misafir
Sayfa görüntülenemiyor Aradığınız sayfa şu an kullanılamıyor. Web sitesi teknik sorunlar yaşıyor olabilir ya da tarayıcınızın ayarlarını değiştirmeniz gerekebilir.

Sanırım dayanamadı ....

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5