İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

windows klasör boyutu

ploop

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Şu an kullandığım bilgisayarda c:windows klasörünün boyutu 2,46 GB.. bu normal bir rakam gibi durmuyor. bu rakamı nasıl azaltabilirim?

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
O boyut normal gibi.
Windows/temp klasörlerini boşaltmakla bağlayabilirsiniz.
Asıl yer kaplayan Windows klasöründeki Uninstall klasörleridir, silerseniz yer boşalır ama sonra uninstall yapamazsınız. .

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bu dosyalar uninstall kurulm dosya bilgileridir, silmemekte fayda var. Çok fazla program kurmuşsanız windows dizininin boyutu kurulan programların dll dosyaları yüzünden dolar.

Programları kaldırsanız bile zamanla lazım olur diye dll dosyaları sistemden kaldırılmaz.

2.5-3GB windows dizini boyutu bence normaldir.

TheFF

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bi yerden duymuştum sp2 yi yüklediğinde sp1 den kalan ve kullanılmayan dosyaları silmiyo onların bi liste gibi bişeyi vardı bi yerde ama hatırlamıyorum nerde..
benimnki:
Boyut: 2,24 GB
Diskteki Boyut: 2,07 GB

genellikle diskteki boyut daha büyük olurdu ama...

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
merty_fb' Alıntı:
bi yerden duymuştum sp2 yi yüklediğinde sp1 den kalan ve kullanılmayan dosyaları silmiyo onların bi liste gibi bişeyi vardı bi yerde ama hatırlamıyorum nerde..
benimnki:
Boyut: 2,24 GB
Diskteki Boyut: 2,07 GB

genellikle diskteki boyut daha büyük olurdu ama...

FAT32 disklerde bu boyut daha fazla olur, NTFS ile minimum dosya alanı kaybı sağlanıyor.

ploop

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
o zaman ben dokunmuyorum hiç bir şeye. hiç anlamam bu işlerden, şimdi yavaş da olsa bir bilgisayarım var ondan olmayayım :)

zokkie

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
ploop' Alıntı:
temp klasöründe hiç bir şey yok zaten. windows klasörüne girince şöyle bir görüntü var. en son kullanım tarihleri 1.5 sene önce. boyutları da tanesinin 3mb civarı. bunları silsem bir şey olur mu?
http://image01.yuklet.com/files/4/bf69f27c-aSas.GIF

vay be, benim bilgisayar ayda en az bir kere formatlanır. hiç 1 sene aynı windows'u kullanmadım :D

Varista

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
zokkie' Alıntı:
vay be, benim bilgisayar ayda en az bir kere formatlanır. hiç 1 sene aynı windows'u kullanmadım :D
Benim bilgisayar 15günde bir formatlanır.Alıştı artık 15 gün içinde format atmassam açılırken sorun yapıyor.1 sene windows kullanmam için bilgisayarın kapalı kalması lazım..

Dosya boyutu da benim 1,55gb (geçen hafta format attım :D )

windows

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
zbahadir' Alıntı:
FAT32 disklerde bu boyut daha fazla olur, NTFS ile minimum dosya alanı kaybı sağlanıyor.
Aynen benımde basıma geldi.
Bu arada biri banamı seslendi (Windows başlık)

asoza

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
uninstall veya dllcache klasörü gibi klasörlerin isimleri mavi renklidir. Eminim farkı farketmişsinizdir. Sıkıştırılmış klasörler. O yüzden diskteki alanı ile gerçek alanından küçük.
Bence sistemizinde yeterince hard disk varsa ve virüs, trojan, börtü, böcek yoksa, disk birleştirici, disk temizleyicisi gibi Donatılar->Sistem Araçları menüsündeki programların müdahalesi dışında sistemin işine karışılmamalıdır. Bunu sistemi yazanlarda istiyor. Bu durumu, kullanıcı değiştirmediyse, ilgili klasörlerin varsayılan olarak mavi uyarı penceresi ile açıldıklarını düşünerek anlayabiliriz.

TheFF

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ben 1 senedir bu windowsu kullanıyorum format aymaya üşeniyorum ya bi de dosyaları yedekleme derdi var ne etçem bilmiyom...

N

negemezsin2

Misafir
ben her zaman hardiski 2 ye bolerım kucuk alanlı olana yedeklerı atarım hem viruslerden korunuyor hemde yedekleme sorunu ortadan kalkıyor oraya yedeklerı atıp c ye formatı cakıosun

TheFF

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bnim hard disk de 2 parça ama büyük olan d ve windows d de, d de dolu o yüzden şu an sorunum var temizlik yapıam pcde ama üşeniyom

ploop

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
benim harddisk 3 parça. c'de windows ve programlar var boyutu 10gb. d'de gereksiz dosyalarım var boyutu 15 gb. p'de en büyük paya sahip..

zokkie

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
bende acronis'le c'nin temiz bi image'ini aldım,formatlama ve bütün driver, program vs. kurulumu 5 dk :D

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5