İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

windows xp de ntfs

S

serserigenc

Misafir
benim 2 kardeşim var yani çok kullanılan bir bilgisayar , onun için biraz güvenli olsun diye ntfs olayını seçtim fakat sorunlar çıktı. şimdi bu sorunları format atmadan nasıl gideririm çünkü format atmam 40 gb nın 32 gbsi dolu NTFS yi sağlıklı olarak nasıl kullanabilirim...
mESELA bir dosya üzerine sağ tıklaDIĞIMDA olması gereken "bu klasör özel olsun" seçeneği olmuyor...
Aşırı bi yawaşlama var...
Mesela bir program kurucam (DirectX,Norton) bunları da kurmuyo...
Ne yapabilirim?

ShadowSong

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba serserigenc;

Bahsettiğin sorun 2 bölüm olarak ayrılmış HDD' lerin 2 farklı dosya biçiminde ayrılmasından kaynaklanıyor. Örneğin C: sürücün FAT32 formatında ancak D: sürücün NTFS.

NTFS dosya sisteminin NT sistemlerde kullanılmasındaki en büyük amaç dizinlere kota limiti verebilmesi ve güvenli şifreleme seçenekleri sunmasıydı. Bu sistem windows XP ile ev kullanıcıları için de bir seçenek haline getirildi. Ancak bu tarz bir dosya sistemi profesyonel bilgi ile kullanılmalıdır. Herşeyden önce birçok kullanıcının yaptığı bir hata olan harddiskin DMA modunu devreden çıkarmalısın. Daha sonra ise C: sürücünü yedekleyip, ya 2 kısmı da FAT32 yada NTFS yapmalısın yada bu bilinen problemin çözümü için henüz "release" olmamış windows service pack 2 kullanmalısın.

Yapılacaklarını sıralarsak;

1-) Bilgisayarını baştan başlat ve BIOS bölümüne gir. BIOS' ta S.M.A.R.T for Harddisks seçmesini bul ve karşısındaki seçeneği DISABLED olarak ayarla.
2-) Ayarları kaydet ve bilgisayarı baştan kapat.
3-) Aynı kablo (IDE Kablosu - HDD' nin takılı olduğu kablo) üzerinde CD-ROM yada benzeri medya araçlarını çıkar.
4-) Bilgisayarını aç, "Bilgisayarım" sekmesini sağ tıklayıp "Yönet" sekmesini tıkla. Karşına çıkan pencere de "Aygıt Yöneticisi"ni sonra da "Disk Sürücüleri"ni seç. Sabit diskinin üzerine çift tıklayarak "İlkeler" sekmesine gel ve "Diskte yazma önbelleğini etkinleştir" seçeniğinin üzerindeki işareti kaldır.
5-) Bilgisayarını yeniden başlat ve service pack 1atr' yi yükle. Yükleme işleminden sonra http://windowsupdate.microsoft.com adresine girip bilgisayarında kalan eksikleri tekrar güncelle.

Bu işlemler sorununu düzeltecektir.

Kolay gelsin....

S

serserigenc

Misafir
O da olmuyor ki

Şimdi benim 2 sürücümde NTFS ilkten C: fat d de NTFS idi fakat ben C yi de şimdi NTFS ye çevirdim. Dediklerinizi yapabilmem için bilgisayarım a sağ tıklayabilmem lazım ben bi tıklıyorum 2 saat sonra ekran geliyor.. Bugün bir ara aygıt yöneticisine ulaştım. Fakat hiçbişey gözükmüyordu. Abi benim bilgisayar iyice kafaya girdi galiba.. :eek: ..Hiç bişey yükleyemiyorum ki...Hep hata veriyor "win32 uyygulaması değil vs. falan" gibi... Yine format atmam gerekecek... ? Bari şimdi Fatmı yapsam? :confused: :confused: :confused:

ShadowSong

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Sana tavsiyem kesinlikle FAT32 kullanman.

