İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

vBulletin Forum Optimizasyonu - İlgilenenler okusun

nokie

0
İyinet Üyesi
Reaction score
8
selam,

eminim bir cogumuz forumlarimizi daha stabil, serveri yormayacak ve hizli sekilde calismasi icin ugrasiyoruz. Benim bu konuda vbulletin icin uyguladigim yontemler var, bunlari sizinle paylasmak istiyorum.

Oncelikle veri tabanindan onemli derece yuku kaldirmak ve veri tabani boyutunu azaltmak icin, avatarlari veri tabanindan tasiyip web alanina tasiyoruz. bunun icin;

ftp den servera baglanip, forum/ dizininde customavatars klasoru olusturup chmod 777 yapiyoruz. Ardindan;

admincp -> avatars -> Avatar Storage Type

linkinden avatarlari veri tabanindan serverdaki customavatars klasorune tasiyoruz.

Eklentileri (Attachments) Veri Tabanindan Klasore Tasiyin;

Yine veri tabanindan eklentileri, serverdaki klasore tasimak ve veri tabani boyutunu azaltmak icin;

ftp den servera baglanip, forum/ dizininde attachments klasoru olusturup chmod 777 yapiyoruz. Ardindan;

admincp -> attachments -> Attachment Storage Type

linkinden eklentileri, veri tabanindan ilgili klasore tasiyoruz.

CSS leri Klasore Tasiyin;

ftp den baglanip forum/clientscript/vbulletin_css dizinine chmod 777 yapiyoruz. Ardindan;

admincp -> vbulletin options -> vbulletin options -> style and language options

linkinden cssleri veri tabanindan ilgili klasore tasiyoruz.

GZIP Sayfa Sıkıştırma Ozelligini Aktif Edin;

Bu ozellik butun vbulletin forumda text iceren her sayfada aktif rol oynar, mesela; forum ana sayfa, mesajlar, basliklar, pm vs vs. Gzip sıkıştırması sayesinde normalden cok daha hizli bir sekilde acilir. Ayrica bu ozellik sayesinde bandwidth harcamaniz azalir.

Bu ozelligi aktif etmek icin;

admincp -> vbulletin options -> vb options -> Help Cookies and HTTP Header Options.

linkinde GZIP Output Compression bolumunde;

GZIP aktif ettikten sonra, sıkıştırma seviyesini "1" olarak ayarlayin.

Not: 1 den yuksek bir rakam yazmaniz serverdaki cpu kullanimini arttirir ve sunucuyu yorar.

Not2: mod_gzip modulu serverinizda aktifse, vbulletinden GZIP fonksiyonunu aktif etmeyin, bu sefer yararindan cok zarari olur cpu, bandwidth vb. kullanim derecesi aksine artar ve forum yavas calisir.

Benzer Konular Aramasi yapan fonksiyonu kapatin;

Bu ozelligi kapatmaniz yuksek trafikli forumlardaki yuku kat ve kat azaltacaktir, bu ozellik herhangi bir konuya girdiginizde konunu en altinda o konuyla benzer diger konulari forumda otomatik arama yaparak bulup size gosteriyor ve bu ozellik trafigi yuksek forumlarda mysql'nin asiri yuklenmesine sebep oluyor;

admincp -> vbulletin options -> thread display options (showthread)

linkinden show similar threads fonksiyonunu kapatin.

İlgili Forumu Gezen Kullanicilar bolumunu kapatin;

Bu ozellik aciksa, hangi foruma tikladiysaniz o forumu gezen kullanicilar gosterilir ana sayfadaki ile karistirmayin. bunuda kapatmak icin:

admincp -> vbulletin options ->forum display options (forumdisplay)

linkinden show users browsing forums ozelligini kapatin.

Konu Goruntuleme Sayaclarini Hemen Guncellenmesini Saglayan fonksiyonu kapatin;

admincp -> vbulletin options -> server settings and optimization options

linkinden Update Thread Views Immediately ozelligini kapatin.

aslinda daha cok sey var ancak en onemli olan bunlar, bunlari uyguladiginiz surece stabil ve hizli calisan bir foruma sahip olursunuz.

Ayrica lisansi olanlar vbulletin.org adresinden white page stripper'in 3.5.3 icin son versiyonunu indirip kullanabilir. Bu plugin'inde amaci sayfalardaki beyaz bosluk, satirlari temizleyip ekrana daha hizli bir sekilde basmasini sagliyor.

Hepinize faydali olmasi dilegiyle.. sormak istedikleriniz, ayrica bu baslik altina eklemek istedikleriniz olursa lutfen yazin.

