İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

veritabanına kayıt etmiyor

idea

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
arkadaşlar aşağıdaki kodlar kayit.php den gelen verileri veritabanına yazdırması lazım. çıktı olarak "örnek: ali 123 bilgileri kaydedildi." diyor. hiçbir sorun yok yani. hata falan da yok. ama veritabanını kontrol ettiğimde verilerin yazılmadığını gördüm. nerede hata yapıyorum?

PHP:
<?php
//veritabanını çek.
include "veritabani.php";

//kayıt işlemleri
$user = $_POST['user'];
$pass = $_POST['pass'];

mysql_query ("INSERT INTO users (user, pass) VALUES ($user', '$pass')");

echo $user . " " . $pass . " bilgileri kaydedildi.";

?>

gail

0
Yasakli Uye
Reaction score
0
vertiabanına gerekli izinleri verdinizmi?
ALL PRIVILEGES
ALTER CREATE
CREATE ROUTINE CREATE TEMPORARY TABLES
CREATE VIEW DELETE
DROP EXECUTE
INDEX INSERT
LOCK TABLES REFERENCES
SELECT SHOW VIEW
TRIGGER UPDATE

idea

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
kurulumda oku/yaz izni otomatik veriliyor biliyorum? phpmyadmin ayarlarına girdim ama pek bişey bulamadım bu dediklerinizle ilgili. nasıl anlayabiliriz? teşekkürler.
windows kullanıyorum.
PhpMyAdmin 3.5.2.2
EasyPHP 12.1

gail

0
Yasakli Uye
Reaction score
0
kurulumda oku/yaz izni otomatik veriliyor biliyorum? phpmyadmin ayarlarına girdim ama pek bişey bulamadım bu dediklerinizle ilgili. nasıl anlayabiliriz? teşekkürler.
windows kullanıyorum.
PhpMyAdmin 3.5.2.2
EasyPHP 12.1
1.cpanel > MySQL® Databases > Users > kullanıcı adını tıklıyorsun.

Ekli dosyayı görüntüle 4532

2. "all privileges" tüm alanları seçili hale getiriyorsunuz.

Ekli dosyayı görüntüle 4533

3."Make Changes" Kaydediyorsunuz.

asoza

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
arkadaşlar aşağıdaki kodlar kayit.php den gelen verileri veritabanına yazdırması lazım. çıktı olarak "örnek: ali 123 bilgileri kaydedildi." diyor. hiçbir sorun yok yani. hata falan da yok. ama veritabanını kontrol ettiğimde verilerin yazılmadığını gördüm. nerede hata yapıyorum?

PHP:
<?php
//veritabanını çek.

//kayıt işlemleri
$user = $_POST['user'];
$pass = $_POST['pass'];

mysql_query ("INSERT INTO users (user, pass) VALUES ($user', '$pass')");

?>

Kodunuza göre echo satırının çalışması gayet normal. Query satırında ne yaptığınızla ilgisi yok. Yani Query başarılı olursa çalışan bir satır değil. Sırası gelince çalışan bir satır. O sırada geliyor zaten.
Kod:
<?php
$sonuc = mysql_query("INSERT INTO users (user, pass) VALUES ('$user', '$pass')");
if (!$sonuc) {
    die('Hatali Sorgu: ' . mysql_error());
}
?>
Şeklinde deneyip hatalı veya değil görün..
Ayrıca kodunuzu kopyalayınca farkettim $user değişkeninin tırnak içindeki durumununu oluşturan tırnakların birisi eksik...

idea

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
Ekli dosyayı görüntüle 4534

veritabanında dediğiniz yerler işaretli hocam. $user' in sol tarafındaki işareti de düzelttim. yine aynı.

PHP:
<?php include "veritabani.php"; ?>

<?php

$sonuc = mysql_query("INSERT INTO users (user, pass) VALUES ('$user', '$pass')");
if (!$sonuc) {
    die('Hatali Sorgu: ' . mysql_error());
}

?>

yukarıdaki koda şimdi de şu hatayı verdi:

Notice: Undefined variable: user in C:\Program Files\EasyPHP-12.1\www\kayit_onay.php on line 5

Notice: Undefined variable: pass in C:\Program Files\EasyPHP-12.1\www\kayit_onay.php on line 5
Hatali Sorgu: Duplicate entry '0' for key 'PRIMARY'

hatasını verdi. biraz google dan araştırdım. id için "auto_increment" verin dedi. onu da verdim. daha sonra id leri sıra sıra yazdırıyor ama. user ve pass alanlarını boş bırakıyor ve şu hatayı veriyor:

Notice: Undefined variable: user in C:\Program Files\EasyPHP-12.1\www\kayit_onay.php on line 5

Notice: Undefined variable: pass in C:\Program Files\EasyPHP-12.1\www\kayit_onay.php on line 5

CryForLive

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Kod:
<?php 
//veritabanını çek. 

//kayıt işlemleri 
$user = $_POST['user']; 
$pass = $_POST['pass']; 

$mysql = mysql_query ("INSERT INTO users (user, pass) VALUES ('$user', '$pass')"); 

if($mysql) {
}else {
echo 'Başarısız';
}

?>

bu şekilde denermisin

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5