İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Vbulletin Suite hakkında

hukuki

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Bilindiği üzere Jelsoft Vbulletin Suit adlı CMS'ini http://forum.iyinet.com/vbulletin-vbseo/119601-vbulletin-4-0-geliyor.html duyurdu ve satışa sundu. (Henüz test aşamasında).

http://www.vbulletin.com/forum/content.php adresli portal sayfasına baktığımızda açıkçası ben hayal kırıklığına uğradım.

Portal kısmı olarak lanse edilen bu sayfa vbadvanced.com hazır portalının yerini tutamayacağı gibi sunulan makale scripti de oldukça basit. Herşey bir kenara makalelerin altına yorum yapılabiliyor ama bunlar bildiğiniz forum ile ilişkisi olmayan yorum şeklinde gerçekleşiyor.
Makaleler ile forumlar arasında "benzer forumlar", "benzer makaleler" şeklinde bir bağlantı da olmaması bence her iki ürünün (vbulletin 4, Vbsuite) birbirinden kopuk olarak hazırlandığını düşündürüyor. Bu haliyle bir wordpress blog üzerine oturtulmuş forumdan farkı olmayan CMS'yi tercih etmek bence şu an için lüzumsuz.
Ama ileride mod'ları çıkması ve cms geliştirmesi ile en azından portal ihtiyacı olanlar için kolay bir paket sunulması da avantaj.

Ruhela

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Aynı yazdığınız gibi bende hayal kırıklığına uğradım ve istenilen ücrette cabası,

istedikleri ücrete karşı istinaden, çoğu vBulletin coder portal sistemi yaptırıp alınabilinir diye düşünüyorum.

hukuki

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Daha önce vbportal.com kullanıyorduk. Oldukça fonksiyonel, hazır mod.lu bir portaldı. Fakat dil dosyaları her güncellemede sorun oluşturduğundan vbadvanced.com portal kullanmaya başladık (en azından geçiş süreci için). Ama şu haliyle ya kendi kodumuzu yazacağız ya da vbadvanced.com kullanmaya devam edeceğiz
Vbsuite'in tek avantajı bloglar ve makale kodu olsa da bunlar zaten ya ihtiyacımız olmayan veya basit bir kodla da halledilebilecek hususlar olduğundan hayal kırıklığına uğradık. Ama belli olmaz, takip etmeye devam edelim.

Ruhela

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
:) bakalım daha ne kadar para çarpabilecekler bizden :)

GNeRaL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
Şu anki hali gayet güzel.

@hukuki'nin bahsettiği problemler giderilmiş görünmekte. Tema desteği biraz daha bol olsa tadından yenmez :)

jackal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
4 serisine geçmek en buyuk hatanız olur ,
düşününü 4 serisinini ilk patch ınde 200 bug gıderıldı !
3.8 serisinini bile hatalardan arındırılıp kullanılabilir güvenli bir hale gelmesi 2 yıl sürdü.
Bu etapta geçiş buyuk yanlşışlık olur henuz hiç bir şeyı bellı bıle değil,
Sunucu ne yapıyor yorar mı, tuketımı nedır vs.
kuçuk forumun varsa gçersınde buyuk forumun varsa hiç gerek yok

Turgut

0
Yasakli Uye
Reaction score
6
Bilindiği üzere Jelsoft Vbulletin Suit adlı CMS'ini http://forum.iyinet.com/vbulletin-vbseo/119601-vbulletin-4-0-geliyor.html duyurdu ve satışa sundu. (Henüz test aşamasında).

http://www.vbulletin.com/forum/content.php adresli portal sayfasına baktığımızda açıkçası ben hayal kırıklığına uğradım.

Portal kısmı olarak lanse edilen bu sayfa vbadvanced.com hazır portalının yerini tutamayacağı gibi sunulan makale scripti de oldukça basit. Herşey bir kenara makalelerin altına yorum yapılabiliyor ama bunlar bildiğiniz forum ile ilişkisi olmayan yorum şeklinde gerçekleşiyor.
Makaleler ile forumlar arasında "benzer forumlar", "benzer makaleler" şeklinde bir bağlantı da olmaması bence her iki ürünün (vbulletin 4, Vbsuite) birbirinden kopuk olarak hazırlandığını düşündürüyor. Bu haliyle bir wordpress blog üzerine oturtulmuş forumdan farkı olmayan CMS'yi tercih etmek bence şu an için lüzumsuz.
Ama ileride mod'ları çıkması ve cms geliştirmesi ile en azından portal ihtiyacı olanlar için kolay bir paket sunulması da avantaj.