D

doLob

Misafir
bu yazi icin rep vermek isterdim ama daha once vermisim :)

tesekkurlerimi ileteyim bari

"You must spread some Reputation around before giving it to nokie again."

rosende

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
bunu yaptıktan sonra hızlı mesaj yazma calısmaz oldu :(

nokie

0
İyinet Üyesi
Reaction score
8
php info dan apache mod_gzip yuklu olup olmadigina baktinmi?

serverda mod_gzip yukluyse ve sen gzip aktif ettiysen vbulletinden daha baska sorunlarda cikacaktir.

gzip haricinde baska bir fonksiyonun hizli cevapla baglantisi yok

nokie

0
İyinet Üyesi
Reaction score
8
tesekkurler ilginiz icin herkese, daha stabil optimizasyonlar oldugunda yine paylasacagim

rosende

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
denedım ama sorun hala devam etmekte...Hızlı Cevap Yollanıyor -Lütfen Bekleyin seklınde takılıp kalıyor

nokie

0
İyinet Üyesi
Reaction score
8
hizli cevap yazarken turkce karakterler kullanmadan yazip yollamayi denermisin? mesela: üğişçö , ÜĞİŞÇÖ gibi karakterleri kullanmadan.

eger calisirsa, buyuk ihtimal sorun makinedeki iconv yazilimi ile ilgili. ayni sorun forumu 3.5 versiona guncelledikten sonra bende yasamistim. olay ajaxla ilgili.

makineye iconv kurmali yada kuruluysa tekrar kontrol ettirmelisin.

ayrica emin olmak icin admincp den disable ajax features yaptiginda hizli cevap duzgun calistiginida gorebilirsin.

emucu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
rosende' Alıntı:
bunu yaptıktan sonra hızlı mesaj yazma calısmaz oldu :(

admin cp ye gir > stillere gel > düzenleye gir > show theread templates kısmını genişlet ve hepsini resetle..

düzelmesi lazım..

rosende

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
gercektende şğı gıbı harflerde sorun yapıyor. iconv nasıl kuracagım yada disable ajax nerden kapatabılırım

nokie

0
İyinet Üyesi
Reaction score
8
Admin CP -> vBulletin Options -> General Settings -> Disable AJAX Features

ajax kapanir, problemin cozulur.

iconV icin makine sahibine basvurabilirsin.

ruen

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
nokie' Alıntı:
Eklentileri (Attachments) Veri Tabanindan Klasore Tasiyin;

Yine veri tabanindan eklentileri, serverdaki klasore tasimak ve veri tabani boyutunu azaltmak icin;

ftp den servera baglanip, forum/ dizininde attachments klasoru olusturup chmod 777 yapiyoruz. Ardindan;

admincp -> attachments -> Attachment Storage Type

linkinden eklentileri, veri tabanindan ilgili klasore tasiyoruz.

.

teşekkürler.. çok kaliteli bilgi ancak ben dizini doğruda yaptım /forum/attachments/ falan fıstık her türlüsünü denedim ama olmuyor dosyayı açıp chmod 777 yapmama rağmen.. çözümü nedir?

nokie

0
İyinet Üyesi
Reaction score
8
klasor yazilabilir durumda olmali, dosya derken klasorumu kastettin? FTP den baglanip attachments klasoru uzerinde sag tiklayip chmod 777 yapman gerekiyor bu klasore. sonra yukardaki yazidaki gibi attachments bolumunden storage type'i veri tabanindan file tipine cevirceksin okadar cok basit.

bu arada hata falan aldinmi admincp den bunu yaparken?

ruen

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
ya dedim ya yazılabilir yaptım diye ? chmod 777 yaptım dedim.

ben sizden tam path ne olacak örnek verirmisiniz diyorum.. örneğin public_html içinde forum dosyası onun içindede attachments var. path nasıl olmalı?

nokie

0
İyinet Üyesi
Reaction score
8
forumun root dizininde olusturcaksin attachments klasorunu, ayni olay avatarlar icinde gecerli.

ornek forum klasoru icinde kullaniyorsan:

/forum/attachments olmali.

direk public_html icindeyse:

attachments olusturman yeterli.

ruen

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
eski serverımda path yanlış diyordu şimdi yeni serverımda şunu diyor:

Your server has PHP's SAFE_MODE enabled. You can not move attachments to files while SAFE_MODE is enabled. Please contact your host and ask them to consider disabling it if you wish to use the file system for attachments.

php safe mode nasıl disactive edebilirim? hosting yetkililerine başvurun demeyin bana nasıl yapacağımı söyleyin plz önemli olan benim örenmem onlar nasıl olsa yapar :)

path yanlış hatasıda şöyleydi CHMOD 777 yapmama rağmen;(klasör oluşturuldu)

We attempted to write a test file to /forum/customavatars, but we were unsuccessful. Please verify that the web server has write/delete permissions for this path.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5