İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Uzmanından Adsense Yerleşimi

Xedal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
Adsense yayıncısı iseniz, reel yaşanıtınızdaki sorunlarınızdan çok, “Adsense’den nasıl daha çok para kazanırım?” diye düşünüyorsunuzdur şimdi.. Bunun için çeşitli yöntemler denediniz, webmaster forumlarından fikirler edindiniz. Yine de istediğiniz sonuca ulaşamadınız.
İstediği sonuca ulaşanlar da, zaten sırrını kimseyle paylaşmak istemez..
Ben de tıpkı sizler gibi, günlerce hatta aylarca Adsense yerleşimi hakkında makaleler okudum, çeşitli yerleşim yöntemleri denedim, forumlarda fikir sordum. Ama istediğim verimi alamadım.

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum; Türkiye’de, Adsense’den çok büyük miktarlarda para kazanamazsınız. Ve kendi geçiminizi sağlayacak kadar da çok para kazanmak için de, son derece zeki olmanız gerekmektedir. Şayet Adsense’den şu anda çok iyi paralar kazanan varsa, şahsen ben o kişiye saygı duyarım, zira o kişi benim gözümde çok zeki bir insandır.
Ben de, yıllarca şu Adsense belasını çözmeye çalıştım. Bunları uygulayıp uygulamamak size kalmış bir şey. Ve şu önemli bulgulara rastladım:

1. Adsense’den iyi kazanmak istiyorsanız, öncelikle sitenizin içeriği çok kaliteli olmalı. Çünkü siteniz ne kadar kaliteli ise, o kadar çok kaliteli reklamlar çıkar; nitekim, her kaliteli reklama tıklanması demek, sizin daha fazla kazanmanız demektir.
  2. Reklam yerleşimi çok önemlidir. Yüzlerce kez düşünmeniz gerekir. Ben, şöyle bir şey yaptım; Bizim semtte bulunan internet kafeleri dolaşıp, bir kaç müşteriye siteme girmesini rica ettim. Siteme giren müşterilere, sitemin içinde gezinmesini istedim. 12 kişiden 3 tanesi reklama tıkladı. Bunu içerik sandı. Şu demek oluyor ki; sitenize gelen insanlar, Adsense reklamlarını bilmiyorlar, dolayısı ile o reklamları sitemizin bir parçası sanıyorlar. Şurda dikkat etmeniz gereken bir husus var; Adsense reklamlarını, ziyaretçilerimize sitemizin bir parçası olarak göstermeliyiz. Etrafında çerçeve olan veya reklam olduğunu hissettiren Adsense reklam metinlerine tıklama oranı %1 bile değildir. Oysa, Adsense reklamlarını sitemizin bir parçası olarak ziyaretçilerimize sunduğumuzda bu oran %60′lara kadar yükseliyor.
  3. Reklamlarımızı yerleştirirken, reklam metin başlıklarının, sitemizin konu başlıkları ile aynı renkte olmasına son derece dikkat etmelisiniz. Bu, size çok fayda sağlayacaktır. Şayet, bu şekilde bir randıman alamazsanız, zıt renkler kullanın. Örneğin; sizin konu başlığı rengi siyahsa, siz reklam metin başlığının rengini turuncu veya kırmızı yapın. Şunu unutmayın ki, ziyaretçilerin en çok gözüne çarpan renkler turuncu ve eflatundur.
  4. Mümkün olduğunca, resim reklam gösteriminden uzak durun, metin reklam gösterimleri daha çok tık almaktadır.
  5. Adsense reklamlarını yerleştirirken en önemli husus, ziyaretçilerin o reklamı görebilecekleri bir yere yerleştirmektir. Şimdi, sitenize bakın, F5 tuşuna basın, sayfa açıldığında sitenize bir ziyaretçi gözüyle bakın; gözünüz ilk neyi gördüyse reklamlı oraya yerleştirin.
  6. Üstte olan reklamlar, altta duran reklamlardan çok çok daha iyi perfonmans göstermektedir. Mümkün olduğunca reklamlarınızı sayfanın üst bölgelerine yerleştirin.
  7. Deneme – yanılma yöntemi uygulayın. Sitenize reklamları yerleştirdikten sonra, bir kaç gün takip edin. Ziyaretçilerinizin hangi reklama daha çok tıkladığını öğrenmek için kanallar açın. Yani, her bir reklam birimine kanal ekleyin. Böylelikle , insanların en çok hangi reklam birimine tıkladığını daha iyi görürsünüz ve ona göre o reklam birimini daha çok kullanırsınız.
  8. Sitenizde 3 adet reklam birimi kulalnabilirsiniz. 3 adet reklam birimi size yetmeyebilir, ama tavsiyemiz 2 reklam birimi kullanmanız yönündedir. Çünkü, reklam gösterimi ne kadar az olursa, her bir tıklamaya o kadar çok ücret alırsınız. Örneğin, A adındaki reklam birimi 500 defa gösterilmiş ve 1 tık almışsa vereceği ücret 1 ila 3 sent arsındadır. Şayet reklam gösterimi 50 ise, bu bir tıklamaya vereceği ücret 10 ile 50 sent arasındadır. Yani, reklam birimini daha az göstermeye çalışın.
  9. Reklam gösterimlerini kesinlikle abartmayın. Sade, hoş, kibar yerlere kodlarınızı yerleştirin. Ziyaretçileriniz, içerikten çok reklama rastaladığında, aradığı şeyi okumadan sitenizden ayrılacaktır.
  10. Büyük reklam birimleri, küçük reklam birimlerine oranla daha fazla perfonmans göstermektir. Mümkün olduğunca büyük reklam birimlerini kullanın.
  11. Hepinizin kullandığı scriptler farklıdır. Kiminiz WordPress, kiminiz vBulletin, kiminiz SMF kullanmaktasınız. Ama 5 teki yazımı tekrar okursanız, scriptiniz ne olursa olsun, kazanmamak için hiç bir sebebinizin olmadığını göreceksiniz.
  12. Adsense kimsenin hakkını yemez. Açık açık söylüyor; “siten kaliteli olsun, içeriğin kaliteli olsun, siten güncel olsun ben sana kazandırırım” diyor.
  13. Sakın ha sakın, kendi reklamınıza tıklamayın. Çekirge bir sıçrar, iki sıçrar, üçüncüde banlanır.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Şayet aklıma yeni şeyler gelirse burdan devam edeceğim.
Şimdi, diyecekler ki; “Sen bunları yapıyor musun, kazanıyor musun?”
Evet, ben bunları yapıyorum..
Şunu unutmayın, ben de kim olduklarını ve hangi site olduklarını bilmiyorum ama, şu anda Türkiye’de Adsense’den ayda onbinlerce dolar kazanan Türk web site sahipleri var.
Bizim neyimiz eksik?

