İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Video Klip ve Telif Hakkı

haruntt

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba,

sitemde video klip yayınlamayı düşünüyorum fakat müyap bu konuda sorun çıkarır mı?

Sistem nasıl derseniz;

Sadece konser ve yabancı klip videolarını youtube'dan indirip, upload edip, insanların indirebileceği bir kategori hazırlamak istiyorum.

Altını çizelim tekrar, yabancı ve kısa konser videolarını indirip upload edip yayınlayacağım.

Teşekkürler.

haruntt

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bu konuyu okumuştum daha önce fakat burada slaytların arkasına atılan mp3'lerden bahsediliyor.

Benim bahsettiğim nokta, youtube'da yayınlanan yabancı klip ve kısa konser videoları...

Türkçe klip yada mp3'den kesinlikle bahsetmiyorum bile.

Müyap'a mail attım onlara göre telif hakkı olan herşey yasak. Fakat şimdi şu da var elin eminem grubunun telif hakkı olan müziğini siteme eklersem, gidip de bunun hesabını gene müyap mı soracak?

umit_agdeniz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
24
Bu konuyu okumuştum daha önce fakat burada slaytların arkasına atılan mp3'lerden bahsediliyor.

Benim bahsettiğim nokta, youtube'da yayınlanan yabancı klip ve kısa konser videoları...

Müyap'a mail attım onlara göre telif hakkı olan herşey yasak. Fakat şimdi şu da var elin eminem grubunun telif hakkı olan müziğini siteme eklersem, gidip de bunun hesabını gene müyap mı soracak?
Geçen haber sitesinin birtanesinde bir haber görmüştüm belki fikir verir;Türkiye'den lisanslı uygun-değilyu ücretsiz indiren binlerce kişiye yasal takip başlatmışlar ve çoğu da tespit edilip hukuksal işleme tabi tutulmuş.Şirket bu yasal takibi de Türkiye'deki avukatı aracılığı ile başlattı.Kısacası; müyap'a gerek yok.(konser çekimlerinden sorun çıkacağını sanmasam da yabancı kliplerden çıkabilir)

netster

0
İyinet Üyesi
Reaction score
24

Videosunu yayınladığın kişi veya temsilcisi seni bulana kadar hiç bir sorun çıkmaz merak etme.

netster

0
İyinet Üyesi
Reaction score
24
Ya bulursa... Güzel soru , bu işin içinde yani bir sanatçının temsilciliğini yaptığım için size şu şekilde cevap vereyim.

İlk önce uyarı maili gönderilir. Bu emaile rağmen kaldırılmazsa (Türk Sanatçılar için) durum Müyap'a bildirilir. Müyap size uyarı emaili gönderir , kaldırmazsanız websitenize tedbir kararı uygulanır ve uzun sürecek bir yasal maratona başlarsınız.

Yabancılar bu konuda bizden daha titizler. Çok sık kontrol ediyorlar eğer bu siteniz yasal çerçeveler içerisinde açılmayacaksa hiç uğraşmayın. En çok hit çektiğiniz klibi bir gün kaldırmak zorunda kalabilirsiniz. Adamlar hiç bir masraftan kaçınmıyorlar. Size bir dava açsalar kazanmaları garanti olduğu için hiç beklemediğiniz bir anda bir Türk avukat sizi arayabilir.

Tabiki bu söylediklerim büyük websiteleri için. Adamlar Google'a Eminem yazıp tüm sayfalarda bulunan web sitelerini kontrol etmiyorlar.

0nur

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
Türk sanatçıların klipleri olsa belki sorun olabilir müyap tarafından ama yabancı müzik grup veya sanatçılarıyla ilgili bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. Facebook, youtube, google video, vimeo vs her yerde yayınlanıyor sonuçta sıkıntı olsa onlarada olur.

T

trgy

Misafir
Türk sanatçıların klipleri olsa belki sorun olabilir müyap tarafından ama yabancı müzik grup veya sanatçılarıyla ilgili bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. Facebook, youtube, google video, vimeo vs her yerde yayınlanıyor sonuçta sıkıntı olsa onlarada olur.

