İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

uydudan internet

ugurcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
uydu alıcısından internet alabilirmiyim internet download upload msn vs vs öle bir hizmet var mı

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
İNTERNET by SATELLİTE
UYDUDAN İNTERNETE HAKKINDA HERŞEY”

Bize gelen soruların çoğunda, İnternet’e Uydu Aracılığı ile nasıl bağlanıla bilineceğini ve ne gibi gelişmeler olduğu hakkında bilgi vermemiz isteniyordu. Bilgilerimiz ve deneyimlerimiz ışığında bu konuyu araştırmaya başladık. Bir aylık bir araştırma sonucunda Avrupa da hizmet veren servis sağlayıcıları ile ve de Selanik’te bu konuda hizmet veren şirketler ile irtibata geçtik ve bu tür ürünleri deneme imkanı bulduk. Türkiye’de uydudan İnternet hizmeti veren Dexar ve Dominet şirketlerine mail ile telefon çekmemize rağmen girişimlerimiz sonuçsuz kaldı. İlk önce selanikteki şirketin, bulunduğumuz bölgede bir borsa şirketi için sağlamış olduğu İnternet sistemini, onların müsait olduğu bir hafta sonu giderek, kullanma ve deneme imkanını bulduk.

Gelelim kullandığımız Uydudan İnternet sağlayıcılarının, çalışmam mantığını açıklamaya:

İlk önce konuya girmeden önce size uydudan İnternet hakkında çok kişinin yanlış bildiği bir şeyi düzeltmek istiyorum. Uydudan interneti kullanmak (şu anda servis sağlayıcıların hepsinin hizmet verdiği şekil olarak kast ediyorum) için sadece çanak anteni ve PC kartı gerekmiyor. Ek olarak yine bir normal İnternet servis sağlayıcısına abone olmanız gerekiyor. Yani uydudan neti kullanmak 100% kablodan kurtulmak anlamına gelmiyor. En basit olarak diyelim ki sizde uydudan İnternet var. Siz www.download.com adresine girdiniz ve Windows Me programını indirmek istiyorsunuz. Bütün bu sizin komutlarınızı Uydudan internet hizmeti veren şirkete yollamak için normal interneti kullanmanız gerekiyor. Bu komutları alan Uydu İnternet sağlayıcısı, ilk önce sizin kullanıcı numaranızı belirliyor ve istediğiniz program, sayfa, mp3 v.s. dosyasını sizin bilgisayarınıza uydu aracılığı ile gönderiyor. İşte şu anda ki uydu internetinin en büyük avantajı bu. İstediğiniz dosyayı hızlı bir şekilde size göndermesi. Burada dosya dememe bakıpdabunun web sayfalarında olmadığını sanmayın, çünkü sonuçta web sayfaları birer dosya ve sizin explorerinizde derli olarak görüntüleniyor. İş istediğiniz bir dosyayı internete göndermeye kaldığında, burada normal interneti kullanmanız gerekiyor ve uydu interneti hiçbir işe yaramıyor.

Hız ve Maliyet

Kullanmış olduğumuz uydudan net”te elde ediğimiz download hızları şu şekilde idi:

Minimum download hızı 128 KB/saniye, bu gündüz 10-14 arası ve gece 21-23 arsı idi.

Maksimum 5 MB/saniye. Bu hıza çıkmanız için gececi olmak gerek çünkü sabaha karşı 01 ile 05 arası bu büyük hızı yakalamak mümkün. Ama bu sistemin en büyük özelliği, kurula bilinen programı ile önceden linklerini belirlediğiniz dosyaları, bilgisayarı açık bırakıp, sabaha karşı bilgisayarın internete otomatik olarak girip programları indirmesini ve yine netten çıkmasını, imkan veren programa sahip olmasıdır. Bu şekilde siz uyarken bilgisayarınız dosyaları indirebilir.

Fiyatı: 12 aylık aboneli 200 Dolar + 200 Dolar bir defalık PCI Kartı için.

Uydudan İnternet sayesinde, 100 MB lık bir dosyayı maksimum hızla 30 saniyede, minimum (128 KB/saniye) hızla ise 14 dakikada indirme olanağı var. Bizim kurduğumuz Uydudan İnternet ile Aksam 19.00 üzeri 1,7 MB/saniyelik bir hız yakaladık ve 150 MB lık bir dosyayı 88 saniyede indirerek, uydudan internetin konforundan yararlandık diyebiliriz.

