İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Uçan halı mümkün!

haberci02

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
B05BF3096E19C5479F766430r.jpg
Şimdiye kadar masallar için bile fazlasıyla "uçuk" bir fantezi gibi duran uçan halıların, gerçekte mümkün olabileceği öne sürüldü. Bu "havalı" iddiayı dile getirenlerse, Harvard Üniversitesi matematikçileri.

Harvard profesörleri, "Physical Review of Letters" dergisinde yayınladıkları bilimsel bir makalede, uçan halıların deniz yüzeyinde uçuyormuş gibi görünen bazı vatoz balığı türleri gibi hareket edebileceği iddiasını dile getirdiler. Ancak, makalede dile getirilen uçma eylemi, şimdilik saniyede 10 kez titreşebilen bir banknot büyüklüğü için pratik gözüküyor.

Daha büyük ve daha ağır versiyonlarının "ne fizik ne de yasalarla" yasak olmadığı yorumu yapan matematikçilerden Lakshiminarayanan Mahadevan, "Ancak bu büyüklükte bir halıyla seyahatin çok konforlu olmayacağı gözüküyor. Daha konforlu bir uçan halı seyahati, daha az dalgalanan, daha yavaş bir versiyonla mümkün olabilir." diye yazdı.

CİHAN

fan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
halıda bizi görücekmi :D

adamlar düşünmekten kafayı yediler :)

MéDicLiFé

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Güzel ve ilginç bir çalışma olmuş.
Ama ne yazıkki Lakshiminarayanan Mahadevan için önce kendini beyenmiş ve uçmuş biri olduğu yorumları yapılacak.
Sonrasında bir grup aptal çıkacak ve psikolojik sorunları olduğu ve rahatsızlıklarının olduğu apaçık belli şeklinde yorum getirecek. Sonrasında ise önce toplumdan dışlanacak.
Ve insanlara zarar verdiği ve insanların içinde dolaşmasının sakıncalı olduğu yorumları yapılacak.

Sonrasında inat edecek ve bu projeyi gerçekleştirecek ve aramızdan ayrılacak.

İşte o gün herkez onun ne kadar büyük biri olduğunu konuşacak.
Cenazesine insanlar akacaklar. En çokta o aptallar orada olacak.
Ama o gittiği yerden elinde sigara ve kahvesi ile dinlenirken onları izleyecek ve içinden aptallar diyerek gülecek.

Bu dergi (Physical Review of Letters) bizede ücretsiz olarak geliyor.
Bu yorumu beyin naklinin mümkün olduğunu savunan ve birgün mutlaka yapacağına inanan biri söylemişti haberi okuduktan sonra.

Benimde ilgimi çekmişti. Not aldım ve paylaşmak istedim.

Bazı şeyler insanlar için aslında basit gibi gözükürler... Ama o şeylerin hayalini taşıyan ve hayal gücü kuvvetli insanlar için önemleri büyüktür. Uçan halı belki hiçbir işimize yaramayacak. Bilimde zaten bu demek değilmi?
Asla birgün teşekkür duyamayacağın şeyleri insanlara göstermek ve onların hayatlarına yön vermek... Sonrasında ise tüm hayatının mahvolduğunu anladığında oturup kahkaha atarak elvada demek.

Prof. Dr. İsmail Aydemir'i de saygıyla anıyorum aklıma gelmişken. Anlattığım şeyleri birebir yaşamış bir bilim adamıdır.

MéDicLiFé

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bakın eğer hayal gücü normallerden daha fazla olan biri çıkıp birşeylere heves ederek kafasında planladığı bir amaç uğruna azarlanarakta yada horlanarakta olsa bir şeylerin mücadelesini vermeye devam ediyorsa bilinki;
"Yaptığı iş insanlığa yarar şeylere kafa yormaktır."

Örneğin;
Hezarfen Ahmet Çelebi... Yıllarca evinde güvercin besleyerek onları incelemiştir. Bazı aptallar onun psikolojik sorunlarının olduğunu söylemiştir.
Ve zamanın padişahı onu;
"Padişah IV. Murat kendisine bir kese altın vererek: ”Bu adam çok korkulacak bir kişidir. Her ne dilerse elinden gelir, böyle kimselerin burada barındırılması caiz değil” diye Cezayir'e göndermiştir. Cezayir'de ölmüştür. Hezarfen ile ilgili bu bilgiler Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi'nden aktarılmıştır." demiştir.

Bu alıntı yaptığım yer Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait olan; "Türk Hava Harp Okulu'nun" resmi sitesindendir.

Hezarfen Ahmet Çelebi... Yalan olmuştur... Yalan edilmiştir. Sonuçta ne olmuştur?

Türk Hava Harp Okulu'na öncülük etmiştir geride bıraktıkları...

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
iyide nasıl yapıldığı açıklanmamış o titreşimi nasıl sağlıyolar üflüyerekmi... Ama benimde aklıma gelmedi değil hani masaya koyar kağıda üflersiniz kayar yaa bende mıknatıslanmayla yapılırmı demiştim küçükken ama dünyanın nötr olduğunu öğrenince hayal kırıklığına uğradım:(

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5