O saydıklarında sıkıntı olmuyor çünkü bir yandan sanatçı kendi reklamını yapmış oluyor ama biz açarsak sanatçı bunu reklam yapmış olarak görmüyor ve uyarı gönderiyorlar. :)

0nur

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
O saydıklarında sıkıntı olmuyor çünkü bir yandan sanatçı kendi reklamını yapmış oluyor ama biz açarsak sanatçı bunu reklam yapmış olarak görmüyor ve uyarı gönderiyorlar. :)

Vizyonumuz misyonumuz çok geniş, ileride onları geçcez bile desekte mi olmuyor? :D

Gür@y

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
beyler konuya sonradan karışmış olacağım belki ama çok merak ettiğim bir şey var:
google a video izle yazınca binlerce site geliyor bu mantıkta çalışan, bunu biz yazıyoruz da müyap ın yazmak aklına gelmiyor mu? yani bu nasıl telif hakkı koruma bu siteler yayından kaldırılsa kullanıcılar izleyecek video bulamaz ve izlemez.

Son olarak ta ben bir blog açtım mesela, içinde herhangi bir siteden resim kopyalama hakkım yok mu? Bunun yasal bir yaptırımı var mı?

T

trgy

Misafir
beyler konuya sonradan karışmış olacağım belki ama çok merak ettiğim bir şey var:
google a video izle yazınca binlerce site geliyor bu mantıkta çalışan, bunu biz yazıyoruz da müyap ın yazmak aklına gelmiyor mu? yani bu nasıl telif hakkı koruma bu siteler yayından kaldırılsa kullanıcılar izleyecek video bulamaz ve izlemez.

Son olarak ta ben bir blog açtım mesela, içinde herhangi bir siteden resim kopyalama hakkım yok mu? Bunun yasal bir yaptırımı var mı?

Google adsense bile yeri geldiğinde banlayabiliyor bu kliplerden dolayı. 1 tane etiketten dolayı ban yediğimi bilirim. :)

Müyap ise zaten ilk sayfadaki siteleri mahkeme kararını basıyordu önceden ama şimdilerde bir durulma oldu eskisi kadar engellemiyorlar.

yasakmeyve

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Youtube vb video paylaşım sitelerinde herhangi bir eser üzerinde telif hakkı olan kişi/kurum ilgili siteye bildirmelesi, durumunda bu site(ler) videoyu genel kullanıma kapatır. Site dışında embed kodlarıyla kullanılmasını engelleyebilir, kişi veya kurum talep ederse söz konusu eseri tamamen kaldırabilir. Üçüncü kişiler bu eseri tekrar başka bir isimle yükleseler bile video eser kesin olarak yüklenmesi engellenir.

Dolayısıyla söz konusu eseri kullanım kurallarını telif hakkına sahip olan kişi belirlediği için bir videoyu sitesinde yayınlayan kişi dünyanın hiçbir yerinde suçlu kabul edilemez. Buradaki temel eksiklik video sahibi olan kişi veya kurumlarım bir veri havuzu olan bu sitelere bildirimde bulunmamasıdır. Bu site ismi (domain) almak gibidir; eğer o ismi siz satın aldıysanız sizindir başkası karışamaz. Eğer siz eseriniz kayıt ederseniz başkasının kullanım koşullarını siz belirlersiniz. Yok kayıt etmediyseniz bataklığı kurutmak yerine sivrisineklerin peşinde yalan yanlış bilgiler, ihtar ve uyarılarla koşarak helak olursunuz.

Bildiğim kadarıyla Türkiye'de de henüz youtube vb. paylaşım sitelerinden aldıkları videoları yayınlayarak telif hakkını ihlal ettiği gerekçesiyle kapatılan bir site yoktur. (Varsa bize de söyleyin)

Ekleme: Yani eğer videonun insanlar tarafından izlenmesini istemiyorsan bunu siteye bildirdiğinde hemen engellenir. Yok eğer paylaşım sitelerine yüklenmesine izin veriyorsan o zaman ismi de üstünde "video paylaşım" olduğu için herkes alıp kullanabilir.