NTFS Power User dediğimiz yani bilgisayar konusunda oldukça deneyimli kullanıcılar için geliştirilmiş bir dosya sistem biçimidir.

Senin için en ideali FAT32.

Kolay gelsin...

S

serserigenc

Misafir
ShadowSong' Alıntı:
Sana tavsiyem kesinlikle FAT32 kullanman.

NTFS Power User dediğimiz yani bilgisayar konusunda oldukça deneyimli kullanıcılar için geliştirilmiş bir dosya sistem biçimidir.

Senin için en ideali FAT32.

Kolay gelsin...

İyide usta sen şimdi bana cahil mi demeye çalışıyosun...
Bizde bu işe yıllarımızı verdik 4 sene lise bitirdik bilmiyorsak öğrenmek suçmu?
Nedir NTFS nin eksileri bahsedebilirmisin..? bende Power in 1 altı userim :p
Ntfs kullanma gereksinimimi de söyledim...?

S

serserigenc

Misafir
şimdi bu sorunun çoğunu hallettim nasıl mı?
Üzerine XP kurdum..
Fakat sorun bitti derken bilgisayarımı kullanabiliyorum ama bişey yükleyemiyorum..
Bazı programları yüklerken windows installer yüklü değil hatası veriyor...
Birde xp logo sınamasından geçmedi falan diyor...
Ne yapmalıyım?

ShadowSong

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Windows installer dosya sistemiyle alakalı bir durum değil. Yüklemeye çalıştığın uygulama ile yada internet üzerinden en son sürümünü bulup kullanabilirsin.

XP logo sınamasına gelince; bilgisayarına yeni bir parça takıp onun sürücülerini ve ilgili programını kurarken aldığın bir uyarıdır. XP logo sınaması windows XP sistem üreticileri tarafından onaylanmamış bir sürücü kurduğunda görüntülenen bir uyarı olup, yüklemeye devamet dersen herhangi bir sorun teşkil etmez.

Bu 2 uyarıda bilgisayarının dosya sistemi ile ilgili değil.

(Bu arada yaptığın göndermeye çok güldüm, tabii ki öyle birşey demeyi kastetmedim, bu soruyu sorabilmen bile en azından bazı şeyleri aştığın anlamına geliyor. Ama yine de maksadını aşan bir kelam ettiysem affola)

Sevgiler, saygılar.

Kolay gelsin...

S

serserigenc

Misafir
ShadowSong' Alıntı:
(Bu arada yaptığın göndermeye çok güldüm, tabii ki öyle birşey demeyi kastetmedim, bu soruyu sorabilmen bile en azından bazı şeyleri aştığın anlamına geliyor. Ama yine de maksadını aşan bir kelam ettiysem affola)
QUOTE]

Evet :mad: maksatını aşan bir laf ettin... :)
:rolleyes: herneyse hadi affettim...
Ben zaten bu bahsettiğim sorunları da halllettim..
Şimdi kalan tek sorun bilgisayarım biraz yawaş , o da ram den olsa gerek (128SD)...

Herşey için sağol. Çok teşekkür ederim..
Saygılar bizden... :cool:

S

serserigenc

Misafir
Windowsum çok yawaaaaaaaaaaş

Bütün sorunlarımı hallettim herşey doğru düzgün çalışıyor şimdik ama bilgisayarın açılışı öncekinden çok daha yaaş olduğunu farkettim. Ayrıca windowsta bi window açtığımda da biraz bkliyor...
Ne yapbilirim...? ;)

hargun

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Yavaş makineye çözüm

Kardiş sen en iyisi makineni değiştir he ? :D

T

turkboard

Misafir
bence advanced system optimizer türü bir program kullan. yanında ad-aware...belki bir işe yarar.
Anladığım kadarıyla senin sistemin resmen göçtü göçecek :) yine en temizi format atmak.
Birde ntfs nin profesyoneller için olduğuna katılmıyorum. Bence her tür xp yada 2000 kullanıcısı için en iyisi ntfs.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5