Avrupa’da Uydudan İnternet

Avrupa da ki çoğu şirketin sistemi, yukarda bahsettiğimiz şekilde, çalışır iken, hızda düşüklük ya da yükseklik görülebilir. İngiltere de ki Speed Figther şirketi tüm Avrupa ve orta doğuya yönelik hizmet verirken, abone fiyatlarında ülke ayrımı yapmayarak, her ülkeye aynı tarifeyi uyguluyor.

Bazı şirketler ise, astronomik sayılabilecek fiyatlar karşılığında, normal internet bağlantısı gerekmeden, direkt uydu aracılığı ile İnternet bağlantısı sağlamaktalar. Bu sistemden yararlana bilmek için iki PCI kartına, 1.8 m çanak anteni, normal LNB ve bizim sinyallerimizi uyduya yollamak için UP-CONVERTER adı verilen LNB ye benzer bir alet gerekmekte. Burada bizim dosya gönderme hızımız 16 KB/saniye iken download hızı 4 MB/saniyedir.

Dileğimiz bu tür hizmetlerin yaygınlaşması ve bu sayede fiyatların daha aşağılara inmesidir.

kaynak : http://uydum.tripod.com/yazilar/uydudannet2.htm

firar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
permission un yazdıgı yazıdan benim anladıgım şey uydu net kullanmak için (ilk bölümde test edilen türden olanlar) öncelikle bir intrnet bağlantımız olucak (yani adsl kablo vs gibi... ) üstüne ise download için bu servisi kullanıcaz? doğrumu anlamışım ?

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
Tam hatırlamıyorum ama adsl hizmeti başlamamıştı sanırım. Tanıdığım bir internet kafe 2000$ peşinat ve aylık ödemeler şeklinde 1024 internet getirmişti.
56 kb dan 1024 kb hızı görmek çıldırtıcı bir durumdu.
Bu zevk ilk yağmurun yağmasıyla son buldu. :)

emucu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
benim kullandığım sistem skystar2 kart ile çok büyük dosyaları kısa zamanda bilgisayara indirmek.sanırım arkadaşın anlattığıda bu.

yani söylediğim kart ile uydudan download yapıyorsunuz ama sorf yapamıyorsunuz.

ayrıca işin kötü yanı download önüne ne gelirse çekip indiriyor.

artık müzikmi denk gelir eg-zotik filmmi bilmiyorum :)

genelde eg-zotik resim-film ve resimler geliyor.bende uyuz oldum kartı söküp digital kart olarak kullanacak birine sattım :)

ugurcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
emucu' Alıntı:
benim kullandığım sistem skystar2 kart ile çok büyük dosyaları kısa zamanda bilgisayara indirmek.sanırım arkadaşın anlattığıda bu.

yani söylediğim kart ile uydudan download yapıyorsunuz ama sorf yapamıyorsunuz.

ayrıca işin kötü yanı download önüne ne gelirse çekip indiriyor.

artık müzikmi denk gelir eg-zotik filmmi bilmiyorum :)

genelde eg-zotik resim-film ve resimler geliyor.bende uyuz oldum kartı söküp digital kart olarak kullanacak birine sattım :)
çok saoll gereksiz bişi

F

fatihhk

Misafir
arkadaşlar uydu internetin mantığı şudur.
download için uydu internet kullanacaksınız.upload için adsl,dial up,kablo net gibi bir internet servisini kullanacaksınız.yada upload yapmak için yukarıda da bahsedilen özel konverteri alacaksınız.
yani şuanda standart olarak kullandığımız çanak antenlerin ucundaki lnb denilen cihazlar download kabiliyetine sahip(yayınları almak için) ama biz bu çanak antenimizle yayın yapabiliyormuyuz? hayır.yani sinyal gönderemiyoruz sadece alıyoruz.örneğin dijiturk te online sipariş vs. sistemi var.bunu gerçekleştirmek içinde dijiturk kutularına telefon hattı bağlarsınız gönderdiğiniz veriler oradan yollanır.

bir arkadaşımızın bahsettiği ne gelirse onu indiriyor olayı da şöyle oluyor.bunlar rastgele dosyalar.kim nereye gönderiyor bunu tam olarak bilmemekle birlikte siz sadece bu dosyalar bir alıcıdan diğerine yollanırken yakalıyorsunuz ve indiriyorsunuz.

normal uydu internette bildiğimiz sörf yapılabiliyor ama onun içinde bir servis sağlayıcısına kaydolmak gerekiyor.
yani anlayacağınız ev kullanıcısı iseniz sizin için pek uygun olmayan bir teknoloji(şuan için)
ama yok ben zevkime düşkün adamım derseniz tadından yenmez:)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5