İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Visual Studio 2008 ve Express i hakkında

hakanizm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Kapsamlı bir portal yazmayı düşünüyorum.

Visual Web Developer 2008 in 90 günlüğünü mü kurmalıyım.. Yoksa
Visual Web Developer 2008 Express Edition işimi görür mü ?

MsSql olarak 2005 mi yoksa 2008 mi kullanmalıyım ? 2008 kullanırsam herhalde 2008 kurulu olan hosting firması bulmakta zorluk çekerim. Portalı satmakda da zorluk çekebilirim. 2005 kurarsam MsSql 2005 "Express" işimi görür mü?

Portala 3-4 ay sonra başlayacağım:) Bunu göz önünde bulundurarak cevap verebilirseniz sevinirim. Ayrıca ajax destekli yazmayı düşünüyorum. vb.net kullanarak.

eke

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Visual Web Developer'in 90 günlük şeklinde bir sürümü bulunmuyor Express sürümler özel ve ücretsiz sürümlerdir , ayrıca visual studio ile aralarında özellik farkları vardır yani bazı özellikler bu sürümlerde kullanılamamaktadır. Eğer yapacağınız proje çok büyük kapsamlı bir proje değilse " Visual Web Developer Express " işinizi görecektir.

MSSQL kullandığınızda sürümün çokda önemi yok aslında.Çünkü sizin oluşturduğunuz veritabanı belirli bir uzantıya sahip dosya şeklinde tutulmaktadır.Bu dosyayı 2000,2005 ya da 2008 sürümlerinden herhangi birisine rahatlıkla import edebilirsiniz.Büyük bir sorun çıkarmayacaktır.

Başarılı çalışmalar dileğiyle.

hakanizm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Teşekkürler.
Sorularım amatörce görünse de yapmayı planladığım portal profesyönelce olacak. iyinet de satışa sunulan birkaç portalın birleştirilmiş ve ajaxla desteklenmiş fonksiyonel bir portal yapmayı düşünüyorum. Bu durumda halen web developer express in işimi görüp göremeyeceğinden emin değilim.

Sport

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
DB olarak mssql 2005 express kullan. 2008 kullanma, destekleyen host şu an için az.

2008 de DB oluşturursan alt versiyon olan 2005 de çalışmaya bilir.

DincerAydogdu

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
29
Profesyonel bir proje için benim önerilerimi istersen;

Visual Studio 2008 (Pro)
MSSQL 2005
Alt yapı olarak .NET Framework 3.5 kullanmanı öneririm.

Datalayer olarak ise LINQ sana gerçek anlamda vizyon ve sürat katacaktır.

hakanizm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Asp.net 2.0 bilgim var. 3.5 bilgim yok. 3.5 kontrolleri ve LINQ konusu ile ilgili bilgiye sahip değilim. Ama çok daha faydalı olacaksa öğrenebilirim.

LINQ nun tam olarak ne artısı var?

Bir de hiç aramadım ama sorayım Visual Studio 2008 (Pro) nin wa--rez i bulunabilir mi ? (forum kuralları gereği adres istemiyorum)

Bir de Vista'ya geçiş yapmıştım. Vista'da web server olayını (IIS) üzerinden ayarlamış olsam da html sayfaları bile çalıştıramadım. Sadece 1 saat uğraşmıştım. Visual Studio kurduğumda kendisine özel bir web server kuruyor mu acaba ? Yoksa işletim sistemini de Xp ye çevirmeli miyim ?

DincerAydogdu

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
29
3.5 sana tabi ki faydalı olacaktır. Bu piyasayı bilirsin, yeniliklere sürekli açık olmayı mecburi tutar.

LINQ sana koda gömülü objeye ya da fiziksel sql'e query atabilmeni sağlar. Bunun sana getirisi kodlama sürati ve ciddi güvenlik arttırımı olur. Google'da Linq for SQL'i araştırmanı şiddetle tavsiye ediyorum işlerin ne boyuta geldiğinin farkına varmak için. Kararını kendin ver. Wa--rez konusunda hiçbir fikrim yok. Varsa da nereden bulabileceğin konusunda. Ama araştırırsan karşına çıkacağından eminim.