Derin Mizah Makalesidir

Tolerance

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Dostum verdiğin yararlı bilgiler için teşekkürler, madem ilk yorum benden.
İlk eleştride benden olsun :D eleştrim yazın için değil siten için olacak, çok fazla beyaza kaçmışsın.
Girer girmez monitör birden parlayı verdi :D Gözleri çok yoruyor. Dolayısıyla sitene giren kişi çok önemli bir konu için girmemişse fazla kalmaz.

DrMoto

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ben de kendi capimda söyle bi tavsiyede bulunayim

siteniz diyelim ki su sekildeyse,
..........................

reklamlari icerige asagidaki 2 sekilde yerlestirirseniz insanlar psikolojik olarak daha cok tikliyor, cünkü reklamlarin yerlerini okla birlestirip bakarsaniz > veya < seklinde bir hal aliyor, yani kisiyi psikolojik olarak tiklamaya yönlendiriyor.. kanit olarak da adwordste bu sekilde bir reklam verirseniz tiklama oraniniz artacaktir.. kisinin aradigi kelimeyi bu sekilde reklam metnine yerlestirin ve görün..

reklam...............
...........................
...............reklam
reklam................

veya

...............reklam
reklam................
................reklam

ya da tüm reklamlari en basa veya en sona dizebilirsiniz paralel alt alta

T

trgy

Misafir

reklamlari icerige asagidaki 2 sekilde yerlestirirseniz insanlar psikolojik olarak daha cok tikliyor, cünkü reklamlarin yerlerini okla birlestirip bakarsaniz > veya < seklinde bir hal aliyor, yani kisiyi psikolojik olarak tiklamaya yönlendiriyor.. kanit olarak da adwordste bu sekilde bir reklam verirseniz tiklama oraniniz artacaktir.. kisinin aradigi kelimeyi bu sekilde reklam metnine yerlestirin ve görün..

reklam...............
...............reklam
reklam................

veya

...............reklam
reklam................
................reklam

İlk verdiğini yerleşim planında daha fazla tık alınıyor. Öneririm ben de. :harika:

Xedal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
Dostum verdiğin yararlı bilgiler için teşekkürler, madem ilk yorum benden.
İlk eleştride benden olsun :D eleştrim yazın için değil siten için olacak, çok fazla beyaza kaçmışsın.
Girer girmez monitör birden parlayı verdi :D Gözleri çok yoruyor. Dolayısıyla sitene giren kişi çok önemli bir konu için girmemişse fazla kalmaz.

öncelikle saygılarımı sunmama izin veriniz;

site teması Anarşik çocuk (Beyazıt ) adlı bir arkadaşın yapımıdır. Dediğiniz gibi beyaza çok kaçıyor. Uzun süredir bu temayı değiştirmeyi düşünüyorum. Şu anda butonları ve logosu ingilizce olan bir temayı türkçeleştirmekle uğraşıyorum. işlerimin yoğunluğu nedeni ile biraz ağır çalışıyorum. Gelecek hafta içi bitecek inşallah.

reklam...............
...............reklam
reklam................

veya

...............reklam
reklam................
................reklam

inanın ki bu şekilde hiç bir şey anlamadım..

".............." noktalar yazı içeriği mi oluyor?"

bunu biraz daha açar mısınız lütfen

zubar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
23
ben de anlamadım üstünde de durmamıştım dün :D

Xedal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
ama mantıklı bir şeye benziyor.. Arkadaş biraz daha açarsa olayı süper olur..

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5