İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

windowscular buraya .. :)

DEKAN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bilgisayarınızda yeni bir klasör açıp adını " con " yapmayı deneyin .. yapamayacaksınız :D

Nedenini bilen var mı ?

DEKAN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
merak ettiğimden soruyorum bende :) neden yapılamıyor ve sen nasıl yaptın d.merkezi?

donanimmerkezi.com

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
komut penceresini açın (başlat/çalıştır/cmd)

Oluşturmak için

mkdir \\.\c:\con

Silmek için

rmdir \\.\c:\con

DEKAN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
hehe :D hile yapmışsın ben windowsta yapın diyorum ama

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
MS-DOS karakter aygıtları (kullanıcıların ve uygulamaların, fiziksel bir aygıta erişmelerine izin veren komutlar dizisi), bu isimli dosyalar (Con, vs) halinde tüm klasörler içinde bulunur, MS-DOS bu gibi isimleri tüm klasörlerde otomatik olarak barındırır (yani con isimli gizli bir dosya zaten var).

sitemedya

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bilgisayarınızda yeni bir klasör açıp adını " con " yapmayı deneyin .. yapamayacaksınız :D

Nedenini bilen var mı ?

diğer arkadaşlar iyi anlatmış. ancak eksik olmuş.
bunun nedenini en iyi DOSt cular çok iyi bilir. :)
con, console nin kısaltılmışıdır ve DOS da "ekran"a karşılık gelir ve özel bir sürücüdür, gizli dosya değildir.
sadece con da değil, lpt1, com1, com2, nul gibi özel sürücü isimlerini de klasor ismi olarak atayamazsın.

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
sadece con değil "prn, aux, clock$, nul, com1, com2, com3, com4, com5, com6, com7, com8, com9, lpt1, lpt2, lpt3, lpt4, lpt5, lpt6, lpt7, lpt8, lpt9" isimleriyle de klasör oluşturamazsınız.

CON, AUX, COM1, COM2, COM3, COM4, LPT1, LPT2, LPT3, PRN, NUL
Bu isimlerde hiç bir şekilde dosya veya dizin ismi olamamaktadır. Bunun sebebide FAT dosya sisteminde bu isimlerin daima kullanılmaya açık isimler olmasından dolayı kilitlenmesidir.

sitemedya

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
güzel. bir kişi daha eksildi. :)
nedense bu senin sorduğun soru win95 den beri yılda 2 veya 3 defa karşıma ısrarla çıkıyor. ya mail geliyor yada internette rastlıyorum.
bu konuda hayrına bi site mi açsam acaba.
nicin-con-klasor-ismi-olamaz-soru-isareti.com :)

DEKAN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
doğrudur.. :) ama en azından bilinçliyim :D bana da aynı şekilde ulaştı bu konu hatta Bill Gates ve microsoft bile bu gizemin nedenini bulamadı deniyordu :D bende neymiş bunun sebebi diye öğreneyim dedim :)

M

maiL

Misafir
hadi canım daha neler :) bill gates ve microsoft bile bu gizemi bilmiyo yani :p kapatıp gitsinler. ben işleri devralırım :)

DEKAN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
insanımız abartmayı seviyor biliyorsun :D
ama birşeyi unutmuşlar , bu maili 10 kişiye yollarsanız sır çözülecek hehe :D

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5