İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Windows 2003'te, Php Kullanmak Ne Kadar Kaliteli?..

thereX

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Windows 2003 bir sunucuya plesk panel kuruyorum ve php'yi kuruyor.

Peki, bu kurulan php'de vbulletin kullanmam ne kadar kaliteli ? Normal bir apache yani unix server'ın yerini tutmaz; bu bir gerçek ama az çok çalışır mı ?

Örneğin upload vb. şeyler çalışır mı ?

Birde; Günlük 500 hit alan bir site, (Vbulletin); Windows 2003 / 512 DDR Ram'li bir VPS'de çalışır mı :D

asoza

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Aradaki farkı farkedebileceğinizi sanmıyorum. Kullandığınız sitenin php yetkisini isapi mod olarak işaretlemeyi unutmazsanız sizi tatmin edecektir.

LiLattah

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
asoza ya katılıyorum aradaki farkı fark edemezsin.. yani windowsta php çalıştırmak bir yük değil aksine bana göre linux dan daha basit..

Saygılarımla..

R

rencber

Misafir
windowsda php önermiyorum. php linux için optimize edilmiş iken bir de. site ziyaretçin günlük 10 bin tekil değilse, ucuz olana yönelmen doğal.

ozcesa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
İşin aslı bu sorunun cevabını bende merak ediyorum çünkü windows server yönetiminin daha kolay olduğunu düşünüyorum (yada bana öyle geliyor). Php ile kodlanmış, 15.000+ tekil hite sahip ve mysql üzerine kurulmuş bir siteyi windows serverda çalıştırırsak ne kadar performans kaybı yaşarız. Sanırım böyle bir konu bende açmıştım ama sonuçtan hala emin değilim.

R

rencber

Misafir
%30 düşük desem yeridir. bırakın php yi, asp bile pek pek. microsoft windows server, linuxun ardından koca bir balondur. biz de populist takıldığımızdan müşteriye sunuyoruz. asp müşterimiz olmasın, alsancak meydanında yakarım vallah lisansları. :)

Senol

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
1
%30 düşük desem yeridir. bırakın php yi, asp bile pek pek. microsoft windows server, linuxun ardından koca bir balondur. biz de populist takıldığımızdan müşteriye sunuyoruz. asp müşterimiz olmasın, alsancak meydanında yakarım vallah lisansları. :)

o senin yorumun ben asp ve windows sunucudan gayet memnunum acces db kullanmama rağrem 150 200 kişilik anlık trafikte bile sitem gayet normal calışıyor

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37

bir yıl öncesine kadar asp & windows ile işlerimi yürütmekteydim ve sizinle aynı fikre sahibim :) artık linux ve php devrindeyim, mutluyum, herkesi bekleriz :)

asoza

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Somut ne var elinizde. Yoksa sizin yazdığınız balon olarak kalıyor.
Soruda günlük 500 hitli siteden söz ediliyor... farkı nasıl fark edebileceğini buna göre değerlendirelim.

Caesar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
linux çok geniş bir işletim sistemidir windows ile sınırla kalmamaktadır.

Windows üzerin de php kullanmak ile linux üzerinde php kullanmak arasındaki fark;

windows üzerinde photoshop kullanmak ile , macos üzerinde photoshop kullanmak arasında ki farkın aynısıdır.

En güzel açıklama bu olsa gerek.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
arkadaşta konuya pc-mac savaşı yapar gibi yaklaşmış...ne o balon falan...benim 1 yıldır kullandıgım reseller paketim var...sunucu windows ve hem php hemde asp yi çatır çatır çalıştırıyor. Günlük 10 binler falan görmedim hiç ama 1500-2000 kişi phpbb babalar gibi kaldırıyor windows sunucuda...en ufakta bir yavaşlama yok...ha ama test prgoramları vs ms ler verirse o ayrı, oda beni beni neden kullanıcıları ilgilendiriyo zaten :D

tolgahat

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
hakketen biri photoshop örneği vermiş dostum biri risk mimarisi biriside cisc mimarisi ile çalışır bu bilgisayarların..

ben windows sunucuda php vbulletin kullandım aktif 60 üye ve günlük 6000 yakın tekil tek sorunum .hta kullanamıyorsun yani seo kullanamazsın bildiğim kadarı ile win2003 te php çalıştırırsan.

