İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Wordpress zaman zaman çok kasıyor.

Ozgurozturk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba arkadaşlar,

2 yıldır Wordpress kullanıcısıyım, son bir senedir aşırı kasma olduğu için iki kere hosting değiştirdim. Şu an kullandığım hosting 512 Ram %25 Cpu tüketimi, Limitsiz trafik ve hosting sağlıyor. Günlük tekil ziyaretçilerim çok az, bir yazı eklediğimde sosyal ortamda paylaşıyorum, sadece o an tekil ziyaretçilerde küçük bir artış görünüyor. Uzun zamandır denemediğim yöntem kalmadı ama bir verim alamadım. Az önce dikkat ettim, sosyal ağlarda siteden bir yazı bağlantısı paylaştıktan beş dakika sonra yine kasmaya başladı. Belki de ziyaretçi sayısı arttıkça yavaşlamaya başlıyor site. Nasıl bir çözüm bulabileceğimi bilmiyorum, anlayanlar yardımcı olabilirlerse çok sevinirim.

Seomple.Com

0
Yasakli Uye
Reaction score
1
Tema kaynaklı olabilir. (Genelde tema veya eklenti kaynaklı oluyor) Sitenizin boyutu yüksek ise bu sorun oluşmuş olabilir. Misal olarak 10kb olan bir siteye 10 kullanıcı girmesi, 100kb bir siteye bir kullanıcı girmesi demek olur. Site adresinizi p.m olarak iletirseniz yardımcı olmaya çalışırım.

Ozgurozturk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Buraya giriş yaptım, ama çok ciddi bir sorun göstermiyor. Sitenin kasmaya başladığı zamanlarda ise bu siteye erişilemiyor gibi bir uyarı veriyor.

Ozgurozturk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Konuyu dün gece açtım, çünkü her zaman ki gibi çok kasıyordu yine. Bir ara veritababına bağlanılamıyor dedi. Sabah ve akşam üzeri tekrar kontrol ettim. Hatta yeni bir yazı paylaştım bir sorun yok ama bir kaç dakikalığına yine yavaşladı ve veritabanına bağlanılamıyor hatası verdi.

Dün geceden beri, bir kaç trojenli dosyayı sildim, chmod bazı dosya ve klasörlerde chmod ayarları bozulmuş, nasıl olduğunu anlayamadım ama onları da düzenledim. adres : yasamaugrasi.com

ekomer

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Sunucunda çok fazla site barındırılıyor :) Yaklaşık 64 tane site :D bir sunucuda olunca böyle problemlerle karşılaşabilirsin :)

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
255
senin sitenin bulunduğu sunucudaki diğer siteleride inceleyin
kasma sadece sizde oluyorsa trojan js virüsü gibi yöntemler kullanılmış olabilir
tavsiyem
temanızın orjinalini tekrar bulun bir usb ye kaydedin
eklentilerinizi pasif yapın
pma dan sql yedeğinizi alın usb yedek olarak alın
config.php yi yedek alın (içindeki mysql bilgileri lazım olacak) usbye yedek alın

hostinginize gidip deyin ki;
"benim sitemi sunucudan silip tekrar aktif edermisiniz?" diğer bir deyişle "hesabımı terminate edermisiniz"

bu işlemlerden sonra hiç bir şekilde ftp bağlantısı cpanel bağlantısı yapmadan yeni bilgilerinizi bir kağıda not edin
sonrasında ise bilgisayarınızın tüm sürücülerine (C: ve D: ) format atın
formattan sonra yeni wordpress indirin ve ftpye atın
virüs total sitesine gidip sql dosyanızda virüsün olup olmadığını kontrol edin
config.php içindeki bilgilerle mysql hesabınızı tekrar açın
açtığınız mysql e sql dosyasını import edin (içeri aktar)
ftpye bağlanarak config.php dosyanızı ilgili yere atın
blogunuz yeniden kurulmuş gibi temiz dosyaları barındıracak

eğer bunların sonucunda yine yavaşlama varsa ve virüs sıkıntısı yoksa kullandığınız eklentilerin ne kadar cpu yediğini öğrenmeniz gerekecek (bunu host söyleyebilir mi bilemiyorum)
sitenizi hızlandırmak için wordpressin gzip, total cache, widget cache gibi eklentilerini kullanabilirsiniz.

Ozgurozturk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Teşekkür ederim, bu dediğiniz sıfırdan kurulum oluyor sanırım. en son bu yola başvurmayı düşünüyorum.

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
255
kurulum sıfır ama site konuları duruyor olacak

Ozgurozturk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ben şöyle düşündüm açıkçası, sizin söylediklerinizi yaptıktan sonra, wordpress'in sıfırdan kurulumunu yapıp şu an mevcut bileşenleri ve temasını yeniden kuracağım, veritabanı adını yine aynı isimle ve şifreyle açacağım, config.php deki bilgiler geçerli olacak. sadece uploads klasörü, config.php ve veritabanı yedeği alacağım. Bu şekilde sıfırdan kurulum yapınca şu an ki görünümüne yine sahip olabilir miyim? Açıkçası bir şeyler çökebilir ya da bozulabilir diye korkuyorum.

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
255
upload klasöründeki reimlerinizi de almayın, virüslü olma ihtimalini göz ardı edemeyiz
wordpress dosyalarını yenileriyle değiştirdiğinde blogta birşeyler çökmez

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5