İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

webmasterlara:Bunlar da internet hastalıkları

Mywedding

1
İyinet Üyesi
Reaction score
96
Dünyayı saran internet çılgınlığı, günlük yaşamı baştan aşağı değiştirirken, internet kullanıcılarına has rahatsızlıkların da ortaya çıkmasına neden oluyor.

İngiltere'nin saygın tıp dergisi The New Scientist'in haberine göre, milyonlarca insanı bilgisayar başına bağlayan internet, ego sörfü, blog ifşacılığı, youtube narsizmi ve wikipedializm gibi ilginç hastalıklara davetiye çıkarıyor.

İşte The New Scientist'e göre internet kullanıcılarını bekleyen hastalıklar:

Ego sörfü: Düzenli aralıklarla internette kendi ismini aratan ve hakkında internette ne gibi bilgilere ulaşıldığını kontrol eden kişilerin yakalandığı rahatsızlık.

Enfornografi: uygun-değilgrafi ve enformasyon sözcüklerinden türetilmiş bu kelime, "bilgi açlığını internette dindirmeye çalışma" olarak tanımlanıyor.

Blog ifşacılığı: Bilinmemesi ve yayılmaması herkes açısından faydalı olan bilgileri on-line yayınlama merakı.

Youtube-Narsizmi: Kendisini tanıtmak için sürekli kendi videolarını internet sitelerinde yayınlama, yayınlatma.

Myspace Taklitçiliği: İnternette başka bir kişiliğe, başka bir role bürünme takıntısı.

Google Takibi: Tüm yakınları ya da tanımadıkları kişiler hakkında internet üzerinden bilgi edinmeye çalışmak.

Siberhondrik: En ufak bir hastalık belirtisinde, doktora gitmek yerine internetten tedavi yöntemleri arama.

Photolurking: İnternette saatlerce başkalarının fotoğraf albümlerine bakma.

Wikipedializm: Günün önemli bir kısmını internet anskilopedisi Wikipedia'ya katkıda bulunmak, yazılar yazmak ve metinlerde tashih yapmaya harcamak.

Crackberry: Özellikle yöneticilerin yakasına yapışan bu hastalık, adını daha çok kurumsal iletişimde kullanılan, e-mail alıp gönderebilinen, internette sörf yapılabilen 'avuç içi' bilgisayar türü Blackberry telefonlarından alıyor.

Cheesepodding: Türkçe'de tam karşılığı olmayan bu sözcük ise, zamanının büyük kısmını internetten şarkı indirmekle geçirenler için kullanılıyor.

ne diyorsunuz bunlara:)

hürriyet

Turkmucit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bence yabancılar internette bizden daha kıdemli olduklarından onlarda başgösteren butip şeylerin bizde görünmesine en az 10 sene var.:)

İnternetin kullanımının çok yaygınlaşması lazım.

XR9

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Google Takibi: Tüm yakınları ya da tanımadıkları kişiler hakkında internet üzerinden bilgi edinmeye çalışmak.

geçenlerde ilkokul-ortaokul arkadaşlarımı aramıştım google'dan, bayasının izine rastladım. bikaçını oyun ve arkadaşlık sitelerinde buldum, iş bulma sitelerinde buldum bi kaç tane, bi tanede mankenlik ajansında buldum :D bir arkadaşımında sınav stresinden intihar ettiğini öğrendim :(

db.gen.tr

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Zombi : PC başında o kadar dalgındır ki yemek yemeyi unutur başında konuşanı sadece onaylayıp aklını ona veremez vs...
:D

masterdolar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
History okuma hastalığı:
süreki chat halinde olan kişiler
2 dk önce yazdıklarını unutan kişilerin sürekli history tutması
erteleme hastalığı:
yapacak okadar cok şeyi vardırki,
bazı şeyleri sürekli ertelerler

lerde eklenebilir..

masterdolar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
keylogging hastalığı:
kullandığı pc de başkaları ne yapıo ne edio
öğrenmek için kendi bilgisayarına gizli keylogger yerleştirme durumu
Başkasının Historylerini okuma hastalığı:
Genelde sevgililerin birşey bulurmuyum die araştırma yapma şekli,

umuture

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
çoğu bende var zaten ben hasta olduğumu biliyordum sanırım bakırköyde internet hastaları için bi tedavi yeri varmış yani ben öle duydum

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34

Google üzerinden değil ama gerektiğinde bilgi araştırması yaparım ben kişiler hakkında hemde hiç akıllarına gelmeyecek yöntemlerle :p hastayımmmm

Siberhondrik: En ufak bir hastalık belirtisinde, doktora gitmek yerine internetten tedavi yöntemleri arama.

Bu hastalık bana çok para kazandırdı : )

Crackberry: Özellikle yöneticilerin yakasına yapışan bu hastalık, adını daha çok kurumsal iletişimde kullanılan, e-mail alıp gönderebilinen, internette sörf yapılabilen 'avuç içi' bilgisayar türü Blackberry telefonlarından alıyor.

Ya mecburen bakıyorum sürekli tüm maillere iş icabi

Cheesepodding: Türkçe'de tam karşılığı olmayan bu sözcük ise, zamanının büyük kısmını internetten şarkı indirmekle geçirenler için kullanılıyor.

Aşkımmm diyorum :p

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Bu bilgilere göre ben internet kullanmıyorum.

TRinsanRehberi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Hasadsen : Adsense ile yatıp adsense ile kalkan ve hayatındaki her süreci adsense ile bir şekilde ilişkilendirmeyi başarabilenlerin durumlarını ifade eder.

Copyright Trinsanrehberi 2007

ilteris83

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Bence gayet mantıklı tespitler bir kısmı bende de mevcut teşekkürler dostum.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5