İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Webmaster Ne Demek

Remark

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
merhabalar..

Arkadaşlar bu konu çokkafama takılıyor.

Webmaster nedir? Kime denir? kimler webmatser dır?
Davetiye bölümüne baktığımda vb phpbb wordpress phpnuke kuran arkadaşlar meslek olarak webmaster yazmışlar. Acaba webmaster bumu demek?

Eğer webmaster bu demekse, ciddi anlamda bu işi yapanlara ne deniyor?

Sizce webmaster kelimesini bir lamerlik almışmış başını gidiyormu?
Eğer webmaster lık buysa ilan sitelerinde webmaster aranıyor ilanlarını verenler joomla phpnuke phpbb v.b scriptleri kurabilen elmanlarmı arıyorlar?

Kimse yanlış anlamasın lamer derkende hakaret veya aşşalayıcı anlamda kullanmadım sadece acemi anlamında kullandım.

Kimseyide küçümsemiyorum bende profesyonel olarak bu işi yapan birisi değilim. kendi çapımda ufak tefek bişiler yapmaya çalışıyorum yeri geliyor parasıyla yaptırıyorum.

Acaba bende kendime webmasterımmı demeliyim?

Yorumlar için şimdiden herkeze teşekkürler

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
62
webmaster, site yoneticisi demektir.

Eger bir siteniz varsa ve yonetebiliyorsaniz siz bir webmastersinizdir.

Bunu siniflandirmanin/derecelendirmanin bir anlami yoktur.

Bunu irdelemeye kalkarsak, ev hanimi nedir konusuna benzer.
Evde ahcinin ve temizlikci kadinin olmasi, cocuklarin sofor tarafindan krese birakilmasi, o evin hanimini ev hanimligindan cikarmayacagi gibi, phpnuke ile site kuran birisi de bal gibi webmaster yapar.

Olay ciddiyet yada ciddiyetsizlik degil bence, yani elma ile armutu birbirine karistirmayalim.

Arabayi surebilen kursuna giden herkes ehliyet aliyor. Ama kimisi yaris pistlerinde yarisiyor kimisi 1 km ilerideki markete zor gidebiliyor.

webmaster: site yoneticisi
webcoder/webdeveloper: site kodlayicisi, site programlayicisi
webdesigner: site tasarimcisi (gorsel/css tasarim)
web backend/database admin: sitenin arkaplanini tasarlayan, veritabanini yoneten.
webservices developer: arka planda calisan servisleri kodlayan
...

Bu tanimlamalar gun gectikce artmaktadir.

Eger siz bunarin hepsini yapabiliyorsaniz bence size webwizard denebilir, websihirbazi.

Remark

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
teşekkürler çok güzel bir açıklama oldu

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
---- phpbb2 resimli kurulum dersi ----
---- mambo 3.0.2 Video kurulum dersi ----
gibi linklerin ne oldugu algısana sahip

+

emeğe saygı, bilgi paylaştıkça çoğalır, mükemmel +rep vb. gibi söz dizinlerini hem algılayıp hem sanal ortamda uyarlayabilen herkes webmaster! dır.

yukarıdaki örnekte onlar kendini webmaster ilan ediyorlar. bir işe girince mahcup oluyorlar, rezil oluyorlar. Bunun yerine evde oturup hiç bilmeyenlere bilgelik yapmak onların daha işine geliyor...ama ne yazıkki kız arkadaşı sorarsa, babası, amcası, dayısı sorarsa onlara webmasterım diyorlar..

cocuklarin sofor tarafindan krese birakilmasi ile phpnuke ile site kuran birisi nin aynı kefeye konulmasının saçmalık olmasının devamında adminin yazdıklarına tümden katılıyorum ;) Bu satırı çıkarırsan bence webmaster tanımı aynen ordaki gibidir.
Çünkü phpnuke gibi bir hazır sistemi ben emekli babama bile kurdurmayı başardıysam sanırım bu örnek bir webmastara ağır hakaret olurdu

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
@ Venom

Önemli olan kurulum değildir ki. Kurulum sonrası bir şeyler yapabilen webmasterdır. Hazır portal kurupta, kendi scriptini yazanlardan daha başarılı olanlar var. Başarılı olamasada sonuçta sınıfı yine webmasterdır. Webmaster kalıptır. Web-master; web ustastı şeklinde türkçeleştirip anlam çıkartmaya çalışırsak olmaz.