Vista ile hiç çalışmadım. Henüz vista önyargımı kırabilmiş değilim. O nedenle evimde windows 2003 server kullanıyorum ve yazılım geliştirdiğin için sana da şiddetle öneriyorum.

hakanizm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Hatırladığım kadarıyla Visual Studio da uygulamayı start dediğin zaman kendi web serverı devreye giriyordu. Halen öyle mi ?

Win 2003 server ilk çıktığı anda lisanslı halde bize gelmişti. Ama ilk çıktığı zamanlarda hiç de verimli değildi diye hatırlıyorum kullanmıştım. Vista'dan verim alamazsam asp.net konusunda Xp ye geçicem mecburen.. Bugüne kadar en çok hoşuma giden windows sürümü win2000 idi.

Linq nun koda gömülü query attığını söylemişsin. Ben de zaten sql prosedure kullanmadan kodla query oluşturuyorum. Koda gömmek getirimini herhalde Linq hakkında bilgim olmadığı için anlayamadım.

Bilgiler için teşekkürler.

web.doktor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Keşke sorunlar sadece visual studio kullanımı ile ilgili olsa.. daha karşına bir çok sorun çıkacak.. mesala benim yaşadığım sorun framework 3.5 için host bulamamak.. türkiyedeki çoğu host firması desteklemiyor..karç firmayla irtibata geçtim malesef diyorlar.. daha geçiş yapamadık bunların arasında ispro'da var yeni geçiş çalışmaları var (Büyük bir firma olarak örnek veriyorum).. visual studio 2008 kullanacaksan otomatik olarak netrramework 3.5 kuruyor daha sonra kaldırdığın zaman bütün açtığın yeni projeler framework 3.5 göre yapılandırılıyor.. webconfig dosyasında bunu görebilirsin.. yaptığın uygulamanın framework versiyonuna göre host bulman lazım.. Buda hostla ,yaptığın siteyi entegre ederken yaşayacağın bir çok sorunu oluşturuyor..

2 haftadır yerel bir host şirketi bulamadım.. gerçi sadece bir firma vardı oda aylık 9$ istiyordu.. verilen hosta göre çok para...

Asp net ile web projeleri geliştirirken çok sorunlar yaşayacağımız kesin.. sürekli yeni şeyler çıkacak bizde bu yeni şeylerin hostumuzda olması için firmayla bağlantıya geçip adaptosyonu bekleyeceğiz..Yada host değiştireceğiz.. aslında bazen düşünyorumda niye phpyi seçmedim..

eke

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Web.doktor,

Visual studio 2008 de , yeni bir proje başlatırken default olarak framework 3.5 gelmektedir.
Fakat bu sadece 3.5 üzerine geliştirme yapacağınız anlamına gelmiyor. 3.0 ve 2.0 seçenekleride bulunmaktadır. Siz oradan istediğiniz framework sürümünü seçerek proje oluşturabilirsiniz.

Yani visual studio 2008 ile sadece " Framework 3.5 " yapısı üzerinde geliştirme yapılmıyor diğer framework sürümlerinede tam destek mevcut.

hakanizm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Asp.net kullanan birisinin zaten 3.5 dışında bir framework kullanması mantıksız olur.
Hosting konusuna gelince sen aylık 9$ a pahalı diyorsan bırak bu işi. Hobi olarak kullanan kişi için pahalı gelebilir 9 dolar ama iş için kullanılıyorsa bence bu kadar da cimri olmamak gerekiyor.

Mesela ben bugün datapacket.net sitesinden 10 dolara reseller paketi alıcam. 3.5 ve 2005 sql desteklediği yazıyor. Sen de alabilirsin.

