İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

VB hakkında bir kaç sorum var

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59
VB ile ilgili fazla bir bilgim yok genelde smf forum kullanıyorum ve istediğim gibi değiştirebiliyorum. Aklıma takılan bir kaç soru var.

1- Vb ile VBseoyu birmi alsak daha iyi olur yoksa forumu alıp seo eklentisi 3-4 ay sonra alsak her hangi bir değişiklik olmaz mı?
2- Sanırım $180.00 each verip owned lisans almamız lazım bu ömür boyu lisansmı oluyor. Yani istediğimiz kadar kullanabiliyormuyuz.
3- Owned lisansın bir yıllık olduğunu söylemişler bir çok yerde bu bir yıl dolduğunda yine 180 mı verip güncellemeleri alacağız.
4- Sadece bir domaindemi çalışıyor başka bir domaine taşımak için bir şeylermi yapmak lazım.
5- Alt dizine kurduğumuzda farklı bir şeylermi yapmamız gerekiyor lisans alırken belirtmek filanmı lazım.
6- Kullanmayı hiç bilmiyorum çok zorluk çekermiyim :).

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
VB ile ilgili fazla bir bilgim yok genelde smf forum kullanıyorum ve istediğim gibi değiştirebiliyorum. Aklıma takılan bir kaç soru var.

1- Vb ile VBseoyu birmi alsak daha iyi olur yoksa forumu alıp seo eklentisi 3-4 ay sonra alsak her hangi bir değişiklik olmaz mı?
2- Sanırım $180.00 each verip owned lisans almamız lazım bu ömür boyu lisansmı oluyor. Yani istediğimiz kadar kullanabiliyormuyuz.
3- Owned lisansın bir yıllık olduğunu söylemişler bir çok yerde bu bir yıl dolduğunda yine 180 mı verip güncellemeleri alacağız.
4- Sadece bir domaindemi çalışıyor başka bir domaine taşımak için bir şeylermi yapmak lazım.
5- Alt dizine kurduğumuzda farklı bir şeylermi yapmamız gerekiyor lisans alırken belirtmek filanmı lazım.
6- Kullanmayı hiç bilmiyorum çok zorluk çekermiyim :).

bu veye buna benzer soruları daha önce başka arkadaşlar için özelden cevaplamıştım foruma yazmak ta fayda var:

1- Vb yi alın, SEO eklentisini almayın. İlle de alıcam diyorsanız 3-4 ay sonra alın.

2- Burada bazen yanlış anlaşılma oluyor, yanlış anlaşılmayı ortadan kaldırmak için açıklayayım. Lisans evet ömür boyu yani istediğin kadar o domain için kullanırsın. Ama destek ömür boyu değil. Destek nedir derseniz, o da yeni versiyonların yüklenmesi ve takıldığınız yerleri vbulletin elemanlarına sormanızı içeriyor. destek 180 doları verip vb yi aldığınızda 1 sene fiyatın içinde geliyor. Sene sonunda desteği yenilemeniz yani 30-40 dolar artık neyse ödemeniz gerekiyor. Sene sonunda destek ücretini ödemezseniz lisansınıza birşey olmuyor, ömürlük lisans lisans sözleşmesine uyduğunuz sürece daima geçerli.
Örneğin 1 sene doldu. 1 senenin ardından da 3 ay geçti ve vb 4.0 çıktı. bu versiyonu indirebilmek için senelik destek ücretini yatırmanız lazım. Yatırmanızın ardından o an itibarı ile 1 sene geçerli olacak desteğiniz devreye girer ve yeni versiyonları, yamaları sorunsuz indirirsiniz.
Tavsiyem, her sene desteğinizi yenileyin ve son sürümleri indirerek vb nizi güncel tutun ki, siteniz heklenmesin...

3- Owned lisans 1 yıllık değil, yukarıda da açıkladığım üzere destek 1 yıllık. Owned lisans ömürlük.

4- Evet sadece 1 domainde çalışır, yani hem yorum.iyinet.com hemde forum.iyinet.com da çalıştıramazsınız. Lisans anlaşmasına aykırıdır.