Burada bir suçlu aranacaksa; youtube uyarı ve telif haklarını okuyamayacak düzeyde bile ingilizce bilmeyen gerizekalı kişilerin avukat diye mü-yap'ta çalışması,
haklarını savunacakları kişilerin kayıtlarını pdf de listelemek yerine wep dünyasına kaydetmeyen yapımcılar,
İnternet hakkında azıcık bilgisi olmayan "video paylaşım sitesi" denen şeyin ne olduğunu, isterse viedonun genel kullanıma kapatılabileceğini bile bilmeyen kişilerin bu ülkede savcı ve hakim sıfatıyla karar verebilmesidir.

scolfielde

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Youtube vb video paylaşım sitelerinde herhangi bir eser üzerinde telif hakkı olan kişi/kurum ilgili siteye bildirmelesi, durumunda bu site(ler) videoyu genel kullanıma kapatır. Site dışında embed kodlarıyla kullanılmasını engelleyebilir, kişi veya kurum talep ederse söz konusu eseri tamamen kaldırabilir. Üçüncü kişiler bu eseri tekrar başka bir isimle yükleseler bile video eser kesin olarak yüklenmesi engellenir.

Dolayısıyla söz konusu eseri kullanım kurallarını telif hakkına sahip olan kişi belirlediği için bir videoyu sitesinde yayınlayan kişi dünyanın hiçbir yerinde suçlu kabul edilemez. Buradaki temel eksiklik video sahibi olan kişi veya kurumlarım bir veri havuzu olan bu sitelere bildirimde bulunmamasıdır. Bu site ismi (domain) almak gibidir; eğer o ismi siz satın aldıysanız sizindir başkası karışamaz. Eğer siz eseriniz kayıt ederseniz başkasının kullanım koşullarını siz belirlersiniz. Yok kayıt etmediyseniz bataklığı kurutmak yerine sivrisineklerin peşinde yalan yanlış bilgiler, ihtar ve uyarılarla koşarak helak olursunuz.

Bildiğim kadarıyla Türkiye'de de henüz youtube vb. paylaşım sitelerinden aldıkları videoları yayınlayarak telif hakkını ihlal ettiği gerekçesiyle kapatılan bir site yoktur. (Varsa bize de söyleyin)

Ekleme: Yani eğer videonun insanlar tarafından izlenmesini istemiyorsan bunu siteye bildirdiğinde hemen engellenir. Yok eğer paylaşım sitelerine yüklenmesine izin veriyorsan o zaman ismi de üstünde "video paylaşım" olduğu için herkes alıp kullanabilir.

Burada bir suçlu aranacaksa; youtube uyarı ve telif haklarını okuyamayacak düzeyde bile ingilizce bilmeyen gerizekalı kişilerin avukat diye mü-yap'ta çalışması,
haklarını savunacakları kişilerin kayıtlarını pdf de listelemek yerine wep dünyasına kaydetmeyen yapımcılar,
İnternet hakkında azıcık bilgisi olmayan "video paylaşım sitesi" denen şeyin ne olduğunu, isterse viedonun genel kullanıma kapatılabileceğini bile bilmeyen kişilerin bu ülkede savcı ve hakim sıfatıyla karar verebilmesidir.
Beğen/beğenme

aynen

srgn03

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Youtube'a yüklenmiş olan videoyu kullanmak sorun değil, peki o videoları yükleyen olmak sorun yaratır mı ?

Ayrıca benim esas merak ettiğim şarkı sözü konusu. Konu müzikle alakalı olduğu için burada soruyorum. Yabancı sitelerde aradığımda şarkı sözünün de telif hakkı var. Yalnız her yerde şarkı sözleri bulunuyor. İşi hakkıyla yapayım, yasal olsun diye düşünsen de bilgi edinemiyorsun. Bu konuda bilgisi olan var mı ?

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5