Php ye gelince.. Onun da versiyonları 1-2-3-4-5 diye gidiyor.. İleride asp.net 4-5-6 da ya da başka bir isimle geliştirecektir kendini. Bu geliştirme yeni sürümler çıkartma olayı teknolojinin her alanında var. Kullandığın bilgisayarı bile bir gün çöpe atman gerekecek. Zamana ayak uydurmak gibi bir mecburiyetimiz var. Host dan yana korkun olmasın çünkü host şirketleri de teknolojiye ayak uydurmak zorundalar.. Türk firmaları fazla trafik vermiyorlar diye araştırmadım ama eminim 3.5 destekleyenler de epey vardır.

web.doktor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba Malesef ben o seçenek yerini bulamadım..Nerede olduğu konusunda yardımcı olabilirmisiniz..

web.doktor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Expres sürümlerinde öyle bir seçim bölümü yok malesef fakat visual studio 2008 full sürümü kurduğunuzda seçim yapabiliyorsunuz.. Yardımlarınız için teşekkürler..

hakanizm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Asp.net 3.5 yerine 2.0 kullanacaksan hiç kullanma daha iyi. Çünkü hep geriden gelmiş olursun.. Hep eksik bir tarafın olur.. Adamlar boşuna çıkarmıyorlar 3 ü 3.5 u illa ki getirdiği yenilikler ve kolaylıklar var.. Yarın 4.0 çıktığında sen halen 2.0 kullanıyor olacaksan yerinde sayarsın benden uyarması..

web.doktor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Asp.net 3.5 yerine 2.0 kullanacaksan hiç kullanma daha iyi. Çünkü hep geriden gelmiş olursun.. Hep eksik bir tarafın olur.. Adamlar boşuna çıkarmıyorlar 3 ü 3.5 u illa ki getirdiği yenilikler ve kolaylıklar var.. Yarın 4.0 çıktığında sen halen 2.0 kullanıyor olacaksan yerinde sayarsın benden uyarması..

Önerebileceğiniz bir host varsa niye kullanmıyayım..Bende 3.5 te kararlıyım.. Bulamadığım için 2.0 ile çalışyorum..

hakanizm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Visual Basic Studio Team System 2008 kurdum. Vista sorununu da çözdüm. Asp.net + Ajax çok randımanlı çalışıyor Vista'da. Sql 2005 server da sorunsuz çalışıyor. Tek sorun hosting şirketim asp.net 3.5 desteklediğini yazıyordu ama desteklemiyorlarmış. Kontrol panellerinde sadece 1 ve 2.0 seçenekleri mevcut :) (datapacket.net 3.5 desteklemiyormuş)

Godaddy.com asp.net 3.5 destekliyor. Fakat onda da bir gariplik var. Datapacket.net de çalıştırdığım sql 2005 asp.net 2.0 uygulamamı Godaddy.com da çalıştırmaya çalıştığımda güvenlik uyarısı verdi. Birkaç denememden sonra da aşağıdaki hatayı verdi. Godaddy 3.5 destekliyor ama 3.5 için ben godaddy.com u tavsiye etmiyorum. 3.5 u kendi makinemde çözüp gelişmiş bir uygulama yaptıktan sonra hosting aramaya başlıycam.

--------------------
Server Application Unavailable
The web application you are attempting to access on this web server is currently unavailable. Please hit the "Refresh" button in your web browser to retry your request.

Administrator Note: An error message detailing the cause of this specific request failure can be found in the application event log of the web server. Please review this log entry to discover what caused this error to occur.
---------------------

http://www.asp.net/hosters
bu adreste asp.net host şirketleri yer alıyor. Asp.net in her sürümünde ilk hosting vermeye başlayan şirketlerden bir tanesi www.discountasp.net ama fiyatları ve özelliklerine göre pahalı..

web.doktor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bir kaç host şirketi ile iletişime geçtim.. hatta hostbula ilan bıraktım. özellikle 3.5 framework desteği yazdım hepsi benimle irtibata geçti.. deneme yapmam lazım dedim tabi dediler fakat hiçbiri 3.5 desteklemiyor.. yani desteklediğini söyleyenler bile desteklemiyorlar.. Reseller almaya karar verdim.. deneme yapıp bir reseller hizmeti alacağım böylesi daha iyi galiba.. yardımlarınız için teşekkürler..

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5