Vbulletin kodlayıcılarıda sizin gibi düşünüyorlarki 80 $ gibi bir ücretle 3.7 'yi
3.8 yapmaya izin vermiyorlar. Direk 200 $ gibi bir ücret ödeyip VB 4 almaya zorluyorlar. Gözümde malesef değerleri düştü.

hukuki

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Kodu test ediyoruz. En hoş özelliği bir forum konusunu veya içindeki bir iletiyi, makale veya blog'a bir tıkla çekebilmesi. Fakat bu hem sitede mükerrer kaynak oluşturuyor hem de özellikle forumlardan bağımsız çalışıyor. Genel bir portaldan çok (linkler, dosyalar vs) haber portalını andırıyor. Mod-rewrite olayı suite kısmında pek çözülmemiş gibi. Portal anasayfasında forum linkleri SEO'suz görünüyor.(Bazı yerlerde SEF url'ler değil, örnek olarak showthread.php?xxx gibi görünüyor).
Jackal adlı üyenin vurguladığı konu gerçekten yerinde. Şimdiden yamana yamana bir hal oldu. Sürekli pach sürümleri başladı bile. Oturması kendine gelmesi de yine zaman alacak gibi görünüyor.

Vbsuite alternatif olarak tercümelerle vs. uğraşırım diyorsanız bence en güzel hazır mod.lu portal vbportal.com da ancak ücretliydi.
Ücretsiz istiyorum diyorsanız microhellas cms veya vbadvanced gayet ideal bir çözüm yolu olur.

Turgut beyin bahsettiği konuya gelince. Jellsoftun bu tavrı birçok kullanıcıyı üzdü, kırdı. Fakat özellikle Türklerin vb düşkünlüğü ve bolca eklentisinin olması vb.i vazgeçilmez yapıyor. Sözleşmelerini tam incelemedim ama yeni vb.de her sene lisans ödemeyeceğiz gibi geliyor. Bu durumda vb5 çıkana kadar 3 sene geçse zaten 90-100 dolar ödeyeceğimizden fazla bir dezavantaj yok gibi. Şu an için hayalkırıklığı olan vbsuite belki çok daha kullanışlı bir portala çevrilir. Açıkçası sitede vbsuite kullanıp, kullanmamak konusunda çok kararsızız. Belki anasayfa olarak değil de bir portal anasayfası veya altsayfa olarak kullanılabilir.

Vb.ne emsal ücretli bir invision power board (IBP) da iyi bir kod. Ücretsiz bir MYBB (hazır portalı üstünde) en azından çok aşırı hit alana kadar vbulletinin yerini doldurur belki de aratmaz diye düşünüyorum.

eXtreme

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Suite kullanmaktan çekinmeyiniz.

İlk çıktığı gün kurulumunu yaptım. Geçen haftaya kadar bir çok sorunla boğuştum. Seneler içerisinde vbulletin konusunda tecrübelendiğim için bu sorunların çoğunu çözdüm ya da vBulletin support ile iletişime geçip çözmemde yardımcı olmalarını istedim.

Geçen hafta Kullanılabilir Son Versiyon: 4.0.2 Patch Level 1 çıktı. Gördüğüm kadarıyla bir çok bug temizlenmiş ve hem yazılım hem arayüz konularında bir çok değişiklik yapılmış. vBulletin eski tadına patch level 1 ile ulaştı.

Yenilikler cezbedici. Korkmayın. Yazılım alanındaki yeniliklere hemen aşina olmak sizden bir şeyler götürmez aksine bir şeyler katar.

hukuki

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Vbulletin 4 kurmak isteyenlerin, 4.0.3 versiyonunu beklemelerini öneririm. Sorunları giderilmeye çalışılsa da şu anki sürümde çok fazla bug var. Üstelik eski 3.8.4 sürümüne nazaran bir yavaşlık söz konusu.

SpyCracker

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
serverınız saglam değilse geçmeyin

çok yavaşlama yapıyor

RepLication

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Bence önyargıdan kurtulmak gerekir 4 sürümüne geçtiğinizde 3 sürümünü unutucağınızdan emin olun. :)

Drupalog

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Büyük bir forumda 4.x'e geçmiştim.Hayatımın hatasını yaptığımı anladım.Tavsiye etmiyorum en azından 1-2 ay kadar

Drupalog

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2

Threads
376,033
Members
87,769

Benim forumumunda 740.000 mesaj 300.000'e yakın da konu vardı.Üye sayım 120.000 idi.Özgür bir siyaset platformuydu.Bu olaydan sonra konularımı ve üyelerimi kaybetmek zorunda kaldım.Sırf 3.8'e geri düşürmek için.
Ayrıca bu iş de önemli olan bilgi düzeyidir.Yani siz alpha bile kullansanız eğer yeterince kodlama biliyor ve sisteme hakimseniz hiçbir şey anlam ifade etmez.Çünkü siz zaten yapmak istediğinizi yapmış olursunuz.Bu tarz forumların mutlaka bir teknik yetkilisi olur ve onlar paralı olarak en ufak bir hatayı dahi düzeltiler.Bizim ülkemizde ise iş çok değişiyor.
Saygılar;

RepLication

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Siz bundan önceki mesajınızda öyle bir cümle kurmuşsunuz ki vBulletin4 asrın hatası gibi geldi bana.
Büyük bir forumda 4.x'e geçmiştim.Hayatımın hatasını yaptığımı anladım.
Neden vBulletin4 sürümünden vazgeçtiniz açıklarmısınız ?

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5