İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Wikipedia Yine Bağış Topluyor

yazan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Wikipedia yine bağış toplamaya başladı. "Ticaret iyi bir şey. Reklam da kötü değil. Fakat bunların ikisi de buraya ait değil." diyor wikinin kurucusu. Ama her yıl bağışlamı ayakta kalacaklar. Nereye kadar gidecek bu? Wiki'nin kurucusu düşünemiyor mu acaba bunu. Bence kalitilerini bozmadan reklam alabilirler. Twitter usulü promosyon bağlantısı falan. Her ülkeden ayda bitane alsa milyon dolar para indirir cebe. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda ?

Bu arada Jimmy Wales'ın yeni bağış yazısı
Google'ın bir milyona yakın sunucusu olabilir. Yahoo'nun 13.000 gibi çalışanı vardır. Biz, 679 sunucuya ve 95 çalışana sahibiz.
Vikipedi, en çok ziyaret edilen 6. site ve sunucularımız 450 milyon kişinin her ay milyarlarca sayfa gösterimi ile hizmet vermektedir.

Ticaret iyi bir şey. Reklam da kötü değil. Fakat bunların ikisi de buraya ait değil. Vikipedi'de olamaz.

Vikipedi özel bir şey. Bir kütüphane ya da halka açık bir park gibi. Zihin için bir tapınak gibi. Vikipedi, bilgimizi başkaları ile paylaşmak, öğrenmek, düşünmek için hepimizin gidebileceği yerdir.

Vikipedi'yi kurduğum zaman, ona reklam afişleri ekleyip kâr amaçlı bir firma haline getirebilirdim fakat bundan daha farklı bir şey yapmaya karar verdim. Geçen yıllar boyunca onu dayanıklı ve sıkı tutmak için çok çalıştık. Biz görevimizi yerine getiriyoruz, diğer görevleri ise başkalarına bırakıyoruz.

Eğer bu yazıyı okuyan herkes 5 dolar bağışlasaydı, yılda sadece bir gün bağış toplamamız gerekirdi. Fakat herkes bağış yapmıyor. Bu önemli değil. Her yıl yeterli sayıda insan bağış yapmaya karar veriyor.

Bu yıl, lütfen 5 dolar, 10 avro, 1000 yen veya ne kadar yapabilirseniz bağış yapın. Sizler Vikipedi'yi koruyup ayakta tutabilirsiniz.

Teşekkürler,

Jimmy Wales
Vikipedi'nin Kurucusu

ByLacoste

1
İyinet Üyesi
Reaction score
70
Reklam almamaları daha iyi. Biz yapmıyoruz ama bağış yapan çok kişi olduğuna inanıyorum. Ayda 450 milyon diyor. 1 milyonu bağış yapsa, zaten parayı kaldıracaklardır. Ki hakediyorlarda. Bilmeyen yoktur bu siteyi neredeyse. 'Google'a gir ara' gibi birşey oldu deyimleşti artık 'Wiki'den bakarız' cümlecikleri. Wikipedia'nın hizmetine devam etmesini gönülden istiyorum. Ha, bağış yapar mıyım? Yapmıyorum, yapmam da. Çünkü 'Ne de olsa birilere yapıyor.' bilinciyle hareket eden kesimdenim. Dürüst olmak gerekirse. Ayda da 5-6 kere girerim.

Yeniçeri

Ne Mutlu Türküm Diyene
İyinet Üyesi
Reaction score
306
Modern dilenci diyorum ben buna. Wikipedia, eğer kazanamasaydı zaten şu anda konuşuyor olmazdık. Ama kazancı yeterli gelmemiş anlaşılan. Zaten kısa bir süre sonra şöyle bir yazı görebiliriz " Bugüne kadar reklam almadık ama görünen o ki, okuyucularımız bize destek olmayacak. Bu sebeple bikaç reklam almış bulunuyoruz. " vs.. Kısacası böyle büyük bir sitenin para kazanmıyor olmasına ben inanmıyorum. Sadece yeterli gelmiyordur. Yakın bir zamanda, wikipedia da reklamları sıkça görebilirsiniz.

yazan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Nereye kadar böyle devam edecekler bilmiyorum. Bende bağış yapmıyorum. Bazı insanlar bizim gibi değil. Üniversiteden bir hocam geçen yıl şöyle demişti "bu bilgi için kitap alsanda aynı parayı vereceksin." bu matlıkla bağış yapmıştı mesela.

