İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Ufak bir soru?

MéDicLiFé

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Arkadaşlar joomla hakkında ufak bir sorumu danışacağım sizlere.
Joomla serileri 1.0.X ve 1.5.X olarak ilerlemekte.
Aradım ama bulamadım tam anlamıyla bir açıklama.
Nedir bunun nedeni?
Aralarındaki farklar nelerdir?
Öneriler nelerdir?

Yardımlar için teşekkürler şimdiden.

mydeli025

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
1.0.x eski versiyon

1.0.5 yeniden sifridan yaziliyormus eski temalar vs olmuyor yeni temalar yapiliyor..

SargeT

0
Yasakli Uye
Reaction score
10
1.0 versiyonu mambo joomla karışımı

1,5 joomla özgün kendi kodları.

İlk cms sisteminin adı mamboydu sonra mambo yazarları arasında ayrımmı oldu ayrı düşmemi oldu tam emin değilim sonuçta bi ayrılık yaşandı ve ekip ikiye bölündü bi yanda mambo bi yanda joomla geliştiricileri. Joomla kısmına geçenler haliyle mambo yapısını kullandılar 1,0 sürümü boyunca ve şimdi 1,5 tamamiyle joomla takımının sıfırdan oluşturduğu versiyon çıktı. Olay sanırım bundan ibaret.

ckale

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
1.5 de bot, componet, modul hatta temayı tek bir yerden yüklüyorsun.

daha güzel ve kullanışlı admin platformu var.

LoNeLY

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
joomla 1.0 , mambo'nun üzerinden geliştirilmiş. ama joomla 1.5 sıfırdan yazılmış. Kaynak kodları vs. joomla 1.0 ile (mambo ile) farklı.

mavikaplan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Birçok yerde okuduğum kadarıyla şu özellikleri Joomla! 1.5 i 1.0.X den ayırıyor:
1- Joomla 1.0.X de sef yokdu.Kendisiyle birlikte gelen bir arama motoru dostu link bileşeni vardı ama bu uzantının sonunu wiev/26 gibi yapıyor.Ancak Joomla 1.5 de linkler içeriğin adını alıyor yani linkler şöyle oluyor : "oyun-canavari.html " böylece google amca sizi daha çok seviyor ve daha iyi indexliyor.
2- Bütün bileşen-bot-tema v.b. tek bir yerden yükleniyor.
3-Yönetim böümündeki içerik eklemede Sadece bir tane metin giriş alanı bulunuyor.Giriş yazısı ile geniş metini birbirinden ayırmak için sadece "devamı" butonuna tıklıyorsunuz.Bu da hem pratik oluyor hemde "İçerik Ekleme" bölümünün daha çabuk açılmasına neden oluyor.
4- Joomla 1.5 yönetim panelinde Çöp Kutusu yok.Çöp kutusu şöyle var ; her türün içinde kendi çöp kutusu var.Yani temalar 'ın içinde ayrı, içerikler için ayrı , bot , modül ve benzeri için ayrı...
5_Yönetim paneli gereksiz butonlardan temizlenmiş ve görüntü daha ferah gözüküyor.Böyle dedim diye sakın özellikleri kısıtlanmış zannetmeyin bu temizlenen butonlar ilgili bölümlerin içinde.
6_Joomla 1.5.X joomla 1.0.x den çok çok çooooooooooook daha özleştirilebilir.Bu özelliği de çok beğenilenlerin arasında..

Umarım yardımcı olabilmişimdir...

DreamWeaver

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
1.0.x de html uzantı yapma var. Bileşen ile tabiki ( ARTIO SEF ) tavsiye ederim.
html-uzanti-yap.html

mavikaplan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ama aristo sef de uzantıları öyle yapınca belli bir süre sonra siteyi yavaşlatıyor.Onun için ben tavsiye etmiyorum...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5