İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

VPS de kaynak tüketimi fazlaymış. Bir sorum olacak dı

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Merhaba,

Sunucu konusunda pek deneyimim yok. Açıkçası hiç yok da diyebiliriz.

Neyse. Şöyle bir sorunum var. VPS ile iletişim bugün 2 defa koptu. Daha sonra mesaj gönderdim sunucu restart edilerek sorun çözüldü. Ancak 2. mesaj da

"Sunucunuzu şu anda restart ettim.Görüldüğü kadarıyla sunucunuzda sistem problemi görülmektedir.Sisteminiz çok fazla kaynak tüketmektedir."

Diye bir mesaj geldi. Acaba ben bu tüketim fazla olan bölümü (Siteyi) nasıl tespit edebilirim ? VPS'de fazla hit alan siteler yok. Kodlamalar tamamen bana ait olan 8 site mevcut. Buradan büyük ihtimalle kodlar ile alakalı aşırı kaynak tüketimi olacağını düşünüyorum. Bunu tespit amaçlı sunucuda ne gibi işlemler yapabilirim ?
Sunucu üzerinden bu bölümü nasıl bulabilirm ?

Birde bu aşırı kaynak tüketimi sonucu site ile iletişim kopuyor. SSH bağlantısı olmuyor. Ancak power panele de (virtuzo) erişemiyorum. Acaba bu normal bir durum mu ? Çünkü bildiğim kadarı ile bu bölüm bizim sunucu ile bağımsız bir sistem içinde çalışıyor....

Teşekkür ederim.

tetal

1
İyinet Üyesi
Reaction score
20
Merhaba,

Sunucu konusunda pek deneyimim yok. Açıkçası hiç yok da diyebiliriz.

Neyse. Şöyle bir sorunum var. VPS ile iletişim bugün 2 defa koptu. Daha sonra mesaj gönderdim sunucu restart edilerek sorun çözüldü. Ancak 2. mesaj da

"Sunucunuzu şu anda restart ettim.Görüldüğü kadarıyla sunucunuzda sistem problemi görülmektedir.Sisteminiz çok fazla kaynak tüketmektedir."

Diye bir mesaj geldi. Acaba ben bu tüketim fazla olan bölümü (Siteyi) nasıl tespit edebilirim ? VPS'de fazla hit alan siteler yok. Kodlamalar tamamen bana ait olan 8 site mevcut. Buradan büyük ihtimalle kodlar ile alakalı aşırı kaynak tüketimi olacağını düşünüyorum. Bunu tespit amaçlı sunucuda ne gibi işlemler yapabilirim ?
Sunucu üzerinden bu bölümü nasıl bulabilirm ?

Birde bu aşırı kaynak tüketimi sonucu site ile iletişim kopuyor. SSH bağlantısı olmuyor. Ancak power panele de (virtuzo) erişemiyorum. Acaba bu normal bir durum mu ? Çünkü bildiğim kadarı ile bu bölüm bizim sunucu ile bağımsız bir sistem içinde çalışıyor....

Teşekkür ederim.

ssh ile giriş yaptığında top yazarsan kaynak kullanan herşeyi görebilirsin.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Siteler hepsi bana ait. Toplu mail atan bir site mevcut değil.

Ayrıca ssh ile giriş yaptığımda top ile baktığımda cpu bazen 60+ lara çıktığı da oluyor. Bu sırada mysql'nin çok harcadığını görebiliyorum. Bu sırada netstat yaptığımda da herhangi bir saldırı olmadığını da görebiliyorum.

Buradan vardığım sonuç kodlamalarda yer alan bir bölümden kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Bunu tespit amaçlı yani hangi kodun aşırı tükettiği bölümü (site veya sayfayı) bulmak için sunucu üzerinde ne gibi bir işlem yapabilirim. bunun bir yolu var mı acaba ?

Teşekkür ederim.

X

Xman

Misafir
Sürekli veri tabanı kontrolü yapan kodlamalara bak ör : online sayaç vb. gibi

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Sürekli veri tabanı kontrolü yapan kodlamalara bak ör : online sayaç vb. gibi

"online sayaç vs.." gibi sürekli veri tabanı çalıştıran sistemler yok. Sitelerde zaten genelde basit kodlamalardan oluşuyor.

Veri al, çek, veri yaz gibi uygulamalardan ibaretler.

tetal

1
İyinet Üyesi
Reaction score
20
ssh de top komutu çalışırken tek tek sitelerini gir sayfaları gez. hangi hesap veya kod sorun çıkartıyorsa cpu su artar zaten

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
ssh de top komutu çalışırken tek tek sitelerini gir sayfaları gez. hangi hesap veya kod sorun çıkartıyorsa cpu su artar zaten

Açıkçası bunu yaptım. Ancak makineyi o kadar fazla zorlayacak, kitleyecek bölgeler tespit edemedim.

Gerçi bu sorunun cevabını hala alabilmiş değilim. Bu cpu harcayan bölümü sunucu üzerinde çalışarak tespit edebileceğim bir işlem yokmu acaba ? Veya bir script kurarak bu konudaki logları tutarak, daha sonra inceleyebileceğim bir yöntem !

reAper

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
top komutu ile dökümleri aldığınız da load averageniz çok yüksek ise bu saldırı da olabilir. Herhangi bir hostunuz saldırıya maruz kalıyor da olabilir.

Dos, Syn paket saldırıların da httpd gelende cpu kullanımını tavan yaptırıp sistemi kilitleyebilir. APF ve antidos pluginini kurup birkaç gün deneyin. Eğer tekrar cpu kullanım oranı yüksek değerlere çıkıyorsa sunucu sahibine danışın o bu sorunun kaynağını bulacaktır :)

İlginç bir konu da VPS'lerde genelde %20-25 cpu kullanım hakkı tanınır siz nasıl %60 kullanabiliyorsunuz mrk ettim.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi