İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

vps ilk kurulum ayarı?

intibah

eksiksiz.com
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
4
merhaba bir vps server aldım ilk kurulum penceresinde aşağıdaki başlıklara ne yazıyor ve ne işe yararlar. Ustalardan cevap bekliyorum. Destek için şimdiden teşekkürler.

Default Home Directory:
Home Directory Prefix:
Minimum UID:
Domain Time To Live:
Nameserver Time To Live:
Master Nameserver:

Senol

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
1
linuxmu windows mu buynuda yazarsan daha cabuk cevap alırsın

intibah

eksiksiz.com
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
4
linux kurulu

ayarları kaydedince açılan sayfada "The DNS Master must be an ip address System has 0 free ips. " yazıyor ne diyor acaba?

Mywedding

1
İyinet Üyesi
Reaction score
96
ip bölümüne , vps i aldığın yerden sana gönderilmiş olması lazım olan ,mailde bulunan , İP adreslerinden birini yaz yada ikisini.

not: panel resmi çek at, bakalım olmazsa

intibah

eksiksiz.com
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
4
ip yi yazdım tamamdır hostname kısmına ne yazıyorum?

Hostmaster

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Nasıl gördün o küçük resimden yazıları helal olsun.

BiLHost

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Nasıl gördün o küçük resimden yazıları helal olsun.

http://img441.imageshack.us/my.php?image=vpspanellw0.jpg ;)

Bu arada hostname sunucu adı olacak..Mesela server.bilhost.com gibi.Oraya onu yazdıktan sonra cPanel lisans hatası verir.Bu sorunu da ssh'de aşağıdaki kodu çalıştırarak düzeltebilirsin.

/usr/local/cpanel/cpkeyclt

Hostname tanımlaması tamamlandıktan sonra sol menüde bulunan "Add an A entry for your hostname" bölümünden A kaydı eklemeyi unutmayın.

intibah

eksiksiz.com
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
4
teşekkür ederim arkadaşlar. ayarları yaptım lakin hostname kısmına dediğiniz yazdığım halde sitelerin altında localhost.hostname yazıyor. galiba oda yeni ip nin aktif olmamasından kaynaklanıyor. türkticaret pazartesi açılsın malum devlet kurumu ya hafta sonu işlem yapmak boşuna :)

BiLHost

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
WHM'de sol menüde Hostname linki var Networking Setup altında.Oradan da değiştirdiğiniz takdirde sorun çözülecektir ;)

intibah

eksiksiz.com
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
4
teşekkür ederim epey ilerleme kaydettim bu vps olayında :)

ssh mevzusunu anlayamadım panelden ssh ye giriyorum invalid licance file hatası vermöeye devam ediyor ftp ya da başka bir programla mı bağlanıp düzeltiyoruz bu hatayı biraz ayrıntılı yazarsanız sevinirim.

BiLHost

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
http://the.earth.li/~sgtatham/putty/latest/x86/putty.exe adresinden putty'i indirin.Basit bir ekranı var zaten.Açılacak ekranda "Host Name (Or IP Address)" yazan yere sunucunuzun IP adresini girin alttan SSH'yi seçin ve port kısmına da 22 yazın.Alttaki "Open" tuşuna basın.İlk girişinizde bir Evet/Hayır seçeneği çıkar.Ona evet diyerek geçin.Siyah ekranda "login as:" yazar.Oraya "root" yazıp enterlayın.Daha sonra sizden şifre ister.Root şifrenizi yazıp enterlayın.Putty şifre yazarken yazılmıyor gibi gösterir ama o yazar bir yanlışlık olduğunu düşünmeyin.

Başarıyla giriş yaptıktan sonra sizi MS-Dos ekranı tarzında siyah bir ekran karşılayacak.İşte bu ekranda size daha önceden verdiğim kodu yazıp enterlayın.İşlem tamamlandığında cPanel lisans hatası vermeyecektir.

/usr/local/cpanel/cpkeyclt

intibah

eksiksiz.com
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
4
bilhost çok teşekkür ederim sorunsuz halloldu. Bir sorum daha var. Türkticaretten yeni serverin ip değişikliği için başvurdum. Vps hesabındaki reseller hesaplarıda kendi nameserverlarını kullanmak isteseler bunu nasıl yapabilirim?

BiLHost

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Anladığım kadarıyla nameserver IP'lerinden bahsediyorsunuz.Reseller müşterileriniz de bu işlemi kendi domain kayıt firmalarından yapabilirler.

Bu arada rica ederim.. ;)

intibah

eksiksiz.com
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
4
Domain kayıt firmalarından ip alınca ben onu whm panelde nereye ekliyorum?

Hostmaster

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Domain kayıt firmasından ne ipsi aldığını anlayamadım.

intibah

eksiksiz.com
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
4
vps paneldeki reseller paketlerinin kendi ip sini kullanabilmeleri için domain aldıkları yerden ip almaları gerekmiyor mu?

Senol

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
1
senin ip numaran uzerinde oluşturcaklar kendi ns lerini ben boyle biliyorum yanlışsa duzeltin

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5