çok büyük bir aşım kaybetmez birazda ram yükseltmek lazım sanırsam makinada.

phidiess

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Xeon 3.0 MHZ CPU
4 GB Ram
DC Ezzi

PHP Sitelerin günlük toplam hiti 1500 user online olma durumu.
2 tane php nuke 1 tane phpbb 1 tane vbulletin
Günde ortalama 6000 post gönderimi.
Windows 2003 enterprise server
Kontrol panel plesk 7.5.6

Makinanın gün içindeki durumu: 4 saatte bir restart. Apache durdur başlat mysql durdur başlat çare olmuyor.

Linuxa geçiş dönemi:
Aynı siteler şuanda günlük 4000 kadar hit almakta ve 20000 yakın post atılmakta.
Extra olarak 1 awbs + 2 tane phpnuke + 1 tane phpbb daha ekledim

P4 3000 mhz makina
2gb ram

Server durumu 42 gündür UP
mysql veya apache restart bile atmadım.

Bu durumları bizzat yaşadım ve test ettim. Windows server 2003 üzerinde kesinlikle PHP ve MYSQL önermiyorum. Özellikle MYSQL çok dağılmaktadır. Ve şunuda belirtmek isterim windowsdan linuxda mysql taşırkende bir ton hata mesajı aldım. MYSQL kodlarıını ayıklayarak hataları tek tek düzeltmekten canım çıktı. İmkanı olanlar kesinlikle böyle bir işe girişmesin. Windows da ASP ve MSSQL ( MDB de zamanla dağıtıyor makinayı ) Linux serverdada PHP ve MYSQL desteği verip keyiflerine baksınlar.

LiLattah

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ilk mesajımda yazdığım gibi 3 yıldır windows makinede php kullandım en ufak bir sorun dahi yaşamadım. bunun dışında sanki php kodlarınını çoğu webmaster (%95) tarafından windows üzerinde yapılıp yüklemiyormu????

TurkVista

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
arkadaşların dediği gibi performans açısından anlaşılabilir bir fark yok. Ancak herzaman katı fikrim PHP=LINUX / ASP=WIN :)

i.ari

0
İyinet Üyesi
Reaction score
6
istatistiki bilgilerle cvp verecek olursak...

AMD3.200 64 bit 2GB ram 1gbps port bir serverda 6bin üyesi bulunan bir sanatcı fan sitesinin forumu online kişi 150 yi gectikten sonra php / cgi-bin hatası vermeye basladı..
php 'yi isapi filtresi olarak calıstırdık..online 250-300 civarına kadar sabretti ama php.exe nin işlemciye nasıl yüklendigini siz tahmin edin..

aynı konfigurasyonlu bir linux serverda anlık 18.000 tekil hiti kaldırabiliyor php siteler..

velhasıl..Calısmasına calısır fakat tavsiyem küçük siteler(firma kişisel siteler fln..fazla hiti olmayan siteler için) için cok kolaylık saglar hem asp hem php destekleyen bir server..ama üstü için yukardaki tablo cıkar ortaya..

TNT

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
winde sql yemiyor

Xeon olursa makina başka tabi..

ama winde sql olmuyor ..

linux a at sql i tınlamaz bile..

CMYLMZ

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Farklı bir açıdan yaklaşmak isterim bu konuya
öncelikle kurmuş olduğunuz php nin sistemde çalışabilmesi için "everyone " yada IIS De tanımlamış olduğunuz kullanıcı yetkilerine sahip olması gerekir
bunu her siteye bir klasör ve her klasöre bir user tanımladığınızı düşünerek yazıyorum. yapmamışsanız zaten anlamı kalmaz. (ciddi bir güvenlik açığı doğurur)
her userin kullanması gereken Proses sayısını belirtirseniz daha mantıklı ve stabil çalışabilir
Fakar şurda küçük bir saptama yapayım, arkadaşlarımızında bahsettigi gibi php orjinalinde X tabanlı sistemlerde Asp türevindeki dillere rakip olarak geliştirildigi için X işletim sisteminin bir çok özelligini birlikte kullanabilmekte ve bununlada oldukça sağlam performans gösterebilmektedir.
iş win üzerinde php çalıştırmaya gelince br emulasyon söz konusu.
bir emulasyonun orjinali kadar doğru sonuclar vermeyecegini düşünürsek
X sistemlerin %20 - 30 altında ve makine performansından da eş oranda götürecegi kesindir.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5