İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

WordPress 3.0 ile Çoklu Blog Oluşturmak

T

trgy

Misafir
Az önce yakuter.com a girdim ve bir yazı okudum çok beğendim. İşimize yarayacaklar olabilir diye düşündüm ve foruma eklemek istedim. Buyrun.

------------------------
İlk yazımda, WordPress 3.0 paketiyle gelen yeniliklerden bir tanesi olan çoklu blog oluşturmayı anlatacağım. Daha önce WordPress MU (Multi User) paketinde ayrı sunulan bu özellik, artık WordPress paketlerine entegre edilecek. Birkaç adımda çoklu blog oluşturma işlemini kolayca tamamlayacağız.

Başlamadan önce sitenizin yedeğini almanızı tavsiye ederim. Eğer böyle bir imkanınız yoksa bile wp-config.php ve .htaccess dosyanızın yedeğini mutlaka alın.

Çoklu kullanıcılı blog oluşturmak için ilk olarak WordPress blogunuzun alt klasörde değil, ana dizinde kurulu olması gerekmekte.. Eğer alt klasöre kurulum yaptıysanız bu işlemi gerçekleştiremezsiniz.

Gereksinimler
Örnek verecek olursak WordPress blogunuzu http://arslania.com/blog adresine kurmamalısınız. Eğer daha önce ana dizine kurulum yaptırsanız ve site adresinizin başında www eki varsa kaldırınız. Bu işlemi WordPress admin panelinizde Ayarlar > Genel sekmesini kullanarak yapabilirsiniz.

İkinci gereken şart ise teknik altyapınız ile alakalı. Sunucunuzun(hosting) wildcard desteğinin olması gerekiyor. Bu özellik genellikle tüm sunucularda yer almakla beraber, bazı firmaların sunucularında yer almamaktadır. Wildcard ile alakalı genel bilgi için buraya bakabilirsiniz.

Çoklu Blog Özelliğini Aktif Hale Getirmek
Yukarıdaki gereksinimleri tamamladıktan sonra wp-config.php dosyasını herhangi bir metin editörü ile açarak aşağıda (Satır 82) yer alan;

PHP:
/* Hepsi bu kadar. Mutlu Bloglamalar! */

İfadesinin altına aşağıdaki kodları ekliyoruz ve kaydediyoruz.

PHP:
define('WP_ALLOW_MULTISITE',true);

Kurulum
WordPress Admin Paneli’ne giriş yaparak eğer aktif eklentilerimiz varsa devre dışı bırakıyoruz. Bazı eklentilerin çoklu blog desteği olmadığından dolayı çakışma(hata) sorunu oluşabilir. Yeni kurulum yapacak olanlar için herhangi bir sorun oluşmamaktadır. Eklentileri devre dışı bıraktıktan sonra Araçlar > Ağ sekmesine tıklıyoruz.

kurulum2.jpg

Biraz önce düzenlediğimiz wp-config.php dosyamızı tekrar açarak aşağıda yer alan kodları, satırın (Yukarıda kullandığımız satır 82) üstüne yerleştirin ve WordPress kurulumu yaptığınız dizinde yer alan wp-content klasörünün içerisine blogs.dir adında (yazma izni olan – CHMOD 777) yeni bir klasör oluşturun.

PHP:
define( 'MULTISITE', true );
define( 'SUBDOMAIN_INSTALL', false );
$base = '/';
define( 'DOMAIN_CURRENT_SITE', 'localhost' );
define( 'PATH_CURRENT_SITE', '/' );
define( 'SITE_ID_CURRENT_SITE', 1 );
define( 'BLOG_ID_CURRENT_SITE', 1 );

Diğer WordPress kurallarını değiştirmenize gerek yoktur. Yukarıda yer alan kodlar karşınıza çıkan sayfada da yer almaktadır. Değişkenlik gösterebileceğinden dolayı sayfada yer alan kodları kullanmanızı tavsiye ederim. Kaydetme işlemini tamamladıktan sonra panele yeniden giriş yapıyoruz.

kurulum4.jpg

Kaynak: http://www.yakuter.com/wordpress-3-0-ile-coklu-blog-olusturmak/

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
254
allah allah:D tadından yenmez artık wp

zubar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
23
sitemap eklentisi çalışmıyor bu merette.buna bir çözümü olan var mı acaba? ya da kısa yoldan bloglara nasıl sitemap yapabilirim?

umit_agdeniz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
24
çok güzel düşünülmüş birşey ama birşeyi merak ettim ben,sadece 1 wordress blog bile bir süre sonra sunucuyu yoruyor.birden çok blogun performansı nasıl oluyor?

zubar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
23
değişen bişey yok.yine yoruyor .ayrıca birden çok blog var ama aslında tek blog var gibi bişey.

zubar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
23
halka açtık ama talep gelmedi :D şimdilik bireysel kullanıyorum. ingilizce birkaç yerde translate yardımıyla okudum. tek tek subdomain açıp onlara blog kurmaktansa bu şekilde kullanmak daha iyimiş. ama profesyonel anlamda blog dağıtmayı düşünenlere herkes blogcu.com un scriptini tavsiye ediyor. orjinali 250 dolara satılıyormuş

umit_agdeniz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
24
halka açtık ama talep gelmedi :D şimdilik bireysel kullanıyorum. ingilizce birkaç yerde translate yardımıyla okudum. tek tek subdomain açıp onlara blog kurmaktansa bu şekilde kullanmak daha iyimiş. ama profesyonel anlamda blog dağıtmayı düşünenlere herkes blogcu.com un scriptini tavsiye ediyor. orjinali 250 dolara satılıyormuş

anladım hocam ilgin için teşekkür ederim,malum wp sunucu kasan bir sistem.blogcuyu kendim kullanmasam da seosal olarak çok güzel.performansı da güzelse kullanmadığım halde gönül rahatlığı ile tavsiye edebilirim

Zikoo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Temaları ve eklentileri her site için ayrı ayrı mı yükleyeceğiz, yoksa tek ana dizine atsak olur mu?

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5