İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Ubuntu

jamalgs

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Arkadaşlar iki gün önce makinemden windows u tamamen kaldırıp Ubuntu'yu kurdum.Daha önce birkaç dakika knoppix i kullanmıştım ve linux kullanımı hakkında neredeyse hiç bilgim yoktu ama linux e geçmenin zamanı geldi diye düşündüm. Öncelikle kurumunun çok basit olduğunu söylemeliyim.Hatta işletim sistemi kurulurken siz bir yandan internette sürf yapabiliyorsunuz.Neyse kurulum bittikten sonra ekran çözünürlüğü 600*800 den yukarı çıkmıyordu.Sonra araştırmaya başladım nasıl yükseltebileceğimi. www.ubuntu-tr.com adresinde bunu yapmak için gerekli 5 satır kodu buldum. Bu kodu konsoldan girin gibi birşey yazıyordu ve ben de konsol diye birşeyi ilk kez duymuştum :) Neyse sonra konsolu(uçbirim) buldum ve kodları girdim.Restart yaptıktan sonra bi baktım olmuş.Acaip mutlu oldum.Cd takıp driver yüklemekten bıkmış biri olarak ekran sorununu bu şekilde çözmekten baya bi haz duydum.Kullanmak başta biraz zor geliyor ama alışmakta zorluk çekeceğimi düşünmüyorum.Bunları niçin yazdınız derseniz içimden geldi :) Gerçekten linux e geçmeyi düşünen varsa hiç beklemesin derim ben.Ama çift işletim sistemi olmadan direk geçmek alışmayı hızlandıracaktır bence.Yani sadece linux olsun bilgisayarda.Şu anda tek sorunum tv kartı gibi duruyor.Avermedia go 007 tv kartım var ve hala görüntü alamadım.İki tane program buldum onları kurdum ama signal yok yazdı.Elbet ona da bi çözüm vardır.Daha tam araştırma yapamadım.Eğer siz biliyorsanız yardımcı olursunuz umarım.Bu arada program kurulumu da değişik.program ekle/kaldır da bisürü program var ve kurmak istediğiniz programı işaretliyorsunuz ve sisteme hemen kuruluyor.Msn messenger yerine ona yakın birkaç program var.Şimdilik aklıma gelenler bunlar.Kullandıkça + ve - yönlerini buraya yazacağım.Umarım size de faydalı olsun.

Gelecek Linux :p

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5