İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

VNC Server,KDE,Gnome,Firefox ve X-Server Kurulumu

nbbh

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0

vncserver-kurulumu

Bu kurulumu yapabileceğiniz işletim sistemleri ;

• Fedora
  • Centos
Gelelim kuruluma…
ssh ‘ye bağlanıyoruz öncelikle ve sırasıyla aşağıdaki adımları takip ediyoruz ;

• KDE Kurulumu : aşağıdaki komutu ssh ekranına giriniz.Bu sayede KDE kurulumunu yapacağız.KDE bizim için alternatif bir arayüz olacaktır.
    yum -y groupinstall “KDE (K Desktop Environment)”
  • GNOME Kurulumu : aşağıdaki komutu ekrana giriniz.Bu sayede GNOME kurulumunu yapacağız.GNOME bizim için 2. alternatif arayüz olacaktır.
    yum groupinstall “X Window System” “GNOME Desktop Environment”
  • VNC Servisi, Firefox ve X-Server Kurulumu : aşağıdaki komutları ssh ekranına giriniz.Bu son yükleme işlemimiz olacaktır.
    yum -y install vnc vnc-server firefox x11-xorg
Şimdi hangi arayüz ile bağlanacaksak onu seçeceğiz ;
Aşağıdaki komutla gizli vnc klasörüne gireceğiz ;
cd ~/.vnc
Şimdi xstartup dosyamızı düzenleyeceğiz.Ben pico kullanmanızı tavsiye ederim düzenlemek için.
pico xstartup
Açılan sayfada ;
twm & bunu buluyoruz ve aşağıdakileren birisini yazıyoruz.Yeşil Koyu yazdığım benim tercihimdir.

• KDE ‘yi Kullanmak için startkde & bunu ekleyiniz twm & yerine
  • GNOME ‘yi Kullanmak için gnome-session &bunu ekleyiniz twm & yerine
Kaydedip çıktıktan sonra makinamıza reboot komutuyla reset atıyoruz.
Makinamız açıldığında vncserver komutunu ssh ekranına giriyoruz.Sizden şifre girmenizi isteyecektir.Koymak istediğiniz şifreyi bu ekrana gireceksiniz.Bunu 1 kez soracaktır.
IPADRESİNİZ:1 Şeklinde tightvnc-1.3.10-setup programıyla makinamıza bağlanıyoruz.Buradan indirebilirsiniz programı: tightvnc-1.3.10-setup
Gelen ekrana şifremizi yazıyoruz.
İşlemleriniz bitmiştir…

1. Doğabilecek herhangi bir sorunda bize Destek Talebi Gönder kısmından ulaşabilirsiniz.
  2. Bu işlemi dilediğiniz taktirde ücretsiz olarak biz de yapabiliriz.Bunun için de Destek Talebi Gönderkısmından ulaşabilirsiniz.
Devamını okuyun

Alıntıdır... http://9ir.net/vnc-serverkdegnomefirefox-ve-x-server-kurulumu

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5