5- Güzel soru, bildiğim kadarı ile alt dizine kurunca hangi domainin alt dizinine kurduysanız onun için geçerli oluyor. Bu konuda kesin emi n değilim ama hatırladığım kadarı ile www.iyinet.com/forum ve www.iyinet.com/yorum şeklinde her iki alt dizinde kullanma hakkınız var. Çünkü lisans domain bazında.

Sormamışşınız ama ek olarak şu da var. 1 domain 1 den fazla makina üzerinde ise, vb yi her iki makinada da kullanabilirsiniz, yeter ki domain aynı olsun.

6- En başta biraz karışık gelir, öğrenince alışırsın.

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59
1- Hocam neredeyse bütün forumlarda vbseo kurulu bunu kurmazsak sitemiz indexlenmezmiş gibi geliyor yada hiç bir zaman üst sıralarda çıkmaz gibi yani vbseo nun gelen hitlere etki etme ihtimali tahmini % kaçtır. Yani foruma bin kişi geliyorsa bunun 500'ü vbseo sayesinde diyebilirmiyiz.

2- Ayrıca forumda teşekkür eklentisi, Paralı üyelik eklentisi filan var ve iyinet forumdaki reklamlar içinde bir eklentimi var acaba yukarda 5 adet çıkıyorya bunlar içinde ayrıyetten paramı ödemek gerekiyor.

3- Bence en önemliside baya bir yatırım yapmak gerekiyor forum için forum seo vs. derken tema filanda alınınca bi 500$ edicek heralde. Acaba biz de kazanıcazmı yani bu forum ile para kazabiliyormuyuz. Sadece para kazanmak için böyle bir forum kurulmasını nasıl buluyorsunuz ?

4- Hosting seçerken nasıl bir yol izlemeliyiz. Küçük bir hosting ile başlasak ilerde siteyi taşırken sorun yaşarmıyız başka servera aktarırken.

5- İngilizcem çok çok kötü destek alırken Türkçe destek veren elemanları varmı.

6- Bu owned lisans bir domain için geçerli ise lisanslarını nasıl satıyorlar.

7- Bunu sırf merakımdan soruyorum iki serverda nasıl çalışıyor acaba mysql bi serverda dosyalar diğer serverdamı :).

Cevaplarınız için teşekür ederim ayrıca.

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
1- Hocam neredeyse bütün forumlarda vbseo kurulu bunu kurmazsak sitemiz indexlenmezmiş gibi geliyor yada hiç bir zaman üst sıralarda çıkmaz gibi yani vbseo nun gelen hitlere etki etme ihtimali tahmini % kaçtır. Yani foruma bin kişi geliyorsa bunun 500'ü vbseo sayesinde diyebilirmiyiz.

2- Ayrıca forumda teşekkür eklentisi, Paralı üyelik eklentisi filan var ve iyinet forumdaki reklamlar içinde bir eklentimi var acaba yukarda 5 adet çıkıyorya bunlar içinde ayrıyetten paramı ödemek gerekiyor.

3- Bence en önemliside baya bir yatırım yapmak gerekiyor forum için forum seo vs. derken tema filanda alınınca bi 500$ edicek heralde. Acaba biz de kazanıcazmı yani bu forum ile para kazabiliyormuyuz. Sadece para kazanmak için böyle bir forum kurulmasını nasıl buluyorsunuz ?

4- Hosting seçerken nasıl bir yol izlemeliyiz. Küçük bir hosting ile başlasak ilerde siteyi taşırken sorun yaşarmıyız başka servera aktarırken.

5- İngilizcem çok çok kötü destek alırken Türkçe destek veren elemanları varmı.

6- Bu owned lisans bir domain için geçerli ise lisanslarını nasıl satıyorlar.

7- Bunu sırf merakımdan soruyorum iki serverda nasıl çalışıyor acaba mysql bi serverda dosyalar diğer serverdamı :).

Cevaplarınız için teşekür ederim ayrıca.

1- Bence vbseo nun artık(!) etkisi yok. Google için durum böyle.

