İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

vBulletin 3.6.3 yayında.

Ramses

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
versiyonu nasıl yükseltebilirim. Yeni sürümü indirdim bilgisayara ama sadece dosyaları upload etmek yetmez herhalde. Bilen birisi kısaca anlatabilirmi

emucu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
uzun uzadıya yazmadım direk vbulletin-tr.com dan alıntı yaptım :)

Mack' Alıntı:
Upgrade Nasıl Yapılır

- Önceki bir sürümden bir üst vBulletin sürümüne nasıl upgrade yapılır. Burada örnek olarak 3.0.7 'den >> 3.5.0 Beta 1'e upgrade işlemini göstereceğim. Fakat diğer sürümler arası upgrade işlemi de aynı mantıktadır, hemen hemen aynı şekilde yapılır.

- Önce her ihtimale karşı forumun yedeğini alın. Telnet/SSH (önerilen bu) ; Cpanel (plesk) yedeği, db yedeği (phpMyAdmin'den). Herhangi bir tersliğe karşı geri yükleyebilesiniz.

- Upgrade işlemine başlamadan önce Admincp'den forumu kapatın.

- Yeni yüklenecek (upgrade edilecek olan) sürümün upload klasöründeki tüm dosyalar birebir ftp 'ye çalışır vaziyette olan forumun dosyalarının üzerine upload edilir. "Bu isimde bir dosya mevcut, devam edip bunun üzerine yazdırmak istiyormusunuz?" şeklindeki sorulara >> "Tümüne Evet" diyeceksiniz -ki yeni dosyalar eskilerinin üzerine yazılsın.
Dikkat !! :: FTP'deki images isimli klasörü önceden bilgisayarınıza yedeğini alın, indirin. Çünkü TR buttonlarınız varsa ve avatarlar buradadır. Bunun yedeği alınmazsa klasör resetleneceği için içindekiler de gidecektir.

- Upload esnasında yeni config.php dosyasını hazırlayın. vB 350 'de taban değiştiği için 3.0.x sürümlerindeki config.php uymaz. Kolay anlaşılması için önemli ve gerkli noktaların ayarını, iki config arasında (3.0.x ve 3.5.0) kıyaslayarak göstereceğim. Alttaki kısımları örnek olarak doldurdum; bunları doğru yaptığınız takdirde hata vermez; diğer yerler önemli değildir ve isteğe bağlıdır;

Kod:
vB 3.0.7                                     vB 3.5.0
__________________________________________________________________________________________________________
$dbname = 'forum';                           $config['Database']['dbname'] = 'forum';

$dbusername = 'organik81';                   $config['MasterServer']['username'] = 'organik81';
$dbpassword = '123456';                      $config['MasterServer']['password'] = '123456';

$technicalemail = '[email protected]';      $config['Database']['technicalemail'] = '[email protected]';

- Tüm dosyaların upload işlemi bittikten sonra, ayarladığınız config.php dosyasını includes klasörüne upload edip; install klasöründeki upgrade dosyasını çalıştıracağız. Burada 350 Beta 1 'e upgrade edildiği için upgrade_350b1.php dosyasını çalıştırılacak. Siz sadece sırasıyla "Next" veya "Proceed" tıklayıp bir sonraki sayfaya geçin; işlemleri otomatik kendisi yapacak.. (Eğer upgrade edeceğiniz sürümün eski olandan birden fazla sürüm farkı varsa sadece upgrade.php dosyasını çalıştıracaksınız!!)

upgrade0005hv.gif

- Alttaki resimdeki aşamaya kadar gelin;

upgrade0013ve.gif

- Bu aşamada FTP'deki install klasörünü silin ve o alttaki "Go Back" düğmesine basın.

- Admincp'ye direk yönlendirileceksiniz. İşlem bitmiştir....

Not : Eğer kullanacağınız sürüm için elinizde bir tema (style) dosyası yoksa ve eskisini kullanmaya devam edecekseniz; düzgün çalışması için templatelerin resetlenmesi gerek !!!!! Bu sorunla karşılaşan birçok arkadaş var !!!

emirx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Yav ben halen çok eski sürüm kullanıyorum bir sorun çıkar mı acaba yoksa upgrade etmekte fayda mı var?

emucu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
aslında 360 dan sonra büyük ihtimal 37x gibi farklı sürüme geçinceye kadar temalarda sorun çıkmaz.

nedeni ise.

örneğin 350 a göre düzenlenen tema 355 e kadar sorunsuz geldi ama 36x yapınca mesaj yazma kısımlarında daralma oldu ve en baştan yapmak zorunda kaldık.

şimdilik temaları resetlemeye gerek yok gibi 360 kullananlar 363 e kadar temayı resetleme ihtiyacı doğmuyor.

Cyberay

0
Yasakli Uye
İyinet Üyesi
Reaction score
0
halan bilinen büyük açıklar devam ediyo.. arama butonunu kullanıclar açtıysanız java kodları ile servera sızabiliyorlar

benden sizlere tavsiye forum admin panelinin ismini kesinlikle deiştirin

ör: www.siteismi.com/forum/admincp/index.php yerine /forum/xxxx/index.php yapın

Mert45

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
eline sağlık emucu ama bişiyi unutmuşun upgradede
en son upgrade.php yi unutmuşun anlatmayı

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5