Yada wikipedia satın alsalarda kurtulsak bağış bildirilerinden :)

ozgurruh

0
İyinet Üyesi
Reaction score
32
gerçekten hayret verici bir olay. Hatta kendilerini zedeleyici bir açıklama. Kısaca talihsiz bir açıklama yapmışlar.

ByLacoste

1
İyinet Üyesi
Reaction score
70
@ozgurruh yeni birşey değil hocam. Sürekli aynı yazılar yayınlanıyor sitelerinde :)

ozgurruh

0
İyinet Üyesi
Reaction score
32
ByLacoste valla yalan yok ben ilk defa denk geldim. Bir de sürekli böyleyse vallahi bunlara ne denirse densin az :)

ozgurruh

0
İyinet Üyesi
Reaction score
32
Ben ilk defa duyduğumdan hem üzüldüm hem de şaşırdım ne yalan söyleyeyim.

daniel1336

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
100
Vikipedia'nın bir kısmı, tamamen internet çöplüğü gibi. Kişiler kafasına göre yazıyor, çoğu yazı güvenilir kaynaklara dayanmıyor bence.

Anca dizi film oyuncularına bakmak için giriyorum, onları fanlar iyi iş çıkartarak imdb tarzı detaylı bilgi sunuyorlar.

Karluk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
52
Beleşçiyiz, bağış kültürümüz de yok, başbakan emrederse bağışlarız o başka... Wikipedi'den okuduklarınızı, kötü metinleri geçtim, güvenilir olanlarını üst üste koyun, hatta önemli bir kısmınız içeriğini Wiki'den edit'leyerek re-write yapıyordur belki de...

Burada yapılan pek çok yorum da saçma sapan. Bağış yapmıyorsun bari sus.

Ben de bağış toplamayı denedim, reklam almamak için, fakat bizim topluma göre değil bu akıllı mantıklı bağış olayı.

Mantalite meselesi. Bunun için de hâlen "gelişmekte olan" bir ülkeyiz.

Çok su götürür bu konu ama zaten TR'den adamlara bağıl yapan yok doğru düzgün, biz ancak saçma sapan yorum yaparız. İnternet dünyayı değiştirdi ve Wikipedia da interneti değiştiren sayılı projeden birisi.

Bizden bir halt olmaz daha, inşallah ben görürüm olduğunu.

karahanli

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Beleşçiyiz, bağış kültürümüz de yok, başbakan emrederse bağışlarız o başka... Wikipedi'den okuduklarınızı, kötü metinleri geçtim, güvenilir olanlarını üst üste koyun, hatta önemli bir kısmınız içeriğini Wiki'den edit'leyerek re-write yapıyordur belki de...

Burada yapılan pek çok yorum da saçma sapan. Bağış yapmıyorsun bari sus.

Ben de bağış toplamayı denedim, reklam almamak için, fakat bizim topluma göre değil bu akıllı mantıklı bağış olayı.

Mantalite meselesi. Bunun için de hâlen "gelişmekte olan" bir ülkeyiz.

Çok su götürür bu konu ama zaten TR'den adamlara bağıl yapan yok doğru düzgün, biz ancak saçma sapan yorum yaparız. İnternet dünyayı değiştirdi ve Wikipedia da interneti değiştiren sayılı projeden birisi.

Bizden bir halt olmaz daha, inşallah ben görürüm olduğunu.
Bağış gerekilen yerlere yapılır ben öyle yapıyorum.Reklam belki o siteye yakışmaz ama sponsor yada link koyarak sponsor bulabilir.Bağış istemesi çok saçma olmuş.

Karluk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
52
Yıllar yılı saklanılan bilginin bugün bu kadar özgürce dolaşabilmekliği durumunda yaşadığın için bunun ne kadar önemli olduğunu bilmediğini düşünmüyorum.

Hiçbir yerden para almayan, dolayısıyla hiçbir firmaya bağlı olmayan, emir almayan ve insanlardan destek alıp insanlık adına çalışan ve olabildiğince tarafsız olmaya çalışan böylesi bir yapıyı da kafana göre yorumlaman normal. Sponsorluk müessesi karşılıklı maddi çıkara dayanır, sence o zaman oraya sponsor olan girma hakkında olumsuz şeyler yazılabilir mi? Örnekler ve sebepler bu kadar dar bir açıyla değerlendirilmek zorunda değil, sonuçta tam bağımsızlıkla reklam ve sponsor kabul etme durumu çok farklıdır.

