İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

windows server'da mailler geri dönüyor..

SLiM_BoY

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
merhaba .
windows dedicated kullanıyorum.mesela forum kurulu sitelerden atılan üyelik mailleri bazen geri dönüyor.fakat bu mail karşı tarafa gidene kadar server tekrar tekrar yolluyor bu maili.bu da sunucuyu zorluyor.
bunu iptal etmenin bir yolu var mı acaba ?

hukuki

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Plesk kullandığınızı varsayıyorum. Yanlış hatılamıyorsam, Plesk panelde mail ayarlarında bounce vs. şeklinde ayarları olacak idi. Orada değilse rdp ile mailenable da ayarı olması gerek. Şu anda server taşındığından bakıp da cevap veremiyorum.
Saygılar.

SLiM_BoY

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Evet plesk kullanıyorum.Server down olduğundan ben de bakamıyorum ayarlara.Beklemedeyim : )

hukuki

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Aynı dedicatedi 2 mize mi sattılar yoksa :)

SLiM_BoY

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Server az önce kendine geldi.Ayarlar nedir acaba? :)

L

LNWServers

Misafir
Plesk gerçekten sorunlu bi sistem, maillerin gitmemesi sunucunun DNS ayarlarından kaynaklanıyor olabilir , eğer sistem gönderilen e-mailin domain adresini çözemiyorsa, göndermek için tekrar tekrar dener.Kesin bir çözüm değil sadece bir öneri.

SLiM_BoY

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
LNWServers' Alıntı:
Plesk gerçekten sorunlu bi sistem, maillerin gitmemesi sunucunun DNS ayarlarından kaynaklanıyor olabilir , eğer sistem gönderilen e-mailin domain adresini çözemiyorsa, göndermek için tekrar tekrar dener.Kesin bir çözüm değil sadece bir öneri.

------------------------------------------------

MailEnable: Message delivery has been delayed.

Message is waiting at home for delivery to 192.0.**.***.

The message will be retried for another 30 hours.

Reason: Mail Server for example.com could not be contacted at this time. MailEnable will keep trying to deliver this message and will notify you of any progress.

------------------------------------------------

Evet domaini çözemiyor sanırım.Bir de mailbox'ı unavailable olanlara gitmiyor mail.Ve gidene kadar da yollamaya çalışıyor.Bu şekilde 6237 mail geri dönmüş durumda.Server'ı baya zorluyor açıkçası : )

L

LNWServers

Misafir
Belkide kullanıcılardan biri spam yapmaya calışıyor olabilir.

SLiM_BoY

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Spam olabileceğini pek sanmıyorum.Server'da forum siteleri bulunuyor.Üye olan kişiye mail ulaşmadığında, bu işlemi tekrar ediyor döngü gibi.Daha sonra da malum geri dönüyor mailler.
Fakat forumlardaki duyuruları da maillistelere göndermek söz konusu tabi ki.O olayın her server,hostta olduğunu düşünürsek anormal bir durum değildir sanırım.

hukuki

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
hayır, mailenable ayarlarında gönderen dns si ve adı açıklayıcı değildir, yahoo ve hotmail bunlaru bulk/junk sanıyordur...

SLiM_BoY

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
hukuki' Alıntı:
hayır, mailenable ayarlarında gönderen dns si ve adı açıklayıcı değildir, yahoo ve hotmail bunlaru bulk/junk sanıyordur...

Mesela server'da bulunan bir domain, [email protected] olarak mail adresi girmiş.Doğal olarak bunu görmeyen server da mailleri geri yolluyor.Bunu engellemenin bir yolu yok mu acaba ?

sistem

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Reverseden de kaynaklana bilir geri dönüyorsa

dns yok ise o zaman gönderilemeyen mesajın tekrar gönderme aralık süresini iptal etmen yeter Drop a düşer ..
bukadar ..

Reverse dns ten ise işin zor tabi.

sistem

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
SLiM_BoY' Alıntı:
Mesela server'da bulunan bir domain, [email protected] olarak mail adresi girmiş.Doğal olarak bunu görmeyen server da mailleri geri yolluyor.Bunu engellemenin bir yolu yok mu acaba ?

mail serverden Relay ı kapatman lazım. configrasyonu bilmedigimiz için sallıyoz burdan. olmayan bir domain bişey biyere gönderemez.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5