İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

veritabanından bilgi çekme

K

korsan_cd

Misafir
merhaba,
sorunum şu yardım ederseniz sevinirim.Dallama hintlilerle dolu forumlara yazmak istemedim dedim bizim forumlar ne güne duruyor..

$aranan kelime diye bir degişkenim var.Yapılan arama sorgusu sonucu veritabanından 10 tane kayıt buldu.Bunları ekrana basacagım.Bulunan sorgu sonuçları sayfasını Google gibi sadece 200 karekter bastırmayı düşünüyorum.Bunu yapabilirim.
yine aranan kelimeyi bulunan sonuçta bold yapayım dedim.bunuda yapabilirim.
yapamadıgım olay şu ekrana sadece aranan kelimenin sağ tarafını bastırmak istiyorum ,ki bold olay yaptıgım görünsün.aranan kelimenin o cümlede geçtigi görünsün.

örnek şöyle:
$aranan="seni";
$data="Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegane temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni, bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahili ve harici,bedbahtların olacaktır.";

ekran sonucu şunu istiyorum :

seni, bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahili ve harici,bedbahtların olacaktır

Haymac

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
2
strpos ve substr fonksiyonlarını incelersen inanki yapabilirsin

strpos ile kelimenin bulunduğu yeri bulmak, substr ile ordan başlayarak 200 karakter almak ve str_replace ile de <b>aranankelime</b> yapmak gibi. Benden bu kadar örnek yazamayacağım :(

K

korsan_cd

Misafir
çok saol yaparım artık gerisini.
birde bişey daha soracam
"SELECT * FROM tablo WHERE words like '%$arama%'

şimdi yukardaki sorguyu kullanınca diyelimki
$arama="demir" ama yukardaki sorguyu kullanınca demirel kelimesinide döküyor ekrana hangi sorguyu kullanmam gerek

"SELECT * FROM tablo WHERE words='$arama' kullanırsamda Demir kelimesini bulmaz :(

yoktur

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
"SELECT * FROM tablo WHERE words='$arama' kullanırsamda Demir kelimesini bulmaz

"SELECT * FROM tablo WHERE words like '$arama' yaparsan olur.

words='$arama' ifadesi field alanı integer ise çalışır :rolleyes:

puppet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
$aranan="demir"
$sor="select * from veritabani where words like %$aranan%";
$sorgula=mysql_query($sor);
while ($sonuc=mysql_fetch_array($sorgula))
{
$yeni_sonuc=explode(" ",$sonuc);
$kac_tane_kelime=count($yeni_sonuc);
for($i=0;$i<$kac_tane_kelime;$i++)
{
if ($yeni_sonuc[$i]==$aranan)
$kalinmi_normalmi="<b>";
else
$kalinmi_normalmi=" ";
echo "$kalinmi_normalmi";$kelime." </b>";
}
}

bunları forumda yazdım yani denemedim muhtemelen çalışır. Ama yine de işin içinden çıkamazsan

Msn den ulaşabilrisin
[email protected]

Mehmet Uysal

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5