db.gen.tr

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Çok çeşitli kavramlar türedi iş olarak bakarsanız şirketler genelde web developer web designer web coder gibi konularda eleman arıyorlar birazda arz talep meselesi önceden gnu yazılımlar free template lar yoktu table ve td lerin arasında uğraşan kişiler vardı ve kavramda sadece webmaster dı şimdi dallanıp budaklandı bu hale geldi...

yazmışken blogada bişeler yazdım;
http://www.adimavi.com/index.php/haberler/webmaster-da-ne-olaki/

GReYDeR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
eğer ortaya kavramlar koymak gerekirse iyinet in açıklamaları oldukça açık
ama benim anlamadığım şey bunlar neden kafanıza takılıyor

kendini webmaster gibimi hissetmek istiyorsun
yada birileri senin yapabildiğin işlerin tarifini yapıp işte bu kişi webmaster dir dediğinde mutlumu olacaksın

çok sevdiğim bir söz var. kimin söylediğini unuttum, sanırım bu mevzuya uyar

// Mutluluk gibi şan ve şöhreti de dışardan bekleme. Etrafında el şakırtısı olmasın ne yazar.
İçinde bir ses "aferin" desin yeter. Unutma gerçek madalya göğsün dışına değil içine takılır
//

benim içimden bir ses bana çok kez aferin dedi bugüne kadar. bunun verdiği mutluluk bana yeter. ne adsense den günde 25$ dolar kazanmak, ne bir siteyi uçuk fiyata satmak, ne birilerinin çıkıp sen webmastersin, webcoder sin demesi. Kendi kendime verdiğim bir aferin hepsinden daha değerli ;)

FERDIKUCUK

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
İyinet Eline Sağlık Ancak bukadar açıklanabilirdi..
Peki her Web programcısı web designer olması şartmı ?

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
62
İyinet Eline Sağlık Ancak bukadar açıklanabilirdi..
Peki her Web programcısı web designer olması şartmı ?

Maddi duruma bağlı, başkasına yaptırabiliyorsanız tasarımı gerek yok.
Ona harcayacağınız vakti gerçek hayata harcayın, gezin tozun tatile çıkın, arkadaşlarınızla vakit geçirin, sevin, aşık olun...

FERDIKUCUK

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
iyinet hocam ben nedense aşık olamıyorum...ama tasarimdan da pek anlamıyorum once nereden başlamak gerek ?

pCoX

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
iyinet hocam ben nedense aşık olamıyorum...ama tasarimdan da pek anlamıyorum once nereden başlamak gerek ?

Ben şahsen yaptigim (yapmaya calistigim) ise asigim. Gercekten web tasarlamak yada kodlama yapmak, diger seylerden daha anlamli ve dolgun geliyor bana. Zamanım oldukça internetteki "webmaster" makalelerine, tasarımın inceliklerine vaktimi ayiriyorum. Kaydadeğer bilgiler edindiğimide soyleyebilirim. Hersey istege bagli.

Çevremdende öğrendiklerimi pekiştirince ortaya emegin cikiyor. Ve o kodlarin calistigini gorebilmek insani dahada mutlu ediyor.

Stain

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Maddi duruma bağlı, başkasına yaptırabiliyorsanız tasarımı gerek yok.
Ona harcayacağınız vakti gerçek hayata harcayın, gezin tozun tatile çıkın, arkadaşlarınızla vakit geçirin, sevin, aşık olun...

Bi nebzede olsa katılıyorum. Şahsen grafiker ve kodlayıcıyım, maddi durumumda olabildiğince yerinde. Hem tasarlamak hem kodlamaktan zevk alıyorum ama ikisini birlikte yapmak vakit açısından zor durumda bırakıyor beni. Sırada bekleyen işler daha da gecikiyor. Bunun için tasarımı yapabilecek kişiler arıycam gibi duruyor. Böylelikle hem siteleri vaktinden önce verebilirim hemde kendime biraz daha vakit ayırabilirim.

----

çocukluğuna inmemiz lazım ki bu sorun nereden kaynaklanıyor çözelim :D

banjir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bilgi için teşekkürlerde 2007 den beri kimse bakmamışmı bu yazıya.google webmaster ne demek yazdım iyi net ilk sırada çıktı bravo

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

<-->sekito <-->sekito