Doğulu ülkeler bunu anlamaz, gösteriş için veya vicdanlarını rahatlatmak için "bağış" yapmak bize her zaman daha tatlı gelir.

Bağış gerekilen yerlere yapılır ben öyle yapıyorum.Reklam belki o siteye yakışmaz ama sponsor yada link koyarak sponsor bulabilir.Bağış istemesi çok saçma olmuş.

karahanli

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Yıllar yılı saklanılan bilginin bugün bu kadar özgürce dolaşabilmekliği durumunda yaşadığın için bunun ne kadar önemli olduğunu bilmediğini düşünmüyorum.

Hiçbir yerden para almayan, dolayısıyla hiçbir firmaya bağlı olmayan, emir almayan ve insanlardan destek alıp insanlık adına çalışan ve olabildiğince tarafsız olmaya çalışan böylesi bir yapıyı da kafana göre yorumlaman normal. Sponsorluk müessesi karşılıklı maddi çıkara dayanır, sence o zaman oraya sponsor olan girma hakkında olumsuz şeyler yazılabilir mi? Örnekler ve sebepler bu kadar dar bir açıyla değerlendirilmek zorunda değil, sonuçta tam bağımsızlıkla reklam ve sponsor kabul etme durumu çok farklıdır.

Doğulu ülkeler bunu anlamaz, gösteriş için veya vicdanlarını rahatlatmak için "bağış" yapmak bize her zaman daha tatlı gelir.

Bazı konularda haklısın fakat o kadar büyük bir sitenin bağış istemesi normal değil kimse bunu normal karşılamaz zaten Türkiye'den fazla bağış olacağını tahmin etmiyorum.

OsmanAtabey

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
amerika ve avrupalılar bağış adı altında tüm dünyada sömürgeciliği çok iyi yapan gelişmiş toplumlardır. Adamlar alışmış yok site için yok kilise için yardım topluyoruz para gönderin demeye. Reklam almak yerine, bağış adı altında insanları sömürmeye çalışan asalakça bir zihniyet.

Bu zamana kadar ( 13 senedir ) Wiki sitesine hiç ihtiyacım olmadı. Bundan sonra da olacağını pek sanmıyorum. Bu zamanda her türlü bilgiye google veya diğer arama motorları yardımıyla ulaşılabiliyor. Wiki 'de açıklanan veya anlatılan her bilginin daha fazlasını internet üzerinde anlatan en az birkaç kişi vardır. Orada yoksa bile kitap, makale vs. gibi yazılı her tür yayın bizi bekliyor.

İnternet hobi ve paylaşım amaçlı olabileceği gibi ticaret ve rekabet içinde kullanılmalıdır. Haydi ben site açıyorum bu sitenin devam edebilmesi için bana para gönderin deyip kolay yoldan para kazanmak bence wiki miki sahibi gibi adamların yapacağı iştir.

Reklam alarak internet kullanıcısına değişik alternatifler sunmak veya site içerisinde yazılan bir makalenin daha geniş kapsamlı halini yayınlayan bir sitenin ücret karşılığında tanıtımını yapmak kötü birşey değil. Bunu birinin Jimmy Wales denen hippiye söylemesi gerekiyor :)

ozgurruh

0
İyinet Üyesi
Reaction score
32
Arkadaşlar şahsi atışmalara girmeden usulü ile konuşunuz. Kimse burda şahsi sataşmalara giremez. Konuya herkes dilediğince, düşüncelerini belirtebilir ama konuşmalarınız, tartışmalarınız kişileri rencide edici olamaz. Bu uyarıdır.

Konu uzatılmasın.

Ovetto

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
27
Vikipedi'nin reklam koyduğunu düşünemiyorum. İyi para kazanır. :D

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
254
bu adamdaki neyin kafası yahu? tamam bir şirket olabilirsiniz, destekle ayakta duruyor olabilirsiniz, o site günlük kaç kilo misafir çekiyodur kim bilir? adsense vs reklamı döşersen paraya para demez bu adam, neden böyle bişey yapıyor anlamadım, adamların paraları bitiyor, halk destekliyor, hayat bu adama güzel

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5