İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Üye Sayfaları

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
Googlenin Üye sayfaları indexleyebilmesi için ne yapmalıyız.

Firefoxta user agenti google yaparak uye sayfalarına üye olunmadan girilebildiği ve bunuda sitenin taglarında yazılı olduğunu okumuştum.
Böyle birşey varmıdır?

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bazı siteler user agenti google olan ziyaretçiye özel sayfalar sunmakta. Amaç Google index tabiki. Okuduğun yazı ise muhtemelen bunu suistimal etmek için kullanılan açık tarzı birşey.

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
trextra' Alıntı:
Bazı siteler user agenti google olan ziyaretçiye özel sayfalar sunmakta. Amaç Google index tabiki. Okuduğun yazı ise muhtemelen bunu suistimal etmek için kullanılan açık tarzı birşey.
Amaç googlenin üye sayfalarını da indexleyebilmesi. Frifox Agenti değiştirerek bazı üyelik gerektiren sitelere girilebildiğini yazıyor. Tabi Bi anlamda suistimal

Varsın Adam hileyle üyelik sayfalarımı gezsin.

Bende googleyi üye sayfalarımızı nasıl indexletiriz onun merakındayım..
ne yapabiliriz. Botun indexlemesini engellemeyi biliyoruz. fakat üye sayfalarına giriş iznini nasıl vereceğimizi hala bulamadım.

S

Semih

Misafir
uye sayfalarına giriş saglanamaz ki, her uyenin sayfası zaten şifrelenmiş olur ya admin olarak girer gorursun yada uuye kendi kul.adı ile girip gorur, başka bir şekilde o sayfaya giremezsin, google botda sayfana geldiginde o sayfaya bakar fakat içine giremeyince ya gordugu kadarını incexler yada hiç indexlemedn gider.

yapabilecegin şu var, uye sayfalarının gorunumunu sagla, yani her isteyen gorebilsin,o sayfayı gormek için şifreleme sistemi varsa onu kaldır, o zaman indexlenir,

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
yanlis anlamissin.
ben diyorum ki. sitede yazılar var. diyelimki fallar burçlar.
ama sen bu sayfaları okuyabilmen için üye olmalısın...

bende burada diyorum ki, yukarda bahsettiğim olayı nasıl yaparız mesela forumdaki yazıları okuyabilmek için üye olmak gerekiyor. fakat user agent google olunca site kapıları açılıyor.

Mesela arama yaptın. bi site çıktı karşına
ön görüntüde site var fakat siteye kendin gitiğinde üye olun diyor.

bilmem anlatabildim mi? Çok açıklamalı Oldu :p

S

superlative

Misafir
Eğer ASP kullanıyorsan, üyelik durumunun değerlendirildiği code satırını aşağıdaki statement ile kontrol edip google a torpil yapabilirsin.

strUserAgent = Request.ServerVariables("HTTP_USER_AGENT")

If inStr(1, strUserAgent, "Googlebot", 1) > 0 Then girisgecerli = True

Tabi bu sadece ornek bir kod sen kendine gore degistireceksin. Yani kendi sisteminden bir ziyaretcinin uye olup olmadigini denetleyen bir satir olmali o satiri yukardaki girisgecerli komudunun true olup olmamasina gore atlattirman lazim. Sanki Google senin sitene uyeymis gibi gostereceksin yani. Google sitenin tum yollari acilmis olacak. Tabi dikkat et yonetimsel yerlerede sizmaya calisir google sonra siteni eline verirler o yuzden robots.txt den bazi ozel yerleri engelleki giremesin. ASP ya da PHP bilmiyorsan zaten yazdigim seye fransiz kalmissindir. Ben PHP bilmiyorum yukardaki kod ASP icin.

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
saol dostum.
umarım bu iş görür..
googlebot/2.1 botun useragenti yanılmıyorum dimi. googlebot yazmakta yeterli olurmu?

yoktur

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
bunu yaparsan bu cloaka girer.banlanma sebebidir.haberin olsun.
yani google a başka şey gösterip ziyaretçiye başka şey gösteremezsin.
ayrıca google artık tek gelmiyor yani googlebot olarak geliyor ve birde normal bir ie kullanıcısı şeklinde geliyor.sitenin cloak yapıp yapmadıgını anlamak için

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
sonuç olarak üye sayfalarını herkese açmalıyız. Budur diyorsun yoktur.

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
Bu yöntemi forumlarında deneyen yokmu hiç.
Bi çok forum bu yöntemi kullanıyor, yani aramada bulduğun bi yazıyı okumak istersin. sen girince üye ol diyor. ama google giriyor.
forumda deneyipte banlanan varmı?

yoktur

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Dostum bu iş şans işi.
Ben sana söylüyorum banlanma sebebi.

Dedigim gibi google örümcekleri tek gelmiyor sayfalara indexlemek için.Örümcegin biri geçip girerken, bir tanesi aynı sayfada takılırsa siteni rapor ediyor.Siten ceza yemeye başlar.
Kaş yapayım derken, göz çıkartırsın.haberin ola.
hangi forum scriptini kullanıyorsun
benim 2 sitem banlandı işte bir hiç ugruna :)
ama başkası yapar birşey olmaz, bu birazda şans işi.
Ben artık işimi şansa bırakmıyorum

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
Forum değil. Üyelerin yazılar yazdığı bir site. ve yorumlar şeklinde.
ve sitede fal burç falan var. ben fallara google gelsin istiyordum.
dediğim gibi bi çok forum bu sistemi kullanıyordu. Pr 5 olan yabancı bi forum yakalamıştım. frifoxla girebiliyordum. Ve bu yüzden acaba diyorum hala :)
ama her zaman seni dikkate almışımdır. üyeliği kaldırdım.

S

superlative

Misafir
Aslında bunun ban sebebi olmaması lazım, bu cloak olayını ikiye ayırmak lazım. Kimisi googlea özel sayfa yapıp google geldiginde arlaarda keywordlerin çıkmasını sağlıyor mesela, bu ban sebebi olabilir. Ancak elinizde bir yazı varsa bunu sadece üyelere açmak istiyorsan, ama googleda listeleyebilsin istiyorsan bu banlanma sebebine girmemeli. Ben kendi sitemin makaleler bölümüne benzer birşey yapıyorum. Ama daha alengirli birşey sonuç olumlu olursa sana haber veririm disconnect. Google botları metinler içinde html tag olup olmamasını değerlendiriyor. Blok şeklinde kelimeler koyarsan senin hile yapmaya çalıştıgını sanabiliyor. Ama HTML tagları içeren bir içeriği sadece google botlarının erişimine açtıgında sorun olmuyor diye biliyorum. Birçok yabancı forum bunu yapıyor. Gerci onu aşmanında yolu var. Google toolbarın varsa direk cache düğmesine basıp site içerigini gorebiliyorsun. Ya da arama sonuçlarındaki ön bellek linkini tıklayıp. Benim düşündüğüm şey çok daha kapsamlı birşey. Hile demek yanlış olur. İçeriği korumak üzerine güvenlik tedbirleri geliştiriyorum. Malum içerik hırsızları fazla. Bu yüzden imzamdaki site aderesimizide sildim. Bilgi paylaşmak için doğru ama çalmak için değil. Sana verdiğim kod istedigin şeyi yapmanı saglar. USER Agent içinde googlebot geçiyor mu gecmiyormu ona bakar. Geciyorsa hemen botu yakalarsın. GoogBot 2.1 olmus 3.1 olmus fark etmez. googlebot kelimesini arıyor.

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
ok. sen sonucunu burada belirt bizde uygulayalım. teşekkür.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5