2- Eklentilerin çoğu ücretsiz ve www.vbulletin.org sitesinde yayınlanıyor. İndirmek için lisanslı vb sahibi olmanız gerekiyor. Teşekkür eklentisi vbulletin.org da ücretsiz. Ücretli eklentiler de var ama çoğu ücretsiz. Ücretli üyelik Vb nin kendi içinde var. Reklam scripti benim yazdığım bir uygulama, vb ile ilgili değil.

3- Para kazanmak içi forum kurulur elbet neden kurulmasın. Para kazanıp kazanmaması forumun içeriğine ve verdiğiniz emeğe bağlı. Çalışmayana ekmek yok.

4- Çok önemli bir noktaya parmak bastınız. Pekçok kişinin yaptığı hata vb yi küçük bir ortamda host etmektir. Vb li forum kuracaksanız dedicated ve minimum 2Gb ram ve güçlü bir işlemci lazım. Hard disk boyunun büyük olmasına gerek yok ama hızlı olması önemli, örneğin 10Krpm 70Gb HD gayet iyi.

5- Bildiğim kadarı ile Türkçe destekleri yok, ama forumlarında Türkçe sorularına cevap veriliyor, cevap verenler arasında ben de varım.

6- Siz adamlara hangi domain için lisans alacağınızı lisans alırken bildirmek zorundasınız. Onlar kaynak kodların içine domain adınız ile bilgileri gömüyrolar. Her domain in kaynak kodu yani PHP kodu farklı oluyor. Örneğin benim 2 domain için 2 adet VB lisansım olsun forum.iyinet.com ve yorum.iyinet.com. Her iki domani kendi dosyaları ile güncellemek zorundasınız, dosyaları çapraz kullanırsanız yani forumunkini yorumda yada yorumunkini forumda kullanırsanız lisansınız iptal olur. Üye kontrol panelinde her domain için ayrı ayrı dosya indirme seçeneğiniz bulunuyor.

7- 2 serverda şu şekilde çalışıyor. Aslında 3 server var, MySQL 1 serverda, forum.iyinet.com 2 serverda. Load balancing ile kullanıcı 2 serverdan birine yönleniyor. Load balancing basitçe DNS ayarlarından yapılabiliyor.

Misafir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
18
6- Siz adamlara hangi domain için lisans alacağınızı lisans alırken bildirmek zorundasınız. Onlar kaynak kodların içine domain adınız ile bilgileri gömüyrolar. Her domain in kaynak kodu yani PHP kodu farklı oluyor. Örneğin benim 2 domain için 2 adet VB lisansım olsun forum.iyinet.com ve yorum.iyinet.com. Her iki domani kendi dosyaları ile güncellemek zorundasınız, dosyaları çapraz kullanırsanız yani forumunkini yorumda yada yorumunkini forumda kullanırsanız lisansınız iptal olur. Üye kontrol panelinde her domain için ayrı ayrı dosya indirme seçeneğiniz bulunuyor.
Dediğiniz gibi ayrı ayrı dosya indirme seçeneği var. Bence o seçenekler domainlere bağlı script lisanslarını gösteriyor. Benim üyeliğime bağlı iki tane vbulletin ve seo lisansı var. Güncellemelerini aynı dosyadan yapıyorum her hangi bir sorun olmadı. ? Her site için scriptlere kod gömdüklerine inanmıyorum.

crownprince

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
arkadaşlar vbseo yu hafife almayın arkadaşım forumu ilk başta zoint seo ile başladı en fazla 2000 tekil hiti vardı daha sonradan vbseo aldı ve hit 10000 tekillere çıktı hesabını siz yapın ve bu site 8 aylıktı o zaman

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Güzel bilgiler var ve aklıma bir şey takıldı ve merak ettim.

Diyelim lisansı forum.iyinet.com için aldık. Ancak daha sonra bunu değiştirmeye kara verdik. Yorum.iyinet.com veya forum.baskasite.com şeklinde. Böyle bir durumda neler oluyor ?

GNeRaL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
Lisans domainini değiştirmenize izin veriyor vBulletin. Ve tabi değiştirilen (önceki) sitede vBulletin kaldırılmasını istiyor.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5