İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Web yazı tipi yüklemesi

yazarkafam

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
6
PageSpeed istatistiklerinde çıkan "Web yazı tipi yüklemesi sırasında metnin görünür halde kalmasını sağlayın" sorununu nasıl çözebilirim ?

İnternette arattım bir tane site bulabildim ondan da bir şey anlayamadım, yardımcı olursanız sevinirim.

yasarkavus

Onaylı Üye
Reaction score
51
Sitenizde kullandığınız fontawesome veya özel yazı tipleri için css satırınıza aşağıdaki kodu ekleyin.

Örnek Kullanım

Kod:
@font-face {
font-family: ‘Arvo’;
font-display: auto;
src: local(‘Arvo’), url(https://fonts.gstatic.com/s/arvo/v9/rC7kKhY-eUDY-ucISTIf5PesZW2xOQ-xsNqO47m55DA.woff2) format(‘woff2’);
}

yazarkafam

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
6
Sitenizde kullandığınız fontawesome veya özel yazı tipleri için css satırınıza aşağıdaki kodu ekleyin.

Örnek Kullanım

Kod:
@font-face {
font-family: ‘Arvo’;
font-display: auto;
src: local(‘Arvo’), url(https://fonts.gstatic.com/s/arvo/v9/rC7kKhY-eUDY-ucISTIf5PesZW2xOQ-xsNqO47m55DA.woff2) format(‘woff2’);
}

css satırı derken hocam, wp panel>görünüm>css düzenleme kısmına mı eklemem gerekiyor bu kodu.

yazarkafam

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
6
Evet,
Değişiklikten önce yedek almayı unutmayın sakın.

o alan bende zaten boş görünüyor hocam.
şöyle bir uyarı veriyor,
Adsiz5a76001ab02b8261.png

yasarkavus

Onaylı Üye
Reaction score
51
Görünüm -> Düzenleyici -> themeoptions.css (Theme css dosya adı farklılık gösterebilir)
Uzantısı .css olan dosyaları inceleyebilirsin.

yasarkavus

Onaylı Üye
Reaction score
51
Stil dosyası ya da style.css gibi isimler almış olabilir.

hasantr

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Merhaba, ben bu işte baya yeniyim, kodları hangi dosyaya ekleyeceğimi anlayamadım. Görünüm kısmındaki CSS ekleme alanında hata alıyorum.
FTTP de dosyaya erişip eklesem olur mu?

---- Önceki mesajınıza ilave bir mesaj daha yazdınız ----

Yardımcı olabilir misiniz? :)

Son düzenleme:

yasarkavus

Onaylı Üye
Reaction score
51
Wordpress yazı fontu ekleme yapmak isteyenler şu yolları izleyerek yeni yazı fontu yükleyebilirler.

1- Yazı tipini bilgisayarınıza indirin.
2- Genellikle yazı tipi dosyaları .zip ya da .rar arşivi içerisindedir. Zip dosyasını ya da rar dosyasından .tif uzantılı yazı fontu dosyasını indirin.
3- Şimdi font dosyasını FTP veya Dosya Yöneticisi ile wp-content/themes/tema-adiniz/fonts dizinine yüklemeniz gerekir. Eğer fonts klasörü yoksa, bu klasörü oluşturabilirsiniz. Örneğimizde yenifont.ttf yazı tipi dosyasını yükledik.

Şimdi WordPress yönetici alanınıza girin ve Görünüm > Düzenleyici kısmına devam edin. style.css dosyasını görüyor olmalısınız. Bu dosyanın sonuna gelin ve aşağıdaki kodu ekleyin. Kodda font-family ve url değerlerini kendi yazı tipinize göre değiştirmeyi unutmayın.

Kod:
@font-face {

font-family: yenifont;

src: url(https://siteadresi.com/wp-content/themes/twentyseventeen/fonts/yenifont.ttf);

font-weight: normal;

}

4- style.css dosyasını açın ve üstteki verilen kodu en alta ekleyin.

font-yukle-wordpress.jpg

5. Dosyayı Güncelle butonuna tıklayarak değişiklikleri kaydedin.

wpcin

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
1
PageSpeed istatistiklerinde çıkan "Web yazı tipi yüklemesi sırasında metnin görünür halde kalmasını sağlayın" sorununu nasıl çözebilirim ?

İnternette arattım bir tane site bulabildim ondan da bir şey anlayamadım, yardımcı olursanız sevinirim.

Merhaba ayrıntılı anlatım isterseniz
Kod:
https://wpcin.com/google-pagespeed-web-yazi-tipi-yuklemesi-cozumu/

backlink olmasın diye code eklendi.

Son düzenleme:

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5